NEDEN MATEMATİKTEN KORKULUR?-BU KORKUDAN NASIL KURTULUNUR?

Yazar: Nergis F. | 28.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 117
NEDEN MATEMATİKTEN KORKULUR?-BU KORKUDAN NASIL KURTULUNUR?
M atematikten neden korkarız? Matematik korkusu nasıl yenilir? Tüm detaylar blogumuzda

  Yıllar boyu, matematiğin zor olduğu düşüncesi ,bazı öğretmenlerin öğrenciye olan bazı olumsuz yaklaşımları ,öğrencinin kendine güvenmemesi ve bu güvenin olumlu anlamda pekiştirilmemesi  hayatımızda matematiğin, genel anlamda korkulu bir ders olmasına sebebiyet vermiştir. Günümüzde ise özellikle sınav sorularının zorluğu bu düşünceyi pekiştirir hale getirmiştir.

  Her insanın matematik yeteneği, yani yetenek düzeyi farklıdır. Fakat bu yetenek ,her kişide yüzde yüz olmasa da kesinlikle geliştirilebilir. Yani her insan belirli bir ölçü noktasında olsa bile ,matematik dersinde başarı gösterebilir. 

    Peki başarıya ulaşma noktasında ve bu korkuyu( matematik korkusunu) yenmek için neler yapılabilir?

   İlk önce sabır ,özenli çalışma ve basit(daha rahat anlayabileceğimiz) noktalardan başlamak bize bu konuda yardımcı olacaktır .Küçük ya da büyük hangi yaşta olursak olalım kendimiz başaramadığımızda ,öğretmenlerimizden, teknolojinin sınırsız imkanlarından destek almak bu noktada büyük önem taşımaktadır. Öğretmenlerimize anlamadığımız noktaları sormaktan çekinmemeli, yanlış yapmaktan korkulmamalıdır .Öncelikle konuyu iyi anlamak çok büyük önem taşır ,fakat unutulmamalıdır ki sadece konuyu iyi bir şekilde  öğrenmek ilk durumda  bütün soruları çözebileceğimiz anlamına gelmez. Bunu beklemek ve sorulara geçtiğimiz zaman her soruyu çözememek, bir sıkıntı veya bizimle ilgili bir sorun değil doğal bir aşamadır .Farklı soru tarzları ve bunların çözüm yöntemlerini görmek ,kendimize bu anlamda zaman tanımak, hem bizi rahatlatacağı gibi bu doğal süreci anlama noktasında ve bir çok farklı tarzda soruyu çözebilmek için yardımcı olacaktır .Öğrendiğimiz konuların belirli zaman aralıkları ile tekrar edilmesi, öğretmenlerimiz tarafından çözülen ,özellikle zor soruların tekrar edilerek bir kez daha çözülmesi başarımızı artıran başka bir önemli noktadır.

      Kendi çalışmalarımız dışında,  bize özgüveni aşılayacak, kendimizi rahatça ifade edebileceğimiz birinden ve yapabildiğimiz noktaları bize göstererek özgüvenimizi arttıracak kişilerden destek almak başarıya ulaşmada önemli bir diğer noktadır. Eğer böyle bir imkanınız yok ise özellikle  günümüzde teknolojik imkanlardan (konu anlatım videoları, çözümlü testler - örnekler vb.) yararlanmak bizi bu noktada geliştirecek ,başarımızı arttırdığı gibi yapabildiğimizi gördükçe de korkumuzu azaltacaktır. TYT Matematik konuları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

   Kısacası; başarıya ulaşabilecek bu adımlardan yararlanmak, matematiğin sizin için  bir korkulu rüya olmasından  çıkmasına hatta seveceğiniz bir ders olmasına vesile olacaktır.

Etiketler

Yazar

Nergis F.

ÖĞRETMEN HAKKINDA:Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretmenlik mezunuyum.Dershanede 7 yıl,özel bir okulda ise 8 yıl olmak üzere toplam 15 yıllık deneyimim bulunmaktadır.17 yıldır...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul