NEDEN MATEMATİKTEN KORKULUR?-BU KORKUDAN NASIL KURTULUNUR?

Yazar: Banu H. | 28.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 653
NEDEN MATEMATİKTEN KORKULUR?-BU KORKUDAN NASIL KURTULUNUR?
M atematikten neden korkarız? Matematik korkusu nasıl yenilir? Tüm detaylar blogumuzda

  Yıllar boyu, matematiğin zor olduğu düşüncesi ,bazı öğretmenlerin öğrenciye olan bazı olumsuz yaklaşımları ,öğrencinin kendine güvenmemesi ve bu güvenin olumlu anlamda pekiştirilmemesi  hayatımızda matematiğin, genel anlamda korkulu bir ders olmasına sebebiyet vermiştir. Günümüzde ise özellikle sınav sorularının zorluğu bu düşünceyi pekiştirir hale getirmiştir.

  Her insanın matematik yeteneği, yani yetenek düzeyi farklıdır. Fakat bu yetenek ,her kişide yüzde yüz olmasa da kesinlikle geliştirilebilir. Yani her insan belirli bir ölçü noktasında olsa bile ,matematik dersinde başarı gösterebilir. 

    Peki başarıya ulaşma noktasında ve bu korkuyu( matematik korkusunu) yenmek için neler yapılabilir?

   İlk önce sabır ,özenli çalışma ve basit(daha rahat anlayabileceğimiz) noktalardan başlamak bize bu konuda yardımcı olacaktır .Küçük ya da büyük hangi yaşta olursak olalım kendimiz başaramadığımızda ,öğretmenlerimizden, teknolojinin sınırsız imkanlarından destek almak bu noktada büyük önem taşımaktadır. Öğretmenlerimize anlamadığımız noktaları sormaktan çekinmemeli, yanlış yapmaktan korkulmamalıdır .Öncelikle konuyu iyi anlamak çok büyük önem taşır ,fakat unutulmamalıdır ki sadece konuyu iyi bir şekilde  öğrenmek ilk durumda  bütün soruları çözebileceğimiz anlamına gelmez. Bunu beklemek ve sorulara geçtiğimiz zaman her soruyu çözememek, bir sıkıntı veya bizimle ilgili bir sorun değil doğal bir aşamadır .Farklı soru tarzları ve bunların çözüm yöntemlerini görmek ,kendimize bu anlamda zaman tanımak, hem bizi rahatlatacağı gibi bu doğal süreci anlama noktasında ve bir çok farklı tarzda soruyu çözebilmek için yardımcı olacaktır .Öğrendiğimiz konuların belirli zaman aralıkları ile tekrar edilmesi, öğretmenlerimiz tarafından çözülen ,özellikle zor soruların tekrar edilerek bir kez daha çözülmesi başarımızı artıran başka bir önemli noktadır.

      Kendi çalışmalarımız dışında,  bize özgüveni aşılayacak, kendimizi rahatça ifade edebileceğimiz birinden ve yapabildiğimiz noktaları bize göstererek özgüvenimizi arttıracak kişilerden destek almak başarıya ulaşmada önemli bir diğer noktadır. Eğer böyle bir imkanınız yok ise özellikle  günümüzde teknolojik imkanlardan (konu anlatım videoları, çözümlü testler - örnekler vb.) yararlanmak bizi bu noktada geliştirecek ,başarımızı arttırdığı gibi yapabildiğimizi gördükçe de korkumuzu azaltacaktır. TYT Matematik konuları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

   Kısacası; başarıya ulaşabilecek bu adımlardan yararlanmak, matematiğin sizin için  bir korkulu rüya olmasından  çıkmasına hatta seveceğiniz bir ders olmasına vesile olacaktır.

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?