2024 TYT Konuları ve Soru Dağımları

Yazar: Yasin G. | 06.12.2020 - 4 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 11.03.2024 Görüntülenme: 63246
2024 TYT Konuları ve Soru Dağımları
T yt konuları nelerdir? 2024 TYT sınavında hangi branştan ne kadar soru gelmektedir. Tyt de kaç soru çıkmaktadır. Bu yazımızla TYT sınavına dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

Herkese merhaba. Özel Ders Alanı ekibi olarak üniversite sınavlarına hazırlanan adaylara katkı sağlamak amaçlı TYT Konularını tüm dersler için tek tek çıkartıp ve TYT soru dağılımlarını branş bazlı olarak sizler için hazırladık. YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)’nın ilk oturumu olan TYT konularına geçmeden önce biraz YKS ile ilgili bilgilendirme yapalım. YKS 3. oturumdan oluşmaktadır.

 • 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi - TYT

 • 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi - AYT

 • 3. Oturum Yabancı Dil Testi - YDT 

Bu yazımıza sadece TYT Konuları, TYT’de kaç soru çıkıyor, hangi branştan ne kadar soru geliyor ve 2024 TYT konuları bunları inceleyeceğiz. 

Öncelik olarak TYT sınavında toplam 120 soru karşımıza çıkmaktadır. Bu 120 sorunun branş dağılımı ise; 

TYT’de Kaç Soru var 
 

 1. 40 Matematik, 

 2. 40 Türkçe, 

 3. 7 fizik, 

 4. 7 kimya, 

 5. 6 biyoloji 

 6. 5 din, 

 7. 5 felsefe, 

 8. 5 tarih,

 9. 5 coğrafya 

olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sizler için hazırladığımız TYT konuları ve 2024 TYT soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz. 

2024 TYT Konuları 
 

TYT MATEMATİK KONULARI

TYT TÜRKÇE KONULARI

TYT FİZİK KONULARI

TYT KİMYA KONULARI

TYT BİYOLOJİ KONULARI

TYT GEOMETRİ KONULARI

TYT COĞRAFYA KONULARI

TYT TARİH KONULARI

TYT FELSEFE KONULARI

TYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI

TYT Soru Dağılımları 
 

Tyt konular dağılımlarına her branş için ayrı ayrı hazırladığımız makalelerimize yukarıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Hangi branştan tyt konularını öğrenmek istiyorsanız inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda TYT soru dağılımları da yukarıdaki link oluşturduğumuz aynı sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu arada çok daha fazlası var! Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında hangi konudan o yıl ne kadar soru çıktığınızda yine yukarıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.  

TYT Sınavında En Çok Merak Edilen Sorular
 

 1. TYT sınavında almış olduğum puanla 4 yıllık bölüm tercih edebilir miyim?

Cevap: TYT puanı ile sadece 2 yıllık önlisans bölümleri, özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul edilen bölümleri ve açık öğretim bölümlerini tercih edebilirsiniz. 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etmeniz için AYT veya YDT sınavlarına girmeniz gereklidir. 

 1. TYT sınavında baraj kaçtır ve barajı geçmem için ortalama ne kadar net yapmalıyım?

Cevap: TYT sınavında baraj 150’dir. Yani 150 puan üstü alan öğrenciler tyt puanına göre tercih yapabilirler. 150 puana okul puanınız dahil değildir. 150 baraj puanının üstünde almanız için ortalama 17 - 23 net arası yapmanız gereklidir.

 1. Sayısal öğrencileri hangi testlerden sorumludur?

Cevap: Üniversite sınavlarına sayısal bölümlerden giren öğrenciler TYT sınavında tüm testlerden AYT sınavında ise: matematik ve fen bilimleri testlerinden sorumludur. Tyt deneme önerileri başlıklı makaleminizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

 1. Eşit ağırlık öğrencileri hangi testlerden sorumludur?

Cevap: Üniversite sınavlarında eşit ağırlık bölümünden girecek olan adaylar TYT sınavda tüm testlerden AYT sınavında ise: matematik ve Türk dili ve edebiyatı ve sosyal bilimler-1 testlerinden sorumludur. 

 1. Sözel öğrencileri hangi testlerden sorumludur?

Cevap: Sözel öğrencilerde yine diğer öğrenciler gibi YKS’nin 1. oturumu olan TYT sınavında tüm testlerden sorumludur. AYT sınavda ise: Türk dili ve edebiyatı, Sosyal bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerinden sorumludur. 

 1. Dil bölümü öğrencileri hangi testlerden sorumludur?

Cevap: TYT sınavında tüm testlerden sorumludur ve YDT sınavındaki ilgili testlerden sorumludur?

 1. Şu bölüme yerleşmem için TYT de kaç net yapmam gereklidir?

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin galiba en çok merak ettiği soruların başında bu soru gelmektedir. Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Bir sene üniversite sınavları zor olur düşük bir nette güzel bir bölüme yerleşirken, bir sene sınavlar kolay olur yüksek bir puanla istediğiniz yere yerleşemeyenbilirsiniz. Önemli olan nokta sıralamanızdır. 

En çok sorular soruları ve cevapları da yine sizler için hazırladık. Eğer merak ettiğiniz bir konu varsa, TYT konuları, TYT soru dağılımları ve TYT sınavı ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi her zaman sizlere destek olacaktır.  Ve online ders almak isterseniz linkten öğretmenlere ulaşabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

TYT Tarih konuları, 2023 TYT Tarih konuları ve tarih tyt soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu makalemiz sayesinde tarihten hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

2024 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

2024 TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

Tyt matematik konuları nelerdir? 2024 Tyt sınavında matematikten hangi konularda sorular çıkmaktadır. 2023 ve geçmiş yıllar da tyt matematik soru dağılımları nasıldır?

2024 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2024 DGS Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

DGS matematik konuları ve 2024 DGS matematik soru dağılımlarını sizler için en ince ayrıntısına kadar hazırladık. Bu makalemiz sayesine matematikten 120'de 120 mümkün!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?