Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Yazar: Anıl Emre D. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1430
Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri
K odlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Merhabalar;

Bu makalemizde "Kodlama" eğitiminin örgün eğitim üzerinde ki etkilerini ve bireyler üzerinde oluşturduğu farkındalığı ele alacağız. Bu yüzden öncelikle kodlama eğitimi konusuna kodlamanın başlangıcına kısa bir bakış atarak başlamalıyız diye düşünüyorum. Çünkü bu kısa göz gezdirme ;

  • Nedir bu Kodlama ?
  • Nereden Çıkmış ?
  • Ne Amaçla Doğmuş ?

gibi bir takım sorulara cevap olabilecek nitelikte, Bilgisayar Dünyası yanlızca 50 yıllık bir ömre sahiptir ve bu 50 yıllık tarihsel olarak kısacık bir süreç insanlığın en büyük keşifleri arasında yerini almıştır. Öyleki günümüz dünyasında endüstiriden sağlık sektörüne iletişimden tarıma kadar bir çok alanda bilgisayarlar hayatımızın bir parçası olmuştur. Dünyayı cebimize sığacak kadar küçülten bu teknolojik evrimin gereği olarak sosyal hayatımızın öncelikleri ve gereklilikleri de değişmiş durumdadır. Bu çağın insanınında kodlama öğrenerek çağın getirilerine ayak uydurmalıdır.

Konumuza dönecek olur isek örgün eğitime paralel olarak iyi bir kodlama eğitimi bireylere analitik düşünme niteliği ve mantıksal çıkarım yeteneği kazandıracaktır. Birey günlük yaşamda ve aldığı eğitim esnasında sebep sonuç ilişkisi kuracak öz farkındalığı kodlama eğitimi almayan bir bireye göre iki kat artacaktır. Bu konuya örnek vermemiz gerekir ise kodlama eğitimi esnasında kişinin alacağı eğitimlerden biri olan "Algoritma Geliştirme " dersi ile birey akışı özümseyecek ve buda ezberi eğimin önüne geçerek hayatını formülize etmeye imkan tanıyacaktır. Öyle ki birey zaman planlamasından tutunda ders konularına kadar planlama yapabilecek ve istikrar kazanacaktır. Yapılan çalışmalar üzerine görülmüştür ki 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini ve mental olgunluk seviyelerini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Bu da demek oluyor ki görünen gerçekliğin ardında ki gerçeği görebilmenin en hızlı yolu kodlma eğitiminden geçmektedir. Sizde çocuğunuz için ve kendiniz için bir adım atarak kodlama eğitimi almak ister iseniz iletişim bilgilerim üzerinden bana ulaşarak danışmanlık ve dersler hakkında görüşme sağlayabilirsiniz.


 

ilk yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız, bir sonra ki yazımızda görüşmek dileği ile. unutmayınız ki kodlama imkansıza kafa tutmaktır.

Programlama, Elektronik ve Robotik Kodlama Öğretmeni - Anıl Emre Durak 

Etiketler

Yazar

Anıl Emre D.

Merhabalar Ben Anıl,Uzun yıllardır kod yazmaktayım İstanbul Gelişim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Turkcell,  TCDD, Havelsan, Botaş, T...

Benzer Yazılar
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Uygulamalar

Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Uygulamalar

Eğitimde kullanılabilecek uygulamalar nelerdir. Eğitimin kalitesini artıracak olan öğretmenlerin eğitimde kullanabileceği eğitsel mobil ve web uygulamaları.

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde teknoloji giderek artmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenler teknolojinin fazlasıyla farkındalar. O yüzden "Kodlama" fazlasıyla gerekli bir hal aldı.

ClassDojo Nedir? Nasıl Kullanılır?

ClassDojo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Classdojo nedir, nasıl kullanılır. Eğitimde classdojo kullanarak neler yapabilirsiniz. Classdojo sınıf içi etkileşiminizi sağlayın

Artificial intelligence - Yapay Zeka

Artificial intelligence - Yapay Zeka

Son günlerin en popüler konusu Yapay Zeka nedir. Tarihsel gelişimi nasıldır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?