Eğitimde Teknolojinin Önemi

Yazar: Cafer S. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2414
Eğitimde Teknolojinin Önemi
Cafer S. Cafer S.
E ğitimde teknoloji giderek artmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenler teknolojinin fazlasıyla farkındalar. O yüzden "Kodlama" fazlasıyla gerekli bir hal aldı.

Aslında uzun zamandır düşünüyorum bu yazıyı yazmayı ama bir türlü nereden başlayacağıma karar veremediğim için yazmakta geciktim. Çünkü bu konu o kadar yeni ve o kadar geniş ki bir çırpıda anlatılıp altından kalkılacak gibi değil!

Geçen ay Zorlu Center Ruffles Hotel de Microsoft un Eğitim Teknolojileri Zirvesine katıldım. Değerli hocamız Prof. Dr. Selçuk Şirin hocamızı dinleme ve tanışma fırsatı da buldum. Hocamızın anlattığı o kadar güzel proje örnekleri vardı ki hayran kaldım açıkçası. Günümüz de eğitim ile teknolojiyi nasıl ilişkilendirebiliriz konusunda ufkumu açtı, teknolojinin gelecekteki yerinin yadsınamaz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu zirvede benim en çok dikkatimi çeken sorulardan biri ise; "21.yy da okula ihtiyaç var mı?".
Yeni nesil için öğrenme kavramı ne anlama geliyor ve yeni jenerasyonda öğretmen ve öğrencinin rolleri nedir? 21.yy yetkinlikleri nelerdir? İşte bu ve bunların benzeri soruların cevapları bizi hep Eğitimde Teknolojinin Yeri başlığına götürdü.

Bir lisan bir insan diyen atalarımızı da yad etmek gerekirse geleceğin dili olarak genelin KODLAMA yı kabul ettiğini söylemeliyim.

Beni en çok mutlu eden ise Türkiye'nin bu konuda en azından şimdilik dünya ile arasında bir fark yok ve biz bu durumumuzu en azından muhafaza etmeliyiz ki ben gençlikten bu konuda çok umutluyum.

Yazımı yine Prof. Dr. Selçuk Şirin hocamın bir sözüyle bitirmek istiyorum: "Ayakları yere basmayan hayaller kurun!"
 

Bir önceki yazımız olan "Hoşgeldin 2018..." başlıklı makalemizde 2018 yılında tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin hedef belirleyip bu hedef doğrultusunda çalışma yapması ve bunu nasıl yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Cafer S.

Kadıköy Anadolu Lisesinde çalışıyorum. Mesleğimi severek yapıyorum. Önemli olan noktanın matematiğin akademik olarak öğretilmesinden daha ziyade sevdirilmesi olduğunu düşünüyorum.

Benzer Yazılar
İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva kolay bir şekilde dilediğin şekilde afiş, poster, albüm, sunum yapmanız için tasarlanmış mükemmel bir programdır.

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Teknolojinin Eğitimdeki Yeri ve Önemi

Teknolojinin Eğitimdeki Yeri ve Önemi

Teknolojinin eğitimde en etkili şekilde kullanılması ve teknolojinin eğitimdeki önemi

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz 13 Ocak 2018

Cafer hocamızın dediğine katılıyorum, kodlama ve teknlolji eğitimede çokça yer almalıdır.

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul