İngilizcede Başarılı Olmanın Sırları

Yazar: Buse G. | 19.05.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1618
İngilizcede Başarılı Olmanın Sırları
İ ngilizcede nasıl başarılı olabilirim? sorununa cevap arıyorsanız tam sizlik bir makale geliştirdik. Keyifli okumalar :)

Merhaba herkese, 

Bu yazımda sizlere, "İngilizcede nasıl başarılı olabilirim?" sorusunun cevabını ve hemen hemen herkesin yabancı dil öğrenirken karşılaştığı problemleri anlatmak ve çözüm odaklı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

İşte İngilizcede başarılı olmanın sırları
 

1) İngilizce sınavında nasıl başarılı olabilirim? Çok çalışsam da ilerleme kaydedemiyorum

Yapmanız gereken şey, çözdüğünüz testleri doğru analiz edebilmek ve kendi kendinize yanlışlarınızı tartışarak anlamaya çalışmanızdır. Örneğin, A kişisi bir yabancı dil denemesi çözdükten sonra yanlışlarını analiz etmeli ve not almalıdır, çok fazla yanlış yaptığı bölümde ise konu anlatımına gitmelidir ve kendine anlatarak konuya çalışmalı ve ardından bolca test çözmelidir. Artık sınav sistemi okuduğunuzu anlamaya yönelik olduğu için sizlere en büyük tavsiyem, bolca Reading çözmenizi olacaktır. Sizlere herhangi bir kaynak önermiyorum bu hususta çünkü Reading çözerken anlamaya odaklanmalısınız, herhangi bir kitabın ismine değil. Bunları yaptınız ama yine de olmadı mı? Öyleyse kendinizi dürüstçe sorgulayın. Neye odaklanabiliyorsunuz, neye odaklanamıyorsunuz, sizi çalışırken ya da çalışmadan önce ne motive ediyor bunları düşünün. Çalışma planınıza göz atın ve kendinizi bunaltmadan "düzenli" olarak her gün reading çözün. Bana sorarsanız, düzenli reading çözmek ve kelime çalışmak İngilizce sınavında başarılı olmanın altın kuralı. 

2) İngilizce okuduğumu anlıyorum fakat konuşamıyorum 

Stres yapmayın. Böyle olması çok normal çünkü ana dili İngilizce olmayan bir ülkede doğup büyüdünüz ve eğitim sistemimiz maalesef çok iyi değil ya da henüz kendinize özgü doğru bir çalışma yöntemini keşfetmediniz. Bu durumda yapabileceğiniz en doğru şey, native kişilerle yabancı dil uygulamalarında İngilizce pratiği yapmanız ya da bir iş yaparken aklınıza gelen bir cümlenin Türkçesini İngilizceye çevirmeye çalışmanız. Örneğin, arkadaşlarınızla dışarı çıkmak istiyorsunuz ve kendi kendinize, " ama bugün ders çalışmam lazım" demek istediniz. Bunu direkt kendi kendinize İngilizceye çevirmeye çalışın ve bilmediğiniz kelimelere direkt internetten bakın. Bu pratiği mutlaka aklınıza geldikçe yapmaya özen gösterin, cidden faydasını göreceksiniz ve İngilizce basit seviyede kitaplar alın, onları yüksek sesle okuyun. Burada amaç, telaffuzu geliştirmek ve İngilizce konuşurken özgüven kazanmaktır. Çünkü insanlar genelde cümleyi yanlış kurmaktan çekinir, çekinmeyin. İngilizce düşünmeye çalışın, bu biraz zorlayıcıdır, zaman ister diğerleri gibi ama mantığı kavradığınızda kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Örneğin, etrafınızda gördüğünüz cisimleri direkt İngilizce olarak söylemeye çalışın ve bir şey söylemek istediğinizde ingilizcesini aklınıza getirmeye çalışın. 

İpucu: Özel Ders Alanı'ndan Native Öğretmenlerle Online İngilizce dersleri online veya yüz yüze bir şekilde alabilirsiniz. Linkten İngilizce dersleri veren öğretmenlerimizi inceleyip sizin için en uygun öğretmenden ders talebi oluşturabilirsiniz. 

3) Düzenli çalışın. 

Unutmayın, düzenli çalıştığınızda sorumluluk bilinciniz artar, güne, "bugün ne öğreneceğim acaba?" sorusunu sorarak başlarsınız, ders çalışma isteği gelir ve başardıkça fazlasını istersiniz. Başarı, başarıyı çeker. İngilizceye düzenli çalışın. Dil bilgisi bana göre abartılıyor ama eğer sınava yönelik çalışıyorsanız maalesef dil bilgisi ve reading olmazsa olmazı. "500- 600 tane kelime yazın, ezberleyin" demiyorum. Ezberleyemezsiniz zaten bir günde o kadar kelimeyi, akılda kalmaz. Sadece öğrenirsiniz. Ezberlediğiniz kelime sayısı en fazla 50 olur. Ezber yapmak doğru öğrenmek yöntemi değildir. Analiz etmek, kelimenin kullanım alanına bakarak çalışmak her zaman daha iyidir, akılda kalıcı olur. "Peki o kadar kelimenin kullanım alanlarına nasıl bakacağım ben? bir sürü kullanım alanı var?" diyenler olacaktır. Sınavlarda çıkmış kelimelere özellikle çalışmanızı Öneririm. Günlük 50 kelimeyi hakkıyla çalışmak sizi ileriye taşıyacaktır. 

4) İngilizce dil seviyem B2 seviyesinde fakat yabancılarla konuşurken sanki hiç İngilizce konuşamıyormuşum gibi hissediyorum 

O zaman size şöyle bir şey söyleyeyim. Small talk ve Deep conversation olayı var. Yabancılarla konuşurken nasıl bir soru sorduğunuzu, ne hakkında konuştuğunuzun farkında olarak sohbet etmeye çalışın. Demek istediğim, "nasılsın?" ile "nasıl hissediyorsun?" soruları çok farklıdır. Birine genel cevap verirken (small talk: kısa cümleler kurmanız ve genel cevaplar vermeniz); diğerine gerçekten nasıl hissettiğinizi anlatırsınız (deep conversation: biraz daha uzun cümleler kurarsınız, kişisel görüşlerinize daha iyi yer verirsiniz). Uzun cümleler kurmak, sizi dil bilgisini ve yeni ifadeler ya da kelimeler kullanmaya zorlarken, kısa cümleler kurmak yerinizde saymanıza sebep olur. O yüzden, soruyu karşınızdaki yabancıya yöneltirken nasıl sorduğunuza bir göz atın. Önemli olan soruyu nasıl sorduğunuzdur. 

 

Yazım buraya kadardı, okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bir sonraki blog yazımda görüşmek dileğiyle. 

Etiketler

Yazar

Buse G.

Merhaba, ben Buse. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü ve formasyon son sınıf öğrencisiyim. Aktif olarak A1,A2, B1 ve B2 öğrencilerine ders vermekteyim. Son 2.5 yıldır online ve yü...

Benzer Yazılar
İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

Çocuklar karşılaştıkları olayları o kadar basit ve masumane yorumluyorlar ki işte o an onlara hayran olmamak ve bu durumdan etkilenmemek elde değil.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?