Keman Nasıl Öğrenilir, Keman Fiyatları, Keman Kursu ve Özel Ders Fiyatları

Yazar: Banu H. | 09.08.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1005
Keman Nasıl Öğrenilir, Keman Fiyatları, Keman Kursu ve Özel Ders Fiyatları
K endi kendine keman öğrenmek isteyenler için harika bir fırsat! Keman nasıl öğrenilir, evde keman öğrenmek mümkün mü? İşte keman fiyatları, kursları ve keman özel ders fiyatları!

Günümüzde en popüler olan çalgı aletlerinden birisi de keman olarak öne çıkar. Buna bağlı olarak, ‘keman nasıl öğrenilir?’ sorusunda belirgin bir artış görülür. Doğru ve hızlı bir şekilde keman öğrenebilmek için uzman bir eğitmenden ders alınmalıdır. En sağlıklı yol olarak bu görülür. Bu yüzden anne ve babalar profesyonel keman kursu arayışını doğru bir şekilde yapmalıdırlar. 

İsteklerinize ve becerilerinize uygun keman öğrenimi almanız gerekir. Böylece öğrenme süreciniz de hızlanmış olur. Ayrıca, öğrenim esnasında karşılaşılan sorunlar da daha çabuk çözüme kavuşur. İyi bir program eşliğinde, kısa süre içerisinde keman öğrenmeniz mümkündür. Eğitmen desteği ile isteğinizi sürekli üst seviyede tutmanız da kolaylaşır. Elbette keman özel ders fiyatları da bilmeniz gereken bir konudur. Çünkü alacağınız eğitim bütçenize uygun olmalıdır. 

Evde keman öğrenimi mümkün olsa da bu süreç esnasında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları tek başınıza atlatmanız, mevcut deneyimsizliğinizden ötürü oldukça zordur. Evde keman öğrenmek esnasında ortaya çıkabilecek olası sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yanlış kaynaklardan uzak durmak gerekir. Yanlış kaynak, yanlış metota sürükler. 
   
 • Doğru olmayan bilgiler ile keman öğrenimine başlamak, eğitim esnasında aksaklıklara sebebiyet verir.
   
 • Kısa süre içerisinde öğrenebilecek çoğu şeyin öğrenme aralığı uzar. 
   
 • Belli bir noktadan sonra tek başına ilerlemek oldukça zor bir hale gelir. 
   

Bu noktalarda doğru çözüm önerileri üretilmesi gerekir. Eğer, çözüm önerileri yeterli gelmezse mutlaka bir eğitmenden yardım alınması gerekir. Çözüm önerisi getiremediğiniz her sorun, özgüveninizi zedeler. Bu yüzden keman kursu size pek çok avantaj sağlar. 

Keman Fiyatları 
 

Kullanılacak kemanın türüne göre farklı keman fiyatları karşımıza çıkar. Ses çıkış bölümlerinde elektronik bir iç bölme bulunan kemanlar, daha çok tercih edilir. Bu tür kemanlar başlangıç düzeyi olarak görülür. Elektronik kemanlar her seviyedeki kişiler tarafından kullanılır. Bununla birlikte, ses ayarlama tercihi, şehirde elektronik gitar kullanımını arttırır. 

Keman yastığı ve yayı gibi seçenekler de keman çalmaya başlayan adaylar için önem taşır. Keman kullanımında işlevsellik için yan aparatların kullanımına önem verilmesi gerekir. Bir diğer önemli nokta ise uygun keman çantası seçimidir. Kemanın boyutlarına uygun bir keman çantası edinmek önemlidir. 

Keman modelleri arasında genellikle set halinde satılanlar tercih edilir. Bu tür setlerin içinde, başlangıç düzeyi tüm donanımlara ulaşmak mümkündür. Bu yüzden keman fiyatları hayli değişkenlik gösterir. 

Genel olarak yaptığımız araştırmalara göre keman fiyatlarının 500 - 10.000 TL aralığında olduğu görünmektedir. Yeni başlangıç yapacak arkadaşlar için 600 - 700 TL civarı bütçe ile aldıkları kemanın fayda sağlayacağı görünmektedir. 

Keman Kursu Neden Önemlidir? 
 

Keman, ait olduğu müzik aletleri grubunun en yüksek tondan çalan üyesidir. Bununla birlikte, bu grupta yer alan diğer çalgı aletlerinden daha küçüktür. Orta Doğu’da ortaya çıkan keman çeşitleri, Bizans’tan tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde kullanılan kemanlara en yakın keman çeşidi ise İtalya’da ortaya çıktı. 

