Neden Fizik Yapamıyoruz?

Neden Fizik Yapamıyoruz?
OKTAY İ.
Öğretmen Seçimi
Ağu 24, 2019
6622

Fizik, teknoloji biliminin temeli olmasına rağmen sınavlarda ve okullarda fizik ortalamasına bakıldığında çok düşük olduğu görülmektedir. Peki bunun ana sebebi nedir ? Ben, bir fizikçi olarak bu sebebi 3 başlık altında incelemek istiyorum. İlki yaşadığımız ülkede fiziğe fizikçiye yani bilime verilen değerin çok az olması veya yok denecek kadar az olması !!! Gelişmiş ülkelerde ana bilim dalı olan fiziğin ne kadar önemli olduğu aşikar ancak ülkemizde fizik mezunları araştırma yapması gerekirken çoğu işsiz olarak farklı mesleklere yönelmek zorunda kalıyor. İkinci olarak biz öğretmenler devamlı kendimizi geliştirmemiz fiziği anlatırken farklı yollar kullanmamız ve daha önemlisi teknolojiyi iyi bilip kullanmamız gerekmektedir. Öğrencilere dersi anlatırken formüller ve bu formüllerin ezberlenmesi değil mantığını anlatmak ve bu mantığa göre doğaya ve çevresine bakmak aşılanmalıdır. Üçüncü kısım ise değerli öğrencilerimizin Fizik hakkında ki ön yargılarını kaldırmaları fizik bilmek için öncelikle matematikle sorunlarını halletmeleri daha sonra ise ezbere değil günlük hayata uyarlayarak fiziği öğrenmeleri gerekmektedir.

Fizik Öğrenmek Zor Mudur?

Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden biriside fiziktir. Bu dersin kendi müfredat zorluğu ve çokluğunun yanında fizik dersi, öğrencilerin belkide en cok geri bildirim gereksinimi duydukları branştır diyebilirim. Ayrıca diğer branşlarla iliskiside çok fazladır. Bir öğrencinin fizik dersinden başarılı olması için matematik ve geometri derslerinden temel düzeyde bilgi sahibi olması bir zorunluluktur. Tüm bunların yanında iyi bir öğretmen seçimi belkide en zorudur. Fizik öğretmeni branşına hakim olmanın yanı sıra öğrenci seviyesine inebilmede diğer branş öğretmenlerine göre daha esnek olmalıdır. Öğrencinin seviyesi belirlenip uygun görülmesi durumunda fizik özel ders alınmasında fayda vardır.

Tüm bu olanakların sağlandığında dahi bu dersten başarılı olmanın olmazsa olmazı öğrenci isteği ve emeği olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. İşte fizik öğretmenine bir iş de burada düşer. Öğrenciyi zinde tutmak onu bu dersi anlayabileceğine inandırmak.

Buda branşını seven fedakar öğretmenlerle mümkündür. Öyleyse uygun öğrenci ve öğretmeni bir araya getirmek ve kafi ölçüde emek fizik dersinde başarıyı taçlandıraktır.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları yorum olarak sorabilirsiniz. 

Fizik Öğretmeni - Oktay İnce 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır