Neden Fizik Yapamıyoruz?

Yazar: OKTAY İ. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 9323
Neden Fizik Yapamıyoruz?
S ayısalcıyım ve fizik yapamıyorum diyorsanız tam sizlik bir yazı geliştirdik. Fizikte başarılı olmanın yollarını fizik uzmanına sizler için sorduk..

Fizik, teknoloji biliminin temeli olmasına rağmen sınavlarda ve okullarda fizik ortalamasına bakıldığında çok düşük olduğu görülmektedir. Peki bunun ana sebebi nedir ? Ben, bir fizikçi olarak bu sebebi 3 başlık altında incelemek istiyorum. İlki yaşadığımız ülkede fiziğe fizikçiye yani bilime verilen değerin çok az olması veya yok denecek kadar az olması !!! Gelişmiş ülkelerde ana bilim dalı olan fiziğin ne kadar önemli olduğu aşikar ancak ülkemizde fizik mezunları araştırma yapması gerekirken çoğu işsiz olarak farklı mesleklere yönelmek zorunda kalıyor. İkinci olarak biz öğretmenler devamlı kendimizi geliştirmemiz fiziği anlatırken farklı yollar kullanmamız ve daha önemlisi teknolojiyi iyi bilip kullanmamız gerekmektedir. Öğrencilere dersi anlatırken formüller ve bu formüllerin ezberlenmesi değil mantığını anlatmak ve bu mantığa göre doğaya ve çevresine bakmak aşılanmalıdır. Üçüncü kısım ise değerli öğrencilerimizin Fizik hakkında ki ön yargılarını kaldırmaları fizik bilmek için öncelikle matematikle sorunlarını halletmeleri daha sonra ise ezbere değil günlük hayata uyarlayarak fiziği öğrenmeleri gerekmektedir.

Fizik Öğrenmek Zor Mudur?

Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden biriside fiziktir. Bu dersin kendi müfredat zorluğu ve çokluğunun yanında fizik dersi, öğrencilerin belkide en cok geri bildirim gereksinimi duydukları branştır diyebilirim. Ayrıca diğer branşlarla iliskiside çok fazladır. Bir öğrencinin fizik dersinden başarılı olması için matematik ve geometri derslerinden temel düzeyde bilgi sahibi olması bir zorunluluktur. Tüm bunların yanında iyi bir öğretmen seçimi belkide en zorudur. Fizik öğretmeni branşına hakim olmanın yanı sıra öğrenci seviyesine inebilmede diğer branş öğretmenlerine göre daha esnek olmalıdır. Öğrencinin seviyesi belirlenip uygun görülmesi durumunda fizik özel ders alınmasında fayda vardır.

Tüm bu olanakların sağlandığında dahi bu dersten başarılı olmanın olmazsa olmazı öğrenci isteği ve emeği olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. İşte fizik öğretmenine bir iş de burada düşer. Öğrenciyi zinde tutmak onu bu dersi anlayabileceğine inandırmak. Online fizik dersi almak için linkten başvuru yapabilirsiniz. 

Buda branşını seven fedakar öğretmenlerle mümkündür. Öyleyse uygun öğrenci ve öğretmeni bir araya getirmek ve kafi ölçüde emek fizik dersinde başarıyı taçlandıraktır.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları yorum olarak sorabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

OKTAY İ.

Fizik - Matematik ve teknoloji yazılım derslerinden tüm sınavlara hazırlık konuları kpss ales dgs lise ara sınıflar mezun veüniversite sınavlarına yardımcı olmak için özel ders ...

Benzer Yazılar
Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

2024 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2024 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

TYT fizik konuları ve TYT fizik soru dağılımın listesi. Bu makalemizde 2023 TYT fizik konuları ve geçmiş yıllardaki fizik soru dağılımlarına kapsamlı olarak ulaşabilirsiniz.

6 Adımda TYT & YKS  FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

6 Adımda TYT & YKS FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

TYT ve YKS sınavlarında fizik netleri nasıl yükseltilir. Fizikten net sayısını artırmak isteyen öğrenciler için yol haritası nedir.

Fizik Dersi Nasıl İşlenir? Fizik Nasıl Sevdirilir?

Fizik Dersi Nasıl İşlenir? Fizik Nasıl Sevdirilir?

Fizik dersi nasıl işlenmelidir. Fizik dersini öğrencilere sevdirmek için öğretmenlerin izlemesi gereken adımlar nelerdir? Fizik dersi nasıl sevdirilir? İşte tüm detaylar..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?