İlk olarak Avrupa’da yayılmaya başlayan keman besteleri, zamanla dünya çapında dinlenen bestelere dönüştü. Günümüzde oldukça fazla rağbet gören keman kursu ve keman özel dersleri de bunun göstergesidir. 

Çağdaş keman tiplerine bakıldığında, klasik dönem kemanlarından bazı noktalarda ayrıldığı görülür. Gövde ve sapları uzayan kemanın köprüsü daha yüksek hale geldi. 

Keman Özel Ders Fiyatları 
 

Keman öğrenimi istek ve sabır isteyen bir yolculuktur. Bununla birlikte keman öğreniminde, uzman bir eğiticiden ders alınması gerekir. Hafta içi veya hafta sonu uygun olduğunuz her vakitte keman eğitimi almanız mümkündür

Keman özel ders fiyatları, öğreticilerin kalifiye olmaları ile değişkenlik gösterir. Fiyatlandırma tamamen öğreticinin tercihleri doğrultusunda belirlenir. Türkiye’nin her yerinde keman özel dersi veren öğreticiler bulmak mümkündür. 

Keman özel ders süreleri öğrencinin öğrenme süreci ile yakından ilgilidir. Dersleri düzenli bir şekilde takip etmek ve gayretli olmak, ders süresini de etkiler. Özel dersler birebir şekilde alınabileceği gibi iki kişilik gruplar halinde de alınabilir. 

Özel Ders Alanı bünyesinde keman özel dersleri veren öğretmenleri incelediğimizde saatlik ders ücretlerinin ortalama 86 TL olduğu görünmektedir. Keman özel ders fiyat aralığı 30 - 300 TL arasında olduğu görünmektedir. Eğer bir keman öğretmenine ihtiyacınız varsa yukarıdaki linkten size en uygun öğretmeni bulabilirsiniz. 

Keman Öğrenme Aşamaları 
 

Doğru ve sağlıklı bir şekilde keman çalmayı öğrenmenin bazı aşamaları bulunur. Uzman bir eğitmen ile alınan keman kursu sonucunda kişiler, kısa sürede keman çalmayı öğrenebilir. Uygun bir program hazırlanmasının ardından, sıkı bir şekilde bu programı takip etmek gerekir. 

Keman öğrenme aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Güvenilir bir kurumdan eğitim almak ya da usta bir öğretici ile çalışmalara başlamak
   
 2. Henüz başlangıç aşamasında, doğru keman ve yay tutuşunu kavramak 
   
 3. Giriş düzeyinde nota bilgisi edinmek ve eğitimlere bu şekilde başlamak
   
 4. Seslerin çıkış noktalarına özen göstermek ve doğru çıkış yerlerini kavramak 
   
 5. İyi bir dinleyici olmak ve düzenli aralıklar ile keman konçertoları dinlemek 
   

Güvenilir ve bütçenize uygun bir eğitim ile kısa sürede keman çalmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca keman tutuşu ve notaları konusuna iyi bir şekilde çalışarak eğitime başlamalısınız. 

Keman Çeşitleri 
 

Keman yaylı ve arşe ile çalınan müzik aletleri grubuna ait bir müzik aletidir. Kemanın temel çalma aleti olarak yer aldığı grupta, dört adet müzik aleti daha bulunur. Keman çeşitleri, boyutlarına göre isimlendirilir. Küçükten büyüğe doğru sıralanışı ise şu şekildedir: keman, viyola, çello, kontrbas. 

Keman ailesinin sınıflandırılması şu maddeler ile yapılır:

 • Boyutlarına göre sınıflandırılan keman çeşitleri
   
 • Yapım aşamalarına göre isimlendirilen keman çeşitleri 
   
 • Yapısı ve kullanılan malzemesine göre keman çeşitleri 
   

Keman ailesine ismini veren keman, bu grubun en küçük ebattaki üyesidir. 

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Piyano Eğitiminin Çocuklarımıza Olan Faydaları

Piyano Eğitiminin Çocuklarımıza Olan Faydaları

Piyano eğitimin çocuklara olan faydalarını uzman müzik öğretmenimiz sizler için hazırladı. İşte piyano çalmanın faydaları.

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Gitar çalmanın püf noktaları nelerdir. Eğer gerçekten gitarist olmak istiyorsanız ne yapmalısınız.

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses eğitimi nedir, ses geliştirme yöntemleri ve tekniklerini aynı zamanda şan dersleri eğitimlerimi arıyorsunuz? Hepsi ve daha fazlası için şan ve ses eğitimi kılavuzu.

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Piyano çalmayı öğrenmek istiyorsun ancak nasıl başlangıç yapacağını bilmiyor musun? O halde senin için hazırladığımız Piyano çalmaya nasıl başlanılır maddelerimizi inceleyebilirsin.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?