Nasıl Daha Verimli Çalışabilirim?

Yazar: Engin H. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2394
Nasıl Daha Verimli Çalışabilirim?
D aha verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir. Öğrenciler en verimli olduğu ders çalışma zamanını nasıl keşfedebilirler.

Günümüzün hızla değişen dünyasında her türden pek çok farklı uyarıcının etkisi altında kalıyoruz. Bu da özellikle gençlerin konsantrasyon sağlama, motivasyon edinme ve ders çalışma yeteneklerini zorlaştırabiliyor. Bu yazıda verimli ders çalışma için bazı önerilerde bulunacağım.

Öncelikle hangi zamanlarda ders çalışabileceğinizden bahsedelim. Herkesin vücut saati kendine göredir. Uzman bir rehber öğretmenden danışmanlık alabilirsiniz, ama yine de hangi saatlerde daha verimli ve iştahlı çalışabildiğinizi kendiniz ufak tefek denemeler yaparak keşfetmelisiniz.

Bilimsel çalışmalar insanların çoğu için optimum konsantrasyon aralığının 60 ile 90 dakika arasında olduğunu gösteriyor. Bu sürenin altında gerçekleştirilecek çalışma öğrenme etkinliğinden elde edilecek kazanımı kısıtlar. Bu sürenin üstünde aralıksız yapılacak bir çalışma, zihni gereğinden fazla yoracak ve sonraki çalışmalar için istek ve motivasyon kaybına yol açacaktır. Farklı dersleri çalışırken 15 ile 30 dakika arasında değişen aralar vermenizi öneririm.

Bunun yanında kendinize mutlaka köşetaşı hedefler koyun ve bu hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Örneğin gerçekten zor bir problemi çözdüğünüzde hemen o anda açıp sevdiğiniz bir parçayı dinleyebilirsiniz. Veya çok önemli bir sınavdan istediğiniz notu aldığınızda kendinize güzel bir hediye alabilirsiniz. Kendinizi ufak tefek şımartmanızın(aşırıya kaçmadan) size olumlu geri dönüşleri olacaktır. Tabii ki burada ana hedefinizden katiyen sapmamalısınız.

Son olarak boşuna dememişler ki "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur". Yoğun zihinsel aktiviteler arasında mutlaka fiziksel etkinliklere yer vermelisiniz. Bu koşu, hızlı yürüyüş, mekik/barfiks çekme veya basketbol oynamak olabilir. Bu aktiviteler uyuşukluğu üzerinizden atar, vücudun kimyasal dengesini ayarlar, beyne giden oksijen miktarını arttırır ve dolayısıyla sizin vücut enerjinizi korumanızı sağlar. Bunun çalışma motivasyonunuza büyük etkisi olacaktır.

Bu tavsiyelerin çoğunu ben kendi öğrenciliğimde uyguladım ve kazandığım başarılarda bu saydıklarımın önemli rolü olmuştur. Hepinize berrak bir zihin, güçlü bir çalışma isteği ve verimli çalışma saatleri diliyorum.

Uzman Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Derslerime yönelik yoğun ilgi için teşekkür ederim. 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi için yüz yüze derslere 15 Ağustos itibariyle başlayacağım. Öncesinde ders talebinde bulu...

Benzer Yazılar
2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı ?

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı ?

Evde ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Evde ders çalışırken öğrencilerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Yavru Kuşlar

Yavru Kuşlar

Bir işe girişirken sadece ve sadece kendinize , çabanıza, emeğinize ve azminize güvenin

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul