Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?

Yazar: Yasin G. | 26.03.2024 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 116
Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?
N eden yabancı dil öğrenmeliyiz? Gerçekten bize bir faydası olacak mı? Ben tek dil ile sonsuza kadar mutluyum mu diyorsunuz? Dil öğrenmenin sonsuz güzellik kapısını şimdi aralayanlardan olmak isterseniz bloga bekliyoruz.

Günümüzde yabancı dil öğrenmek artık daha kritik bir hal aldı. Sadece keyfi bir aktivite değil artık küresel bir gerekliliktir. Hemen hepimizin önünde duran bir engel olmasına izin vermekten sıkıldıysak bu eğlenceli rehber hepimize iyi gelecek demektir.

Yurtdışına turistik gezilerde, eğitim ve kariyer fırsatlarında önümüze bir engel olarak çıkan yabancı dil öğrenme sürecini bir an önce halletmek istiyoruz. Ancak yabancı dil öğrenmek zaman alır ve çokça emek gerektirir. Neden yabancı dil öğrenmeliyiz? Diye düşünüyorsanız dil öğrenmenin hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda pek çok faydasından söz etmeye başlayabiliriz.

Önceliği kariyer konusuna vererek kariyer fırsatlarından bahsedelim:

 • Kariyer Fırsatları

Yurtdışındaki kariyer fırsatlarının yanı sıra ülkemizdeki birçok sektörde pek çok iş kolunda yabancı dil bilmek kritik bir tercih sebebidir. Uluslararası kariyer fırsatları için ise olmazsa olmaz koşullardan biridir. Üstelik bazı kurumlar yalnızca bir değil birden fazla dil bilen çalışanları bünyesinde istemektedir.

Dil bilmek daha iyi bir pozisyonda çalışmak, daha iyi bir maaş almak ve saygı görmek için artık en önemli kriterlerin başında geliyor. Üstelik bacasız sanayii turizm alanında her geçen gün gelişen ülkemiz yurt içinde yetişmiş dil bilen personele her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuyor.

 • Seyahat Etme

Hepimizin dünyayı gezmek gibi bir hayali var. Aslında bu hayal iç gıcıklayıcı ve eğlenceli olduğu kadar dil bilmiyorken oldukça zor bir hayal. Peki ne yapalım hayallerimizden vaz mı geçelim? Elbette hayır! Özel Ders Alanı ile Yabancı dil öğrenmek çok kolay biliyorsunuz. Üstelik avantajları sadece dil bilmek olarak sınırlandırılmayacak bir şey yapmış olacaksınız.

Yabancı dil öğrenmek seyahatlerinizi daha keyifli bir hale getirecektir. Gittiğiniz ülkelerin kültürünü, geleneklerini daha iyi anlayabilir ve orada yaşayan insanlarla yakından tanışarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Böylece seyahatlerinizde daha derin bir deneyim yaşamış olma fırsatını elde edersiniz. Bu oldukça heyecanlandırıcı bir unsur!

 • Kültürlerarası Bağlantı Kurma

Elbette temas etmek kadar bağ kurmak konusunu da değerlendirmeliyiz. Global bir köy olan dünya bağ kurma ve yatay iletişimler konuşunda teknoloji ile inanılmaz bir yol katetmişken üstelik!

Farklı kültürlerden insanlarla daha derin ve anlamlı bağlar kurabilmeniz için en iyi yol, onların dilinde konuşabilmektir. Sadece kişilerarası ilişkiler anlamında değil okuduğunuz kitapları, izlediğiniz dizi ve filmleri orijinal dilinde okuduğunuzda ya da dinlediğinizde o kültürü çok daha iyi anlayabilirsiniz.

 • Özgüven

Biraz da kişisel faydadan bahsedelim. Özgüvenimiz! Neden yabancı dil öğrenmeliyiz diye soruyorsanız kendiniz için cevabını gönül rahatlığı ile verebiliriz! Yeni bir beceri kazanmak özgüveninizi geliştirmek için yapabileceğiniz en faydalı aktivitelerden biridir. Kişisel gelişiminiz için pek çok faydası olduğu gibi ruh sağlığınız için de pek çok faydası vardır. Yeni bir dil öğrenmek bilinçaltınızda “başarılı” olduğunuzun mesajını uyandıracaktır. Başarılı hissi beraberinde motivasyon ve özgüven artışını getirecektir. Böylece adım adım daha iyiye olan yolculuğunuzda ilerleyebilirsiniz.

Üstelik seyahat, eğitim ve kariyer fırsatlarında önünüze çıkan engel artık yabancı dil olmamalı. Çok büyük bütçeler ya da uzun zamanlar harcamadan gelişen teknolojiden faydalanarak pek çok farklı platformda dilinizi geliştirebilirsiniz. Sadece sosyal faydadan bahsederek konuyu kapatmak olmaz, yeni bir dil öğrenmenin beyin sağlığına da faydası çoktur.

 • Beyin ve Hafıza Sağlığını Koruma

Yeni bir dil öğrenmek beyninizin pek çok bölgesini birden çalıştırmasını gerektirir. Bildiğiniz üzere çalışan demir pas tutmaz! Yeni bir dil öğrenirken hafızanızın ve öğrenme becerilerinizin sınırlarını zorlayarak beyin ve hafıza sağlığınızı koruyup geliştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere dünya, yaşadığınız yerden ibaret değildir. Diğer kültürlerde, farklı coğrafyalarda nasıl bir yaşam var, kültürler nasıl farklılaşıyor bunları anlayabilmenin en iyi yollarından biri onların dilini bilmektir. Dilini bildiğiniz ülkenin kültürünü ve değerlerini anlamakta zorlanmazsınız.

Takip ettiğiniz yazar, ressam, yönetmen gibi sanatçıların eserlerini orijinal dillerinde izleme, dinleme fırsatınız olduğunda bakış açınızın nasıl değiştiğini fark edebilirsiniz. Özellikle kitaplarda ve filmlerde içeriği orijinal dilde tüketmek ve çevirisinden faydalanmak arasında ciddi farklar vardır.

Görüldüğü üzere yabancı dil öğrenmenin pek çok faydası vardır. Günümüzün küreselleşen dünyasında farklı dilleri anlamak ve konuşmak, insanlarla daha derin ve anlamlı bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Kariyer ve eğitim fırsatları için olmazsa olmaz şartlardan biri haline geldiğinden bahsetmiştik. Bu açıdan zaten elzem olan yabancı dil öğrenme sürecinin başka pek çok yararı da olduğu açıktır.

Öğrenme sürecinde bol bol çaba ve düzenli pratikler gerektiğini unutmamalısınız. Bu süreçte online eğitimler ya da yaşadığınız bölgede yer alan dil kurslarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca dil geliştirmek için,

 • Öğrenmek istediğiniz yabancı dili, dilleri seçin. (ingilizce, fransızca, almanca ve portekizce son zamanlarda en çok öğrenmek istenilen dillerden)
 • Öğrenmek istediğiniz dilleri nasıl daha efektif öğrenebileceğinizi araştırın.
 • Öğrenme yöntemlerinin çok çeşitli olduğunu unutmayın. Kendi öğrenme stillerinizi keşfedin.
 • Dil öğrenmek için çeşitli uygulamalar indirerek pratikler yapın.
 • Konuşma pratikleri için konuşma gruplarına katılabilirsiniz.
 • Öğrenmek istediğiniz dilde kitaplar, dergiler okuyun.
 • Öğrenmek istediğiniz dilde dizi, film izleyebilirsiniz.
 • Dil öğrenme sürecinde olan diğer kişilerle konuşma pratikleri yapabilirsiniz.
 • Öğrenmek istediğiniz dilde konuşan arkadaşlar edinebilirsiniz.
 • Dil öğrenme oyunlarını oynayabilirsiniz.
 • Ezber kartları hazırlayabilirsiniz.
 • Öğrenmek istediğiniz dilde günlük tutabilirsiniz.

Bunun gibi pek çok faydalı yöntemle öğrenme sürecini daha keyifli ve kolay hale getirebilirsiniz. Neden yabancı dil öğrenmeliyiz sorusunun cevabını birebir eğitmenlerden  almak için yabancı dil sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler

550

den Başlayan Fiyatlar


Seviyene en uygun İngilizce öğretmeni hemen keşfet! Native öğretmenler, her seviye ve yaşa uygun online birebir dersler!

Öğretmenler Genellikle 1 saat içinde yanıt verir.

104.532 Aktif Öğrenci - 57.902 Tamanlanan Ders

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İngilizce Kelimeleri Kolayca Öğrenmek İçin En Etkili 4 Yöntem

İngilizce Kelimeleri Kolayca Öğrenmek İçin En Etkili 4 Yöntem

İngilizce kelime ezberleme teknikleri nelerdir? Başarısı kanıtlanmış 4 ingilizce kelime öğrenme yöntemi

İngilizce Öğrenmek İçin Yurt Dışı Şart mı?

İngilizce Öğrenmek İçin Yurt Dışı Şart mı?

İngilizce öğrenmek için yurt dışına çıkmak şart mıdır? Yurt dışına çıkmadan ingilizce nasıl öğrenilir.

Anlıyorum Fakat Konuşamıyorum

Anlıyorum Fakat Konuşamıyorum

İngilizce anlıyorum fakat konuşamıyorum ne yapmalıyım? İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?