6 Adımda TYT & YKS FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

Yazar: Ahmet U. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4912
6 Adımda TYT & YKS  FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?
T YT ve YKS sınavlarında fizik netleri nasıl yükseltilir. Fizikten net sayısını artırmak isteyen öğrenciler için yol haritası nedir.

6 Adımda TYT & YKS FİZİK Netleri Nasıl Yükselir?

1. Önyargılardan kurtulmak

Hayatında hiç fizik dersi almamış olabilirsin. Fizik dersine dair hiçbir şey bilmiyor olabilirsin. Hiçbir fen sorusu çözmemiş olabilirsin.

Bunların hiçbirisi önemli değil!

“FİZİK YAPAMAM!” düşüncesinden kurtulmak gerekiyor. Düşünceden ziyade bir ön yargıdan! "Değişimin en büyük düşmanı ön yargıdır." Eğer bir değişim olacaksa ve bu değişimle birlikte fizik çözmeye başlayacaksan bunun ilk aşaması ön yargılardan başlayacak.

O halde şu cümleyi yüksek sesle ve inanarak oku:

“Ben fizik çözebilirim! Yavaş yavaş da olsa öğrenebilirim ve elimden gelen gayreti göstererek bu işi başaracağım!”

2. Kolay Kitaplardan Başlamak

İkinci aşama kolay yolu bulmak. Bir işe başlarken kolay bir yol varken zor olanla neden vakit kaybedesin ki? Zaten kolayı öğrendikten sonra zorlar da kolay olmaya başlamayacak mı? Bu aşama kendi kullandığım kaynaklardan bazı önerilerde bulunabilirim.

Örneğin;

  • BiREY Yayinlari A serisi
  • BiREY Yayinlari B serisi
  • Palme yayınları
  • Eksen yayinlari
  • Final Kolay Fizik
  • Karekök Sıfır
  • MEB Kitapları...

3. Özet Çıkarmak

Yazmak, yazmak, yazmak…. Asırlardır öğrencinin dostu kalemler. Öğrenmenin değişmez yolu. Fizik çalışırken yeni bir konu öğrendiğinde hemen özetini çıkar. Konu anlatımlarını dinlerken de özet çıkarabilirsin. Yazmak bazen sıkıcı, yorucu, bunaltıcı hatta hayattan bezdirici olabilir. Ama fark edeceksin ki yazınca aklında kalıyor. Hemen bu yazıdan sonra bir konu çalış. Sonra konunun özetini çıkar. Ardından bir test çöz. Dene, kendin tecrübe et!

4. Şemalar Kullanmak

Bin kelimenin anlatamadığını bir şema anlatmaya kadirdir! Şemalarla çalışmak fizik dersi için oldukça önemli. Özet çıkarırken mutlaka şemaları kullan. Bazen şema bana zaman kaybı gibi geliyor. Fakat hazırladığım şemaların ne kadar etkili olduğunu fark edince bu his ortadan kalkıyor ve şemalarla çalışmaya devam ediyorum.

Yukarıda bir zihin haritası bulunuyor. Bu yöntemi de kullanabilirsin. Kısaca açıklayayım:

Ortada “Time” yazan kısımdan haritayı çizmeye başlıyorsun. Bu ortaki kısım senin çalışacağın konu olmalı. Bu ana konudan çıkan bağlantılar da ana konunla ilgili alt konuları temsil ediyor. Bu alt konulara da dallar halinde sana o alt konuyu hatırlatacak çağrışımlar oluşturmalısın. Zihin haritasını hazırlarken olabildiğince az sözcük çok görsel kullanmalısın. Ayrıca 3 farklı renk kullanmalısın

5. Soru Çözümleri

Videolu konu anlatımları kadar videolu soru çözümleri de fizik netlerini artırmak için birebir! Ayrıca bir bilene danış demişler. Aynen öyle! Konulara hakim bir öğretmen bulduysan peşini bırakma. Çözemediğin sorular, anlamadığın kısımları sor ona!

6. Dersi Derste Dinlemek

Eğer fizik özel ders alma imkanın varsa bu imkanı değerlendir. “Dersi derste öğrenmek” denir ya işte tam da üstüne bastın!

Son Söz: Yukarıdaki adımları uyguladığında TYT & YKS Fizik netlerinin yükseldiğini fark edeceksin.

Fizik Öğretmeni - Ahmet Uzdu

Etiketler

Yazar

Ahmet U.

16 yıl dershanelerde öğretmenlik yaptim, son 3 yildir sadece özel ders veriyorum. Birçok öğrencim derece yapti ve Türkiye nin saygın üniversitelerini kazandi,formasyon ve Öğren...

Benzer Yazılar
TYT Deneme Önerileri – Kolaydan Zora

TYT Deneme Önerileri – Kolaydan Zora

TYT deneme önerileri, fiyat karşılaştırmaları, öğrenci yorumlarını sizler için hazırladık. Seviyenize en uygun TYT setleri serimize blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

TYT sınavına giren sözel bölümü öğrenciler hangi testlere dikkat etmelidir, hangi derslerden puan alabilirler.

Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

2023 TYT Biyoloji Konuları ve TYT Biyoloji Soru Dağılımı

2023 TYT Biyoloji Konuları ve TYT Biyoloji Soru Dağılımı

Tyt Biyoloji konuları nelerdir. Tyt biyoloji testinde en çok çıkmış konular ve soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu makaleyle birlikle biyolojide 6 da 6 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul