Anlıyorum Fakat Konuşamıyorum

Yazar: Gökhan B. | 06.06.2022 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 444
Anlıyorum Fakat Konuşamıyorum
İ ngilizce anlıyorum fakat konuşamıyorum ne yapmalıyım? İngilizce konuşmamı nasıl geliştirebilirim?

     Yurdumuzda yabancı dil konusunda en çok karşılaşılan serzeniş kişinin konuşulanı anladığı fakat cevap verememesidir. Bu konu yabancı dil kurslarına katılan öğrencilerin ilk ders sonunda söyledikleri ilk sözlerdir. Karşımızdaki kişiyi anlayabiliyor ancak cevap veremiyor oluşumuzun belli başlı sebepleri vardır. 

     Bu konuda anlama kısmımızı oluşturanın ne olduğu üzerinde durursak alt yazılı izlenen film ve diziler, bilgisayar oyunları, çok güzel şarkıymış ne diyor acaba diye çeviriye bakmalarımız ve internet kaynaklı konuşma dilimize ve hayatımıza giren terimler, fiiller ve cihazları görürüz. Kısaltmalardan oluşan marka ve nesneler bize fark ettirmeden İngilizce alfabeyi kullanmamıza sebep olmaktadır(pc, usb, tv…). Bilinçaltına giren bu bilgiler karşımızdaki kişinin anlatıma geçmesiyle bizde bir takım çağrışımlar oluşturacaktır. Günlük 400-500 civarı kelime kullanılarak konuştuğumuzu düşünürsek kelimeleri hatırlama olasılığımız daha da yükselecektir. Eskiden okulda aldığımız yabancı dil hafızasının da yardımıyla cümleyi anlamamız kolaylaşacaktır. 


    Cevap verememe kısmına geldiğimizde ise bir takım psikolojik unsurlar karşımıza çıkmaktadır. Bunlar kaygı, heyecan ve utanma duygularıdır. Başarısız olma kaygısı bizi susmaya itecektir çünkü okulda gördüğümüz şekilde cevap verme ihtiyacı duyarız. Tabi bu mükemmeliyetçiliğin de bir bedeli var bu da heyecandır. Dilinizin dolanmasına neden olur ve hatalar yapıp bu işi yapamayacağınızı düşününce utanıp geri çekilirsiniz. Online İngilizce dersleri sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

      Bu şekilde bir sorunu olan kişinin bire bir eğitim alması daha mantıklıdır çünkü grup derslerinde kişi bu travmayı tekrar yaşayacaktır ve bu işe ayırdığı bütçe ve zaman boşa gidecektir. Bu yüzden bire bir derslerle yapılacak çalışmalarla bu sorun daha etkili bir biçimde kısa sürede çözülecektir.

Etiketler

Yazar

Gökhan B.

Haliç üniversitesinden mezunum. 2008 den bu yana bir süresi yarı zamanlı olmak üzere dil kurslarında görev aldım. 2011 de resmi olarak Marmaris Amerikan Kültür de çalışmaya başl...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?