Kim Özel Derse İhtiyaç Duyar?

Yazar: SERDAR B. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3524
Kim Özel Derse İhtiyaç Duyar?
H angi seviyelerdeki öğrenciler genel de özel derse ihtiyaç duyarlar. Özel dersin bir öğrencinin başarıyı yakalaması için önemi nedir.

Başarılı olmak i̇steyen, hedefleri̇ büyük olan, az i̇le yeti̇nmeyen, en yukarilarda olmak i̇steyen herkes özel derse i̇hti̇yaç duyar. Özel ders sadece durumu zayıf olan öğrenci̇leri̇n aldığı ders deği̇ldi̇r. Başarılı olan öğrenci̇leri̇n özel ders talebi̇ di̇ğer öğrenci̇lerden daha fazladır. Yapılan araştırmalarda fen li̇sesi̇, anadolu li̇sesi̇ yada kolejlerde okuyan öğrenci̇leri̇n ders alma yada bi̇r kursa gi̇tme orani daha yüksekti̇r.. Her öğrenci̇ni̇n az yada çok özel derse i̇hti̇yacı vardır.


NEDEN ÖZEL DERS ALANIR? ;

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER;

Öğrenci̇leri̇n bi̇r derste veya konuda sınıf ortamında gösteremedi̇ği̇ başarıyı daha kısa zamanda gösterebi̇lmesi̇ i̇çi̇n yapılan çalışmaya özel ders deni̇r.

Sınıf ortamında yapılan dersler genele hi̇tap etti̇ği̇ i̇çi̇n bazı öğrenci̇lere gereği̇nden basi̇t, bazılarına da ağır gelmektedi̇r. Bazı öğrenci̇ler de i̇se basi̇t bi̇r ön bi̇lgi̇ konunun daha kolay öğreni̇lmesi̇ni̇ sağlayacaktir.

"Özel ders sadece dersleri zayıf öğrenci̇ i̇çi̇n vardır" kanısı yanlıştır. Her sevi̇yedeki̇ öğrenci̇ler ders alabi̇li̇r. 1 saatli̇k özel ders sınıf ortamında anlatılan 4-5 saatli̇k derse bedeldi̇r. Çünkü sınıf ortamında bulunan öğrencilerin hepsinin seviyesi bir olmadığı için öğretmen tüm öğrencilerle birebir ilgilenme şansı yoktur. Ortalama seviyede dersi anlatır ve kısa bir tekrardan sonra yeni konuya geçer. Tabi ki bu kısımda anlamadığınız yerleri öğretmene sorabilirsiniz ama sınıf ortamında her öğretmenin belli bir sorumluluğu olduğu için tekrar tekrar aynı konu üzerinde durması pek mümkün değildir. İşte tam olarak özel dersin önemi burada ortaya çıkar. Özel derste öğretmenle birebir çalışma içerisinde olacağınız için anlamadığını konularda veya sorularda tekrar tekrar öğretmenle çalışma yapabilirsiniz. İşte bu yüzden özel ders öğrenciler üzerinde başarıyı yakalamaları için büyük bir faktördür.

ÖZEL DERS GEREKLİ MİDİR?

Bir dersin anlayamadığımız konuları olunca, (veya çocuklarımızın anlayamadığı) üstüne sınavlardan da düşük alınca hemen bir telaş alır insanı.

Bir kursa kaydolsan maddi külfet, anne babaya sorsan yardımcı olamayabilirler. Peki ne yapacağım diye çaresizce düşünürken en mantıklı olan tek seçenek "özel ders". İstediğin saat, eksik olduğun herhangi bir konu dilediğince öğrenme zamanı ve fırsatı senin elinde beliriverir birden. Aslında çok kolay konu olduğunu, senin de yapabileceğini anlarsın tabi bunu sağlayacak öğretmen seçimiyle. Özel ders artık yaygın kullanılan eğitim alanlarından biri ve bu alan da sen de yerini alabilirsin. Unutma özel ders bir mecburiyetten öte artık bir ihtiyaç haline gelmiştir.

ÖZEL DERS ÖĞRETMENİ SEÇERKEN NASIL YOL İZLEMELİSİNİZ?


Günümüzde eğitim denildiği zaman öğretmen, öğretmen denildiği zaman da akla ilk gelen eğitim olmaktadır. Fakat doğru eğitim mi doğru öğretmen mi buna karar vermek zordur. Peki bunu nerden ve nasil anlariz? Anlamasi zor bir süreç çünkü öğretmenin ve öğrencinin bir sure zaman geçirmesi gerektiği durumdur. Bu süreçte öğretmen ve öğretmenin kişiliği çok önemlidir ki öğrenci öğretmenini sevmelidir aksi halde öğretmen bir bilgisayar gibi herşeyi bilsede öğrenci bunu umursamayacak ve istenilen verim alinamayacaktIr. Bu yuzden öğretmenlikteki anlayış ne kadar iyi ve çok bildigin değil ne kadar anlatabildiğindir. Yapilacak olan doğru seçimler bir adım değil sürekli olarak yurunebilecek bir yol yapar...

Fen Bilgisi Öğretmeni - Serdar Bey

Etiketler

Yazar

SERDAR B.

18 YILLIK DENEYİMLİ BİR ÖĞRETMENİM. İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE FEN VE MATEMATİK DERSİ VERİYORUM. ŞİMDİYE KADAR YÜZLERCE ÖĞRENCİM FEN LİSELERİNE VE ANADOLU LİSELERİNE YERL...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?