Fizik Dersindeki Önyargının Giderilmesi

Yazar: İPEK D. | 14.12.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 268
Fizik Dersindeki Önyargının Giderilmesi
F izik dersine olan önyargıyı gidermenin yöntemi nedir? Fizik hayatımıza neler katmaktadır. İşte detaylar.

Fizik dersine önyargı ile yaklaşımın artık değişmesi gerekmiyor mu?

Fizik dersini öğrencilerimiz için daha anlaşılır hale getirmemiz biz öğretmenlerin en önemli amacı  haline geldi. Zira hemen hemen bütün öğrenciler ders anlatmaya başlamadan, dersi anlama yollarını aramadan direkt olarak biz bu dersi anlamıyoruz bu yüzden sevmemize de gerek yok diye düşüp dersten uzaklaşıveriyorlar. 

 Fizik dersi aslında hayatımızın her alanında bizimle birlikte. Mutfağımızda, oyunlarımızda, dışarda... Aslında önyargıyla yaklaştığınız Fizik dersi size buz pateni yaptırabilir, topu fileye girdirebilmenize olanak sağlar, bir müzik aletini rahatlıkla çalabilmemize yardımcı olur. Dahası sürtünme kuvveti sayesinde yüzeyde kaymadan rahatlıkla yürüyebilmemizi sağlayan da yine fiziğin ta kendisidir. Mikro evrenden makro evrene kadar bir çok çalışma alanı olan bir bilimdir.  Buz pateni yapan bir kişi  kollarını içeriye doğru kapar ise kendisi hızlanır bunun sebebinin açısal momentumun korunum kanunu olduğunun bir örneğidir. Su dolu bir bardağın içine yumurta koyduğumuzda dibe batan yumurtanın taze olduğunu anlarız bunun sebebi özkütlesi büyük olan cisimlerin dibe batmasıdır.

Mutfağımızda ki araç gereçleri kullanarak fiziği anlamak kolaylaşabilir. Örneğin düdüklü tencerenin yemekleri daha kısa sürede pişirmesinin sebebini hiç düşündünüz mü? Ya da evlerimizde ki yerden ısıtma sistemleri sayesinde sıcak havanın basit termodinamik kuralları ile daha doğru bir şekilde yayılmasının mümkün olduğunu. Önemli olan bakış açımızı değiştirerek fiziği daha iyi anlama yöntemlerini bulmak. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için Fizik öğrenmenin ipuçları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Doğru soruları sorarak, bakış açımızı değiştirerek aslında hayatımızın her alanında olan fiziği anlamamız kolaylaşır böylelikle önyargılarımızdan kurtulmuş oluruz. Fizik Dersi hepimiz için daha keyifli hale gelir.

Fizik dersine çalışırken bir öğretmen ihtiyacın varsa veya eksik olduğun konularda ders almak istiyorsan fizik özel ders sayfamızdan aradığın öğretmeni dakikalar içerisinde bulabilirsin. Antalya özel ders sayfamızdan konumuna en yakın öğretmenleri keşfedebilirsiniz 

Etiketler

Yazar

İPEK D.

Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü Mezunuyum. 2012 yılında üniversiteden 3.50 ortalama ile mezun oldum. Bilgi aktarımı yaptıkça mutlu olduğumdan öğrencilik yıllarımdan itibaren ...

Benzer Yazılar
Matematik-Fizik

Matematik-Fizik

Matematik ve fizik derslerine nasıl çalışılmalıdır. Eğitimciler dersi anlatırken nelere dikkat etmelidir.

Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

Lami Teoremi'ni Geometri ile Çözmek

Lami Teoremi'ni Geometri ile Çözmek

Fizik dersinin en temel konusu vektörler de kısa yollarda soru çözümü nasıl yapılır?

Öğrenmenin Keyfi

Öğrenmenin Keyfi

İnsanlar öğrendikçe, kendine olan saygısı artar, merak eder ve kendisi ile gurur duyar

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul