İngilizce Öğrenmek İstiyorum

Yazar: Yasin G. | 26.03.2024 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 98
İngilizce Öğrenmek İstiyorum
İ ngilizce Öğrenmek İstiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum mu diyorsunuz? Bu süreçte İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri kendi öğrenme stillerini tanıyor ve biliyor olmasıdır. Sizin için etkili bir rehber hazırladık.

Günümüzde İngilizce öğrenmenin ne kadar gerekli olduğu tartışma konusu bile değildir. Gerek eğitim gerek kariyer sürecinin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir. Bu süreçte İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri kendi öğrenme stillerini tanıyor ve biliyor olmasıdır. Dil öğrenmek için pek çok öğrenme tekniği mevcuttur fakat siz hangisinden daha çok verim alabileceğinizi kendiniz seçmelisiniz. Derslerde harıl harıl not tutanlardan mısınız yoksa şekillerle şablonlarla öğrendiklerinizi kodlar mıydınız? Aşağıda İngilizce öğrenmek için değerlendirebileceğiniz alternatif yöntemlerden sizin için en çok faydalı olanları seçebilirsiniz. Her biri İngilizce öğrenmek için etkili ve faydalı yollardır ancak size en uygun olanları tercih ederek bu süreci hem daha verimli hem de daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Görsel Öğrenme Stiline Yatkın Olanlar İçin İngilizce Öğrenme Yöntemleri

 1. Görsel Materyaller Kullanın: Öğrenmeniz gereken kelimelerin, cümlelerin görsel temsillerinin olduğu eğitim kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Kelimeleri deftere not ederken yanlarına küçük resimler çizebilir, sözlüklü resimler kullanabilirsiniz. Görsel içerikle desteklenmiş İngilizce eğitim videolarından faydalanabilirsiniz.

 2. Renklerle Kodlama Yapın: Öğrendiğiniz bilgileri renklerle kodlayabilirsiniz. Örneğin fiilleri kırmızıyla isimleri yeşille kodlayabilirsiniz. Uçabilen hayvanları maviyle, karada yaşayanları turuncuyla kodlayabilirsiniz. Sizin için hangi rengin hangi konsepti temsil ettiğini keşfederek en uygun kodlamaları oluşturabilirsiniz. Görsel hafızanız daha güçlü olduğu için bu kodlamaları hem zevkle hem de kolaylıkla yapabileceğinize şüphe yok!
 3. Ezber Kartları Hazırlayın: Renklerle ve resimlerle zenginleştirdiğiniz küçük ezber kartları hazırlayarak öğrenme sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Bu tür eğitim kartlarını satın alabilirsiniz ancak kendi emeğinizle hazırladığınızda öğrenme daha kalıcı olacaktır.
 4. Video ve Animasyonlar: Görsel öğrenme yöntemlerinden şüphesiz en etkili olanı video ve animasyon izleyerek pratik yapmaktır. Hem dil bilgisi hem telaffuzunuzu geliştirmek için bu tür videolardan faydalanabilirsiniz.

İşitsel Öğrenme Stiline Yatkın Olanlar İçin İngilizce Öğrenme Yöntemleri

 1. Dinleme Egzersizleri: İngilizce müzikler, radyo programları, podcastler dinleyerek dilinizi geliştirebilirsiniz. Sevdiğiniz ünlülerin röportajları, ilginizi çeken belgeselleri yine İngilizce dilinde izleyebilirsiniz. Özellikle ilginizi çeken alanlarda dinleme egzersizi yaptığınızda öğrenmek için daha çok çaba sarfettiğinizi göreceksiniz!

 2. Konuşma Grupları: Online veya yüz yüze konuşma etkinliklerine katılarak dilinizi geliştirebilirsiniz. Başkalarıyla birlikte pratik yaparken hem keyifle hem de çok etkili bir şekilde öğrenme sürecine katkı sağlayabilirsiniz.
 3. Kendi Sesinizi Kaydedin: Herhangi bir metni İngilizce seslendirerek bunu kayıt altına alabilirsiniz. Ancak daha güzeli, bu yöntemle bir çeşit dijital sesli günlük kaydedebilirsiniz. Böylece hem telaffuzunuz hem de cümle kurma becerileriniz gelişecektir. Daha sonra bu kayıtları yeniden dinleyebilirsiniz.
 4. Dinleme Egzersizleri: Hem eğitim içeriklerinden hem de çeşitli uygulamalardan bu tür egzersizlere erişerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Dokunsal Öğrenme Stiline Yatkın Olanlar İçin İngilizce Öğrenme Yöntemleri

 1. Oyun Oynamak: Oyun oynayarak öğrenme alıştırmalarını küçük çocuklara kaptırmış olamayız… Dil öğrenme sürecinde çeşitli kelime oyunları, bulmacalar, kartlar kullanabilirsiniz.

 2. Drama ve Role Playing: Öğrendiğiniz kelimeleri de kullanarak küçük bir tiyatro oyunu yapabilirsiniz. Özellikle dil öğrenmeye çalışan diğer arkadaşlarınızla bunu harika bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz.
 3. Mimik ve Jestler: Kimse size çılgın demeyecek söz veriyoruz… Öğrenmeniz gereken kelimeleri çeşitli mimik ve jestler kullanarak tekrar egzersizleri yapabilirsiniz. Unutmayın İtalyanlar bunu her gün yapıyor!

Okuma ve Yazma Yöntemleriyle İngilizce Öğrenme Metotları

 1. Kitap Okumak: İngilizce kitap, dergi ve kaynaklar okuyarak dilinizi geliştirebilirsiniz. Ancak bu süreçte yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri çok sevdiğiniz bir kitabın İngilizcesini okumak olabilir. Harry Potter serisini İngilizce okumaya ne dersiniz?

 2. Yazı Alıştırmaları: Yazı alıştırmaları için önerebileceğimiz en etkili yöntem İngilizce günlük tutmak olabilir. Ayrıca arkadaşlarınızla İngilizce yazışmayı tercih edebilirsiniz.
 3. Analiz: Okuduğunuz metinleri analiz ederek cümle yapılarını, cümlelerde yer alan kelimeleri bir deftere not edebilirsiniz.
 4. Not Almak: Öğrendiğiniz kelimeleri, deyimleri, cümle kalıplarını mutlaka not etmelisiniz.

Çoğu zaman bu yöntemleri olabildiğince bir arada kullanmak en faydalısı olacaktır. Ancak yatkın olduğunuz öğrenme şekillerini keşfederek bu süreci kendiniz için daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu konuda kendinizi özgür hissetmelisiniz. Sizlerle birçok yöntem paylaştık. Deneyerek hangilerinin sizin için daha faydalı olduğunu görebilirsiniz. Online İngilizce dersleri almak için hemen buradan başvuru yapabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Hafızayı Güçlendirme Yolları

Hafızayı Güçlendirme Yolları

Hafızayı güçlendirmek, hafızayı kuvvetlendirmek için ne yapmalıyız? Hafızayı güçlendiren yiyecekler nelerdir. Eğitim materyalleri uzmanı tüm soruları sizler için cevapladı.

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?