Kahoot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar: Yasin G. | 04.04.2017 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 52565
Kahoot Nedir? Nasıl Kullanılır?
Yasin G. Yasin G.
K ahoot öğrencilerinize, basit bir şekilde quizler, anketler hazırlayabileceğiniz ve soru-cevap yapabileceğiniz bir platformdur.

Kahoot ile  Quiz

Kahoot öğrencilerinize, özel ders verdiğiniz öğrencilerinize basit bir şekilde quizler, anketler hazırlayabileceğiniz öğretmenler için tasarlanmış bir soru-cevap platformudur. Öğretmen olarak getkahoot.com sitesine girip ücretsiz üye olarak quizlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Quizlerinizi tamamladıktan sonra öğrencileriniz cihazlarından herhangi bir internet tarayıcısını açıp kahoot.it adresine bağlanıp quizin kodunu ve isimlerini girmeleri yeterli. Şimdi kahoot kullanılarak bir quiz nasıl oluşturulur görelim.

1.Adım : İlk olarak getkahoot.com adresine giriş yapıyoruz. Sayfanın ortasında yer alan get my free account butonuna tıklayın.

Kahoot çalışmasına başlamadan önce linkten ilgili sayfayı açınız. -->>  https://kahoot.com/

1.png

2. Adım : Karşınıza gelen ekranda rolümüzü seçiyoruz. Seçenekler içerisinden I am teacher seçeneğini işaretleyip bir sonraki aşamaya geçelim.

2.png

3.Adım : Gerekli alanları doldurduktan sonra create account butonuna basıp hesabımıza giriş yapıyoruz.

3.png

4. Adım : Karşınıza gelen ekranda Kahoot size üç seçenek sunuyor. Bu uygulamayı kullanarak quiz, tartışma ve anket hazırlayabiliyoruz. Quiz seçeneğini işaretleyip bir sonraki adıma geçiyoruz.

5. Adım :  Karşınıza gelen ekrana quizinize bir isim verip. Bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

6. Adım : Karşınıza soruları düzenleyeceğimiz ekran açılacaktır. Bu alanda 1 nolu alana soru cümlemizi giriyoruz.

2 nolu alanda sorunuza bir video veya resim eklemek istiyorsanız bu alandan seçiyoruz.

3 nolu alanda ise soru için eklemek istediğimiz resim ve videoyu ekliyoruz.

4 nolu alanda ise soru şıklarımızı işaretliyoruz. Soru şıklarını girdikten sonra doğru cevap hangi şık olacak ise şıkkın altındaki incorrect seçeneğini üzerine tıklayıp correcte çeviriyoruz.

5 nolu alanda ise soru ekleme ve soru silme seçeneklerinin, soru sıralama seçeneklerinin olduğu yerdir. Yeni soru eklemek için Add Question, soruyu silmek için Delete Question butonuna basıyoruz.


7. Adım : Soruları tamamladıktan sonra soru sıralamasını yapmak için  Next : Reorder Question butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

8 Adım : Bu alanda eklediğimiz soruları sıralandırdıktan sonra Next:Settings butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.


9 Adım : Bu alanda;

1 nolu alana oluşturduğunuz quizin dilini seçiyoruz.

2 nolu alanda gizilik ayarlarını belirliyoruz. Oluşturduğumuz quizi eğer sadece biz kullanıcaksak private seçeneğini, başkalarının bizim quizimizi kullanmasını istiyorsanız public seçeneğini işaretliyoruz.

3 nolu alanda oluşturduğumuz quizin kimler için olduğunu belirliyoruz.

4 nolu alanda ise quizin hangi konuda olduğunu dair bir açıklama giriyoruz.

5 nolu alanda ise quizin zorluk derecesini ayarlayıp Next butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

10 Adım : Bu adımda quizimiz için kapak resmi belirleyip quiz oluşturma aşamasını tamamlıyoruz. Bu alan zorunlu değildir resim eklemeden de geçebiliriz.

11. Adım : Oluşturduğumuz quizlere ulaşmak için 2 nolu kısımda Me(0) seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 1 nolu kısımdan ise yeni New K! butonuna tıklayarak yeni quz oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz. 3 nolu alanda ise public olarak bulabilceğiniz hazır quizlere ulaşabilirsiniz. Oluşturduğunuz quizi uygulamak için play butonuna basıyoruz.

12. Adım : Karşınıza gelen ekranda Launch butona basıyorsunuz ve sistem öğrencilerinizin quize ulaşmaları için bir kod oluşturucaktır.

13. Adım : Öğrencileriniz kahoot.it adresine girerek Game Pin alanına sistemin yarattığı kodu girerek quizin içerisine giriş yapıyorlar, tüm kullanıcıların giriş yaptığından emin olduktan sonra Start Now butonuna tıklayarak quizi başlatıyoruz. Öğrenciler ekranlarına gelen şıklara tıklayarak soruları cevaplandırıyorlar ve sistem ototamit olarak kullanıcıları puanlandırıyor.

13.png

Bir önceki yazımız olan "Anne ve Babanın Özel Ders Üzerindeki Etkileri Nedir?" başlıklı makalemizde anne ve babaların özel ders üzerine etkileri hakkında bilgiler verilmektedir. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi, sıradan sunumlardan sıkılan, kaliteli, eğlenceli ve dikkat çekici sunumlar hazırlamak isteyenlerin uygulamasıdır.

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde teknoloji giderek artmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenler teknolojinin fazlasıyla farkındalar. O yüzden "Kodlama" fazlasıyla gerekli bir hal aldı.

Eğitim'de GeoGebra Kullanımı

Eğitim'de GeoGebra Kullanımı

Geogebra nedir, nasıl kullanılır. Eğitimde geogebra kullanarak neler yapılabilir.

Yorumlar (4)
Makaleyi beğendin mi ?
M

Mus
Cevap Yaz

Bilgilendirme için teşekkürler

Y

Yasemin
Cevap Yaz

Detaylı ve güzel bir anlatım, teşekkürler


Cevap Yaz

Harika bir anlatım olmuş kahoot ile ilgili oldukça verimli bir bilgilendirme aldım. Teşekkürler :)

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul