Hoşgeldin 2018...

Hoşgeldin 2018...
Sefa Ö.
Aktif Ders Çalışma Saati
Oca 2, 2018
2460

Yeni bir yıl,yeni bir başlangıç,yeni hayaller...

Yep yeni,ter temiz bir yıl bizleri bekliyor. Hoş geldin 2018...

Herkes 2017 yılında hayalleri için,hedefleri için çalışmalar yapmıştır. Öğrenciler okulları ve eğitimleri için,veliler kendileri ve çocukları için,öğretmenler ise kendileri ve öğrencileri için birçok çalışmalar yaptı.İyisi ve kötüsü ile koskoca bir yılı geride bıraktık. Artık önümüze bakma zamanı. Çünkü bir defterin boş sayfaları gibi bir yeni yıl bizleri bekliyor arkadaşlar. Her günü ter temiz bir sayfa olan kocaman bir yıl.

Peki 2018'de nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak bu yıldan neler beklediğimizi bilmeliyiz. Bu yıl neleri yaşamak,neleri elde etmek istiyorsunuz? Hayalleriniz ve beklentileriniz neler? Kimlere yardım edeceksiniz,kimlerden yardım alacaksınız ? Hangi okulu kazanacaksınız? hangi okulları kazandıracaksınız ?

Tüm bunların bir kağıda yazılması gerekir ve üzerinde düşünülmesi, çalışmalar yapılması gerekir. Hayallerimize ulaşmanın birinci şartı o hayalleri gerçekleştirmiş gibi sahiplenmeli ve yaşamalıyız. Not almalıyız,plan yapmalıyız. O hedefler için neler gerekli? Bunlar için neleri feda etmeliyiz? Bunları düşünmeli ve hesaplayıp not almalıyız. Mesela güzel bir üniversite ve bölüm kazanmak için hangi derslerden kaç net yapmalısınız bunu not alın. Kaç soru çözmelisiniz? Kaç saat çalışmalısınız? Bunları not alın. Maddi ve manevi neleri,ne kadar harcayacaksınız hesaplamalısınız.

Sonra bu hedefler için harekete geçmelisiniz. Düzenli ve sistemli çalışmalısınız. Bir gün 5 saat çalışıp beş gün yatmak sizi başarıya ulaştırmazken, 5 gün günde birer saat çalışmak sizi sürekli kılar ve başarı gelir.
2018 için kendinize söz verin. 2017'den daha çok ve akıllı çalışacağınıza inanın.2017'de yaptığınız hataları bu yıl doğrulara çevirin.

Diğer bir madde olarak, mümkün olduğunca her gün neler yaptığınızı not alın. Kaç soru çözdün? Kaç konu bitirdin? Ne kadar harcama yaptın? Hangi konulardan eksiklerin var? Hepsini ama hepsini tek tek yeni bir ajandaya not alın dostlar.

Kendinize,sevdiklerinize,ailenize zaman ayırın. Unutmayın çalışırken kendinize zaman ayırmamak en büyük yanlışlardandır .Unutulmamalıdır ki zaman akıp gidiyor ve geri gelmeyecek. Zamanınızı kimlere ayırdığınız o yüzden çok önemlidir.

2017'de hem liselere giriş sınavı, hem de üniversitelere giriş sınavları değişti. O yüzden eksik konunuz olmadan çalışmalarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Çünkü soruların tarzı değişebilir.

Hedefiniz açık ve net olmalı. Örneğin; "Ben bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanacağım." diyebilmelisiniz. Hedefiniz açık ve net olmazsa 2019'da tekrar hazırlanmak zorunda kalabilirsiniz. Zamanın kıymetini bilerek,akıllı çalışabilmek sizi o bölüme götürecektir.
Sizi hayallerinizden uzaklaştıracak her türlü olumsuzluğa kulağınızı kapatın. Olumsuz hiç bir şeyi aklınızda tutmayın...

Daha başarılı,daha mutlu,daha huzurlu,daha planlı ve daha arzulu bir yıl sizinle olsun. İnşallah 2018 size istediğiniz hayalleri verir.

Saygılarımla.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni


Bir önceki yazımız olan "Özel Ders ve Önemi" başlıklı makalemizde eğitimde özel dersin önemi ve öğrenciler üzerindeki etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır