Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Yazar: sümeyye a. | 21.04.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 47126
Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler
R usça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Rusçayı kendi başınıza öğrenmenin yollarını arıyorsunuz. Peki kendi başımıza Rusça nasıl öğreniriz, bunun kolay bir yolu ya da kılavuzu var mı? Hemen cevaplayalım. Rusça, evrensel dil olan İngilizce’den sonra birçok alanda sizi ön plana çıkaracak dillerden biridir. Çünkü ülkemizde Rusça bilen kişi sayısı hem az hem de çokça ihtiyaç duyulan bir dildir. Bu yüzden özellikle de Rus coğrafyası ilgi alanında olan kişiler ve işi gereği bu dili öğrenenlerin sayısı artmıştır. 

 • Rusça tek başına öğrenilir mi?
   

 • Kursa gitmeden Rusça öğrenebilir miyim? 
   

 • İhtiyaç alanı çok geniş olan Rusça öğrenmenin yolları nelerdir?
   

 • Rusça öğrenmek zor mu? 
   

Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız. Umarız faydalı olur! ☺

Tek başına Rusça öğrenmek
 

Bazen şehrinizde veya bölgenizde Rusça öğretmeni ya da kursu bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda iş başa düşüyor ve Rusçayı kendi başınıza öğrenmenin yollarını arıyorsunuz. Peki kendi başımıza Rusça nasıl öğreniriz, bunun kolay bir yolu ya da kılavuzu var mı? Hemen cevaplayalım.

Aslında biliyoruz ki günümüz teknoloji çağı bize her şeyi kendi başımıza yapabilme imkanı sunuyor. Elimizdeki telefon ve bilgisayarlarla mükemmel imkanlara sahip olduğumuzu unutmayalım. Bir Rusça gramer kitabından bile kendi başımıza temel Rusça öğrenmek çok mümkün. Telefonumuza indirdiğimiz uygulamalar ile günde 15 dakika ayırarak birkaç ayda belirli bir seviyeye gelmek mümkün. Peki o zaman neden herkes kurslara gidiyor ya da rusça özel ders alıyor? Çok temel bir cevap verirsek: disiplin!

Kendim hallederim diyerek ertelediğiniz planlarınızı düşünün, sporumu kendim yaparım, x programını kendim öğrenirim, bu dili kendim öğrenirim vs. Çoğu disiplin ve sabır eksikliğiniz yüzünden yarıda bıraktığınız planlar olarak yarım kaldı değil mi? Kursların veya özel derslerin size sağladığı da budur. Ayrıca sorularına anlık cevap alabilmek, interaktif bir derste sorulara cevap verebilmek gibi imkanlar da tek başınıza öğrenirken sahip olamadığınız imkanlardır. Yine de kendi başınıza temel Rusça öğrenmek, ilerleyen zamanlarda alacağınız kurslarda başarıya hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bu bağımsız öğrenme, gelecekteki kursları sizin için kolaylaştırabilir veya bazı seviyeleri atlayarak başlayabilirsiniz. Bu hem zamandan hem de bütçeden tasarruftur. Rusça öğrenmek birçok kültürel seçenek sunar. Rusya'yı ziyaret edebilir, klasik Rus edebiyatını okuyabilir, Rus filmlerinin keyfini çıkarabilir, Rus TV şovlarını izleyebilir veya Rus müziği dinleyebilirsiniz.

7 ADIMDA KENDİ BAŞINIZA NASIL RUSÇA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ? 
 

 1. Kiril alfabesini öğrenin
   
 2. Çevrimiçi programları kullanın
   
 3. Harfleri not edin.
   
 4. Birkaç temel isim ve sıfat öğrenin
   
 5. Kelimeleri çoğullaştırmayı öğrenin
   
 6. Fiil kelime haznenizi oluşturun
   
 7. Geçmiş ve gelecekteki fiil çekimlerini öğrenin
   

1. Kiril alfabesini öğrenin

Rus dili Kiril alfabesini kullanır. İlk bakışta göz korkutucu görünebilir. Ancak öğrenmesi aslında oldukça kolaydır. Kiril alfabesi, Latin alfabesiyle birkaç harfi paylaşır. Ek olarak, alfabeler arasında aynı olmayan birçok harf hala benzer görünür. 

Neden Kiril alfabesini öğrenelim:

Telaffuzu kolaylaştıracak. Her harfin kendine özgü bir sesi vardır. Bu harfleri bilmek, telaffuz kılavuzuna bakmaktan veya İngilizce alfabede fonetik yazımları seslendirmeye çalışmaktan çok daha kolay hale getirir. Kelimeleri seslendirmenizi sağlayacaktır. Kiril alfabesini öğrendikten sonra, bir kelimeye bakabilir ve onu söyleyebilirsiniz. Bu önemsiz görünse de, Rusça ve İngilizce arasında epeyce akraba (diller arasında aynı gelen kelimeler) vardır, bu yüzden sadece Kiril alfabesini bilmek, bazı kelimelerin anlamlarını yazılı olarak gördüğünüzde tanımlamanıza izin verecektir.

Rusça-İngilizce sözlük kullanmanıza izin verecektir. Kiril alfabesini bilmeden, Rusça-İngilizce sözlükteki kelimelere etkili bir şekilde bakamazsınız, bu nedenle, gördüğünüz ve duyduğunuz kelimelerin anlamlarını bulmak için alfabeyi öğrenmek önemlidir.

Kiril alfabesi nasıl öğrenilir:
 

2. Çevrimiçi programları kullanın

İnternette Kiril alfabesi öğrenmeye dair birçok video ve online ders mevcut. Hatta yurt dışındaki bazı üniversiteler online dersler sonunda size sertifika bile veriyor. Sadece çevrimiçi sitelerle yetinmeyin. Rusça öğreneceğiniz uygulamaları kesinlikle telefonunuza indirin. Onlardan öğrenecek çok şeyiniz var.

3. Harfleri not edin.

“Yazmak, beyne çivi çakmaktır.” Bir şey yazma eyleminin onu hafızanıza yerleştirmede yardımcı olduğu kesindir. Rus alfabesini kullanarak kelimeleri fonetik olarak yazım alıştırması yapın. Bu aşamada, yazdığınız kelimelerin Rusça olmasına gerek bile yok. Bildiğiniz Türkçe kelimeleri düşünün. Adınızı düşünün. Sesleri kopyalamak için bunu Kiril alfabesiyle nasıl heceleyebilirsiniz? Hatta mümkünse bilgisayarınıza Kiril alfabesini ekleyin ve bilgisayarınızdan da deneyin. 

Bir ipucu: internetten sipariş edebileceğiniz silikon Rusça klavye ile harflerin yerlerini görerek yazmak daha kolay olur, bir deneyin! 

4. Birkaç temel isim ve sıfat öğrenin

Öğrenme sürecindeki bir sonraki adım, bazı isimleri ve sıfatları öğrenmektir. Bu, bir şeyleri tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

İsimler ve sıfatlar nasıl öğrenilir:

"Kedi", "köpek", "buzdolabı", "masa" gibi düzenli olarak karşılaştığınız şeyleri tanımlayan temel isimlere ve sıfatlara odaklanın. Bu, yeni kelime dağarcığınızın hatırlanmasını kolaylaştıracak çünkü bunları her zaman görecek ve Rusça kelimeleri hatırlayacaksınız.

Sıfatlarınızın ve isimlerinizin uyuştuğundan emin olmak için cinsiyete dikkat edin. İlk başta zor olsa da alıştıkça kolaylaşır.

5. Kelimeleri çoğullaştırmayı öğrenin

Rus dilinde, bir isim çoğul olduğunda, sıfat da çoğul olmalıdır. Hem isimleri hem de sıfatları birlikte çoğul hale getirmek, isim ve sıfatlarınızın her zaman aynı fikirde olmasını sağlamanın önemli bir yoludur. Kelimeleri çoğullaştırma ve cümlelerde kullanma alıştırması yapın. Pratik yapmak mükemmelleştirir. 

6. Fiil kelime haznenizi oluşturun

Artık temel cümleleri bir araya getirebildiğinize göre, fikirlerinizi daha doğru bir şekilde iletmek için daha fazla fiile ihtiyacınız olacak.

7. Geçmiş ve gelecekteki fiil çekimlerini öğrenin

İyi haber! Temel geçmiş ve gelecek zaman fiil çekimleri şaşırtıcı derecede basittir. Pek çok öğrenci için, aslında şimdiki zamandan daha kolaydır.

RUSÇA ÖĞRENMEK ZOR MU? 
 

Rusça, toplam konuşmacı sayısına göre dünyanın en çok konuşulan 7. dili olan Slav dili olup, ne yazık ki Rusça öğrenmeyi çok da kolaylaştırmaz.

Rusçanın öğrenmesi en zor dillerden biri olduğuna inanılıyor. Rusça dilbilgisi kuralları çok karmaşıktır ve birçok istisnası vardır. Buna ek olarak, birçok öğrenci telaffuzla mücadele eder. Kelimelerdeki vurgu büyük ölçüde tahmin edilemez ve yazılı olarak belirtilmez, ancak birden fazla eş sesli isim vardır. Rus dilinde, sözde "sert" ve "yumuşak" sesleri ayırt etmeniz gerekir.

Rus alfabesini öğrenme ihtiyacı, dili öğrenmek isteyen birçok insan için bir başka engel teşkil ediyor. Rus alfabesinin öğrenilmesinin aslında sadece 10 saat sürdüğünü bilmelerine şaşırabilirler.

Evet bu yazımızda başlangıçta da belirttiğimiz sorulara cevaplar ve taktikler sunduk. Rusça öğrenmenin öneminden ve nasıl yapabileceğinizden bahsettik.  Rusça eğitiminizi güçlendirmek istiyorsanız, bu ipuçlarını ve püf noktalarını deneyin! Bir sonraki paylaşım için takipte kalın! Sizlerde rusça öğrenilmesi konusunda deneyimlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

sümeyye a.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler ( İngilizce) mezunuyum. Malezya'da uluslararası bir üniversitede dil kursuna gittim. İngiltere'de uluslarası bir merkezde staj yaptı...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Fransızca Kelimeler

Günlük Hayatta En Çok Kullanılan Fransızca Kelimeler

Günlük hayatta en çok kullanılan Fransızca kelimeler. Bu kelimeler sayesinde temel Fransızca konuşma seviyenizi artırabilirsiniz :)

Yorumlar (2)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz

Çok net anlaşmışsınız elinize sağlık bence en iyi öğrenme şekli imkanınız varsa 2 3 ay rusya da yaşayın :)


Cevap Yaz

2 sene öncesine kadar Rusça öğrenmeyle alakalı çok detaylı bir araştırma yapmıştım ve 4 ayda orta seviyede rusçayı öğrendim. Rusça öğrenirken yaptığım adımlar; - Alfabeyi ve harfleri birleştirmeyi öğrendim - Gramer yapısını inceledim - Anadili rusça olan 2 arkadaşımla günde 20 dk sıradan konuşmalar yaptım - Rusça dizi ve filmler izlemeye başladım (anlamasamda) sonuç 4 ay sonra rusyaya gittiğimde hiçbir zorluk çekmedim :)