Eğitimde Teknolojinin Önemi

Yazar: Cafer S. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2719
Eğitimde Teknolojinin Önemi
E ğitimde teknoloji giderek artmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenler teknolojinin fazlasıyla farkındalar. O yüzden "Kodlama" fazlasıyla gerekli bir hal aldı.

Aslında uzun zamandır düşünüyorum bu yazıyı yazmayı ama bir türlü nereden başlayacağıma karar veremediğim için yazmakta geciktim. Çünkü bu konu o kadar yeni ve o kadar geniş ki bir çırpıda anlatılıp altından kalkılacak gibi değil!

Geçen ay Zorlu Center Ruffles Hotel de Microsoft un Eğitim Teknolojileri Zirvesine katıldım. Değerli hocamız Prof. Dr. Selçuk Şirin hocamızı dinleme ve tanışma fırsatı da buldum. Hocamızın anlattığı o kadar güzel proje örnekleri vardı ki hayran kaldım açıkçası. Günümüz de eğitim ile teknolojiyi nasıl ilişkilendirebiliriz konusunda ufkumu açtı, teknolojinin gelecekteki yerinin yadsınamaz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu zirvede benim en çok dikkatimi çeken sorulardan biri ise; "21.yy da okula ihtiyaç var mı?".
Yeni nesil için öğrenme kavramı ne anlama geliyor ve yeni jenerasyonda öğretmen ve öğrencinin rolleri nedir? 21.yy yetkinlikleri nelerdir? İşte bu ve bunların benzeri soruların cevapları bizi hep Eğitimde Teknolojinin Yeri başlığına götürdü.

Bir lisan bir insan diyen atalarımızı da yad etmek gerekirse geleceğin dili olarak genelin KODLAMA yı kabul ettiğini söylemeliyim.

Beni en çok mutlu eden ise Türkiye'nin bu konuda en azından şimdilik dünya ile arasında bir fark yok ve biz bu durumumuzu en azından muhafaza etmeliyiz ki ben gençlikten bu konuda çok umutluyum.

Yazımı yine Prof. Dr. Selçuk Şirin hocamın bir sözüyle bitirmek istiyorum: "Ayakları yere basmayan hayaller kurun!"
 

Bir önceki yazımız olan "Hoşgeldin 2018..." başlıklı makalemizde 2018 yılında tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin hedef belirleyip bu hedef doğrultusunda çalışma yapması ve bunu nasıl yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Cafer S.

Kadıköy Anadolu Lisesinde çalışıyorum. Mesleğimi severek yapıyorum. Önemli olan noktanın matematiğin akademik olarak öğretilmesinden daha ziyade sevdirilmesi olduğunu düşünüyorum.

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul ile derslerinizde etiket bulutu oluşturun ve derslerinizi eğlenceli hale getirin

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?