Sıfırdan Fizik Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım? Fizik Öğrenmenin İpuçları

Yazar: Banu H. | 08.12.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 7457
Sıfırdan Fizik Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım? Fizik Öğrenmenin İpuçları
S ıfırdan fizik öğrenmek için ne yapmalıyım? Fizik öğrenmenin ipuçları ve fizik dersi çalışabileceğiniz ücretsiz internet siteleri blogumuzda.

Fizik dersi bazı ön kabuller ile göz korkutucu hale gelir. Bu aşamada kişilerin bu korkuların üzerine gitmesi gerekir. Ön yargı ile yaklaşılan fizik dersi, gereksiz bir şekilde büyütülür ve işin içinden çıkılmaz bir hale gelir. Kendi kendine fizik öğrenmek için belli taktiklere uymak gerekir. 

Fizik, günlük hayatta sürekli karşılaştığımız konuları kapsar. Çevremize daha bilinçli bir şekilde bakmamız için fizik öğrenimi önem taşır. Bu esnada, bazı yöntemlerden faydalanmak, öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getirir. Ayrıca, çalışma esnasında da belli bir avantaj sağlar. İnsanlar genelde fizik çalışmayı korkutucu görür. Ancak doğru çalışma teknikleri ile bu durum tersine çevrilebilir. 

Kendi Kendine Fizik Öğrenmek İçin Ön Yargılarını Kır! 
 

 • Açık fikirli olunması öğrenmeye başlamadan önce işinize yarayacaktır. Bu şekilde konuları
  öğrenmeye başlarken, daha kolay bir şekilde ilerlenebilir. 

   
 • Bununla birlikte soru çözümleri de ön kabul olmadan sonuca bağlanır. 
   
 • Öğrenmeye başlarken istekli olmak da öğrenme sürecini etkiler. 
   
 • İstekli olunduğu takdirde, daha kısa sürede öğrenim aşamasını tamamlamak mümkündür. 

 

Evrene ilişkin düşüncelerin belli bir açıklık kazanması için fizik öğrenimi büyük önem taşır. Fizik kurallarının, belli doğrultuda öğrenilmesi kişilerin evrenin dinamiklerini anlamasını kolaylaştırır. Hayata daha farklı bir pencereden bakılmasını sağlar. Fizik öğrenimi temel düzeyde bile olsa birçok beceriyi beraberinde getirir. Doğru düşünme yöntemleri için bir giriş niteliğindedir. 

İlerleyen aşamalarda, fiziğin eğlenceli dünyası daha fazla göz önüne çıkar. Fizik özel ders almak için tek yapmanız sayfamızda araştırma yapmak.

Fizik Öğrenme Aşamaları 
 

Matematik ve geometri gibi bilimlerde her formülün bilinmesi gerekmez. Bu dersler için önemli olan, formüllerin uygun yerlerde kullanılmasıdır. Fizik de tıpkı bu derslere benzer. Önemli olan doğru formüllerin, uygun yerlerde kullanılmasıdır. Bu açıdan formülleri düzgün bir şekilde öğrenmek kadar, uygulamak da önemlidir. 

Fizik öğrenmenin ipuçları dahilinde, öğrenim esnasında belirli bir aşama kat edilir. Fizik öğreniminde, matematik bilmek sizlere kolaylık sağlar. Giriş düzeyi cebir ve trigonometri bilmek, bu dersin dinamiklerini anlamak açısından önem taşır. 

Matematiğin bu dersteki rolü, formüllerin olaylara daha rahat uygulanması içindir. Kısa ve net bir şekilde olayların kavranmasında matematiğin önemi büyüktür. 

Sıfırdan Fizik Öğrenmek 
 

Fizik öğrenimine başlamak, dünyaya başka bir açıdan bakmayı mümkün kılar. Etraftaki olaylar anlam kazanır. Bu şekilde evrenin sırları da ortaya çıkmaya başlar. Doğanın her yerinde belli fizik kanunları geçerlidir. Bu fizik kanunlarından haberdar olmak, yaşanan olayları anlamlandırmak için önemli bir başlangıç olur. Ayrıca, farkındalık da artar. 

Kendi kendine fizik öğrenmek konusunda, belirli kaynaklar ile ilerlenmelidir. Uygun kitap önerileri ile başarıya ulaşmak mümkündür. Alanın giriş kitaplarına ek olarak, bu alandaki popüler kitaplara da göz gezdirmelidir. Bu şekilde öğrenim aşaması için bir yol haritası çıkarılır. 

Astrofizik ve kuantum fiziği için birçok kaynak kitap bulunur. Buna ek olarak, açık dersler üzerinden, dünya üzerindeki fizik profesörlerinin derslerine de ulaşılabilir. İzmir fizik özel ders talepleri son zamanlarda oldukça yoğunlaşmıştır. 

Fizik Çalışma Yöntemleri 
 

Fizik kendi kuralarının yanında, birçok matematik problemini de içinde barındırır. Fizik öğrenmenin ipuçları, doğru bir şekilde kavranmalıdır. Bu şekilde öğrenim de hızlanmış olur. Fizik insanları ve çevreyi anlamak için birçok noktayı içinde barındırır. Bu açıdan öğrenimi ufuk açıcıdır. 

Kendi kendine fizik öğrenmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Fizik çalışmaya başlamadan önce ayrıntılı bir ders programı hazırlanmalıdır.
   
 • Fiziğin genel prensip ve konuları iyice anlaşılmalıdır. 
   
 • Temel bilgi ve denklemler, iç yüzü anlaşılarak çalışılmalıdır. 
   
 • Bir yandan matematik bilgileri pekiştirilmeli ve güçlendirilmelidir. 
   
 • Temel denklem türleri iyice anlaşılmalıdır. Aksi takdirde, karışık denklemlerin anlamlandırılması güçleşir. 
   

TYT Fizik konuları yazımızı inceleyip, üniversite sınavında çıkacan soruların konuları ve soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz. 

Fizik Kolay Anlama Yöntemleri 
 

Fizik dersinde başarılı olmak için bu derse az da olsa ilgili olmak gerekir. Çalışma esnasında, derse kendinizi tam bir şekilde vermelisiniz. Bazı konular üst düzey odaklanma isteyebilir. Bu durumlarda çalışma stratejinizi odaklanma üzerine yoğunlaştırmalısınız. Ders esnasında aktif bir şekilde dinlemek de dersi öğrenme sürecini hızlandırır. 

 • Kendi kendine fizik öğrenmek bazı beceriler gerektirir. Bunlardan ilki; öğrenme esnasında disiplinli olmaktır. Ders çalışma yöntemlerinde yapılan küçük değişiklikler, öğrenme sürecinin seyrini değiştirir. Online üzerinden ulaşılabilecek birçok kaynak, fizik öğreniminde yanınızda olacaktır. 
   
 • Yöntemler doğru şekilde uygulandığında, kısa sürede başarıya ulaşmak mümkündür. Fizik matematiğe dayalı bir alandır. Bu nedenle, ilk aşamada matematik öğrenimine odaklanmak doğru olacaktır. 
   

Fizik Anlama Önerileri 
 

Fizik konuları belli derinlikler gerektirir. Ancak, çoğu zaman giriş düzeyi fizik bilmek de işinize yarayacaktır. Bu aşamada yararlanabileceğiniz birçok kaynak karşınıza çıkar. Konuları gruplandırmak ve birbirleri ile ilişkilendirmek, öğrenim esnasında işinize yarayacaktır. Fizik öğrenmenin ipuçları, bu ilişkilendirme esnasında işinize yarar. 

Fizik çalışırken not çıkararak çalışmak kalıcılığı arttırır. Not çıkarma esnasında konu anlatımları ve formüller birbirinden ayrılmalıdır. Formüller, fiziğin daha çok cebir yönü ile ilgilidir. Konu anlatımları, günlük yaşamdaki fizik kurallarını göz önüne koyar. 

Başlangıç aşamasında öğrenilen fiziğin doğası konusu, çevreye farklı bir gözle bakmanızı sağlar. Bu şekilde konuları zevkle öğrenmek mümkün hale gelir. Yeryüzünün her yerinde fizik kanunlarına rastlamak mümkündür.  Antalya fizik özel ders sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmeni keşfedebilirsiniz. 

Fizik Dersine Çalışmak İçin Faydalı Web Siteler
 

 1. Fizikdersi.gen.tr
   
 2. Physics is Beautiful 
   
 3. Kuark.org
   
 4. Udemy
   
 5. Özel Ders Alanı
   
 6. Khan Academy Physics
   
 7. Fizik. net. tr
   

Fizik dersine çalışmaya dair sormak istediğiniz tüm soruları veya okurlara tavsiyelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

2023 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2023 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

TYT fizik konuları ve TYT fizik soru dağılımın listesi. Bu makalemizde 2023 TYT fizik konuları ve geçmiş yıllardaki fizik soru dağılımlarına kapsamlı olarak ulaşabilirsiniz.

6 Adımda TYT & YKS FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

6 Adımda TYT & YKS FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

TYT ve YKS sınavlarında fizik netleri nasıl yükseltilir. Fizikten net sayısını artırmak isteyen öğrenciler için yol haritası nedir.

Fizik Dersi Nasıl İşlenir? Fizik Nasıl Sevdirilir?

Fizik Dersi Nasıl İşlenir? Fizik Nasıl Sevdirilir?

Fizik dersi nasıl işlenmelidir. Fizik dersini öğrencilere sevdirmek için öğretmenlerin izlemesi gereken adımlar nelerdir? Fizik dersi nasıl sevdirilir? İşte tüm detaylar..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?