Hoşgeldin 2018...

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2948
Hoşgeldin 2018...
Y eni yıl,yeni başlangıçlar,yeni hedefler. Bu yıl daha akıllı çalışarak hayallerinize ulaşabilirsiniz. Amacımız daha çok değil daha akıllı çalışmak olmalıdır.

Yeni bir yıl,yeni bir başlangıç,yeni hayaller...

Yep yeni,ter temiz bir yıl bizleri bekliyor. Hoş geldin 2018...

Herkes 2017 yılında hayalleri için,hedefleri için çalışmalar yapmıştır. Öğrenciler okulları ve eğitimleri için,veliler kendileri ve çocukları için,öğretmenler ise kendileri ve öğrencileri için birçok çalışmalar yaptı.İyisi ve kötüsü ile koskoca bir yılı geride bıraktık. Artık önümüze bakma zamanı. Çünkü bir defterin boş sayfaları gibi bir yeni yıl bizleri bekliyor arkadaşlar. Her günü ter temiz bir sayfa olan kocaman bir yıl.

Peki 2018'de nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak bu yıldan neler beklediğimizi bilmeliyiz. Bu yıl neleri yaşamak,neleri elde etmek istiyorsunuz? Hayalleriniz ve beklentileriniz neler? Kimlere yardım edeceksiniz,kimlerden yardım alacaksınız ? Hangi okulu kazanacaksınız? hangi okulları kazandıracaksınız ?

Tüm bunların bir kağıda yazılması gerekir ve üzerinde düşünülmesi, çalışmalar yapılması gerekir. Hayallerimize ulaşmanın birinci şartı o hayalleri gerçekleştirmiş gibi sahiplenmeli ve yaşamalıyız. Not almalıyız,plan yapmalıyız. O hedefler için neler gerekli? Bunlar için neleri feda etmeliyiz? Bunları düşünmeli ve hesaplayıp not almalıyız. Mesela güzel bir üniversite ve bölüm kazanmak için hangi derslerden kaç net yapmalısınız bunu not alın. Kaç soru çözmelisiniz? Kaç saat çalışmalısınız? Bunları not alın. Maddi ve manevi neleri,ne kadar harcayacaksınız hesaplamalısınız.

Sonra bu hedefler için harekete geçmelisiniz. Düzenli ve sistemli çalışmalısınız. Bir gün 5 saat çalışıp beş gün yatmak sizi başarıya ulaştırmazken, 5 gün günde birer saat çalışmak sizi sürekli kılar ve başarı gelir.
2018 için kendinize söz verin. 2017'den daha çok ve akıllı çalışacağınıza inanın.2017'de yaptığınız hataları bu yıl doğrulara çevirin.

Diğer bir madde olarak, mümkün olduğunca her gün neler yaptığınızı not alın. Kaç soru çözdün? Kaç konu bitirdin? Ne kadar harcama yaptın? Hangi konulardan eksiklerin var? Hepsini ama hepsini tek tek yeni bir ajandaya not alın dostlar.

Kendinize,sevdiklerinize,ailenize zaman ayırın. Unutmayın çalışırken kendinize zaman ayırmamak en büyük yanlışlardandır .Unutulmamalıdır ki zaman akıp gidiyor ve geri gelmeyecek. Zamanınızı kimlere ayırdığınız o yüzden çok önemlidir.

2017'de hem liselere giriş sınavı, hem de üniversitelere giriş sınavları değişti. O yüzden eksik konunuz olmadan çalışmalarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Çünkü soruların tarzı değişebilir.

Hedefiniz açık ve net olmalı. Örneğin; "Ben bu yıl Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanacağım." diyebilmelisiniz. Hedefiniz açık ve net olmazsa 2019'da tekrar hazırlanmak zorunda kalabilirsiniz. Zamanın kıymetini bilerek,akıllı çalışabilmek sizi o bölüme götürecektir.
Sizi hayallerinizden uzaklaştıracak her türlü olumsuzluğa kulağınızı kapatın. Olumsuz hiç bir şeyi aklınızda tutmayın...

Daha başarılı,daha mutlu,daha huzurlu,daha planlı ve daha arzulu bir yıl sizinle olsun. İnşallah 2018 size istediğiniz hayalleri verir.

Saygılarımla.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni


Bir önceki yazımız olan "Özel Ders ve Önemi" başlıklı makalemizde eğitimde özel dersin önemi ve öğrenciler üzerindeki etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul