2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

Yazar: Yasin G. | 08.05.2020 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 86622
2021 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı
T YT fizik konuları ve TYT fizik soru dağılımın listesi. Bu makalemizde 2021 TYT fizik konuları ve geçmiş yıllardaki fizik soru dağılımlarına kapsamlı olarak ulaşabilirsiniz.

TYT Fizik Konuları ve Geçmiş Yıllarda TYT Fizik Soru Dağılımı
 

Sevgili öğrenciler; YKS sınavı olarak bilinen üniversite sınavlarının 1. adımı olan TYT sınavında fizik konuları üzerine ve TYT sınavında fizik soru dağılımı üzerine internet üzerinde araştırma yaparken birçok farklı kaynakla karşılaşıyorsunuz. Son yapılan değişikliklere göre fizik dersinin tyt sınavındaki yeri, önemi, ne kadar soru çıkacağı ve geçmiş yıllardaki konu bazlı soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Son yapılan değişikliklere göre TYT sınavında 7 fizik sorusu karşımıza çıkacaktır. Bu sorular fen bilimleri testi içerisinde karşımıza çıkacaktır. 

Yine son yapılan değişikliklerden birisi geçmiş yıllara göre 2020 TYT Sınavı 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarılmıştır. 

Merak ettiğiniz şu konuları detaylı olarak aşağıdaki listelerimizden ulaşabilirsiniz;

 1. Tyt fizik konuları 2021 

 2. Geçmiş yıllardaki sınavlar da fizik soruların konu dağılımları

 3. 2020 fizik konularında herhangi bir değişiklik oldu mu?

 4. 2021 Tyt fizik konuları nelerdir?
   

TYT Fizik Konuları
 

 • Fizik Bilimine Giriş

 • Madde ve Özellikleri

 • Basınç

 • Kaldırma Kuvveti

 • Isı – Sıcaklık – Genleşme

 • Doğrusal Hareket

 • Kuvvet – Hareket

 • İş – Güç – Enerji

 • Işık – Aydınlanma – Gölge

 • Aynalar (Düzlem Ayna – Küresel Ayna)

 • Kırılma – Mercek

 • Elektrostatik

 • Elektrik Akımı

 • Manyetizma

 • Dalga Hareketi – Su Dalgası – Ses Dalgası
   

Yaptığımız araştırmalara göre güncel TYT fizik konuları üstte bulunan listedeki gibidir. Sevgili öğrenciler bilmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de TYT sınavında çoğu derste olduğu gibi fizikte de soruların büyük çoğunluğu mantık soruları tarzındadır. Fizik normalde sayısal bir ders olsa da tyt fizik sınavında sorulan soruların büyük çoğunluğu sözel (yani okuduğunu anlayıp yorumlama ve çözüme geçme) ağırlıklıdır. Üniversite sınavına giren adayların birçoğu bunu atladığı için tyt fizik sorularında ayırt edici sorular genelde sözel kısımdan gelen sorular olmaktadır. TYT fizik sınavında sorulan sorular genelde günlük hayatımızın fiziğe uyarlanmış halinde olan sorulardır. 

Aşağıdaki tabloda ise geçmiş yıllarda tyt fizik konularının soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz. Bu tabloda ki soru dağılımlarına göre çalışmalarınızı şekillendirebilir. 2012 yılından itibaren üniversite sınavlarında çıkan fizik soruların konu dağılımlarını inceleyebilirsiniz. 

TYT Fizik Soru Dağılımı
 

Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında fizik sorularını konu dağılı bu şekildedir. Tyt fizik sorularının konu dağılımı da benzer şekilde olacağı öngörülmektedir. 

Son açıklamalara göre 2020 fizik konuları ve 2020 fizik soru dağılımlarında herhangi bir değişiklik olmamıştır ve üstteki konular baz alınmıştır. 2020 yılı tyt sınavı 27 Haziran Cumartesi günü yapılmıştır. 2021 TYT fizik konuları hakkında herhangi bir güncelleme olması durumunda sizlerle paylaşımda bulunacağız.

Sevgili öğrenciler; hepinizi üniversite sınavlarında başarılar dileriz. Çalışmalarınızın sonucunu almanız dileğiyle. Bu yazımız da bir nebze de olsa sizlere faydalı olmak Özel Ders Alanı olarak bizim misyonumuzun bir parçasıdır. TYT fizik konuları ve soru dağılımları üzerine sormak istediğiniz herhangi bir konu varsa yorum olarak sorabilirsiniz.

2021 TYT Fizik Konuları
 

*2021 tyt fizik konuları da yukarıdaki listedeki gibidir. 2021 tyt fizik konuları üzerinde bir güncelleme olduğunda yeni bir listede paylaşılacaktır.

Başarılar dileriz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Marmara Üniversitesi mezunum, eğitim teknolojileri, digital pazarlama, seo alanında yardımcı olabilirim. 5 senedir yaklaşık 20 ayrı projede yer aldım.Proje oluşturma, proje...

Benzer Yazılar
Matematik-Fizik

Matematik-Fizik

Matematik ve fizik derslerine nasıl çalışılmalıdır. Eğitimciler dersi anlatırken nelere dikkat etmelidir.

Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

Lami Teoremi'ni Geometri ile Çözmek

Lami Teoremi'ni Geometri ile Çözmek

Fizik dersinin en temel konusu vektörler de kısa yollarda soru çözümü nasıl yapılır?

Öğrenmenin Keyfi

Öğrenmenin Keyfi

İnsanlar öğrendikçe, kendine olan saygısı artar, merak eder ve kendisi ile gurur duyar

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?