Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Önemi

Yazar: Huzeyfe Y. | 22.06.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 422
Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Önemi
Y az tatilini verimli geçirmenin püf noktalarını ve önemini sizler için hazırladık. Tüm detaylar blogumuzda..

Yaz tatili dinlenme imkanı olan herkes ve her meslek grubunun iple çektiği bir zaman dilimidir. Örneğin öğretmenler için 3 aylık bir rejenere süresi veya dosya yükünden bunalan hakim-savcılar için temmuzun 20 sinden itibaren 1 Eylül'e kadar bir nevi nefes alma fırsatıdır. Kıymetini bilenlere güzel bir fırsat olan bu değerli zaman dilimi için en çok sevinenlerin başında belki de öğrenciler geliyor. Bütün sene içerisindeki ödev ve sınav yükünden kurtulup rahatlamak için hiç de azımsanmayacak bir süre elbette. Ama bu rehavet güzel ve keyif verici olmakla birlikte bazı tehlikeleri daha doğrusu dezavantajları da olabilir. 

Bilindiği üzere hayat bir koşuşturma ve çabalamadan ibaret. Bu noktada insanın fıtratına bu çabanın muaccel(peşin) bir mükafatı olarak lezzet verilmiş. Kişi uğraştığı ve ona yönelik istidad ve kabiliyeti olduğu alanda çalıştıkça ve ilerledikçe bu lezzeti hisseder ve zevk alır. Çalışmanın böyle menfaatleri olduğu içindir ki "Çalışan kazanır, elması kızarır." vb. gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz nice atasözü ve özlü söz literatürümüze girmiştir. İşte bu umumi ve genel-geçer kanundan bigane kalmak yani ayrı düşmek doğru değil. Elbette insan robot değil dinlenmeye, eğlenmeye ve hoş vakit geçirmeye muhtaç ve bunlar esasında yine çalışmak için asıl motivasyon kaynaklarıdır. fakat bunların ölçüsünü iyi ayarlamak lazım.

Kendi hayatımdan bir örnek vermek istiyorum. Ben üniversite hedefimi bölüm adı ve üniversite ismine kadar lise 3. sınıfın başında belirlemiştim. Ama bu noktada hedefe matuf bir plan yapıp tatbik etmek aynı senenin 2. döneminde mart ayında nasip olmuştu. Lise 3 bitince ve yaz tatili başlayınca arkadaşlarımın çoğu sınava hazırlanmaya eylülde başlarız düşüncesindeydi. Hatta o zamanlarda da şimdiki gibi sınava hazırlık dershaneleri de ağustosun ikinci yarısında açılıyordu. Fakat ben ve bir arkadaşım Haziran'da başlayan tatille birlikte in cin top oynayan dershaneye her gün gidip çok değil sadece 3 veya 4 saat çalışıp evimize dönüyorduk. 2 - 2.5 ay sonra bunun meyvelerini senenin yapılan ilk sınavıyla aldık. Ben o ilk deneme sınavında (o zamanki adıyla YGS şimdiki adıyla TYT) 160 soruda 100 net yapmıştım ve seneye çok büyük bir moral ve motivasyonla başlamıştım.  Ve sene sonunda da 140 net yapmıştım sınavda. Keza arkadaşım da lisede tahmin edilenin aksine ilk 10 da bitirmişti okulu sene sonunda aldığı puanla. Bütün bu anlattığım başarının temeli kesinlikle ama kesinlikle yaz tatilini doğru değerlendirmek olmuştu. Eminim arkadaşıma şimdi sorsam o da aynı cevabı verir. 

Bu anlattığım bizzat yaşadığımız ve tecrübe ettiğimiz bir gerçek. Öğrenci arkadaşlarıma bu noktada tavsiyem; eğer ara sınıf tabir ettiğimiz 5-6-7. sınıf veya 9-10-11. sınıfsanız çok yorucu bir tempoda olmasa da günde 2 veya 3 saat eksiklerine yönelik ders çalışmaları. Ve 8. sınıf veya 12. sınıftaki veyahut da mezun durumundaki arkadaşlarıma tavsiyem ise günde 3 saatten az olmamak üzere kendini de çok yıpratmadan mutlaka ama mutlaka iyi bir program yapıp çalışmaları olur. LGS konuları, TYT konuları, AYT konuları başlıklı makalelerimiz incelemenizi tavsiye ederiz. 

Bu noktada sokak jargonuyla söylemek gerekirse rakiplerinin onlara verdiği avansı iyi değerlendirmek ve açılan ortayı gole çevirmek gerekir. Bir de son olarak özel ders mevzusunda da şunu belirtmek isterim: Normalde özel ders talebi okul döneminde çok yoğunlaşır malumunuz ama bence bu yaz tatili döneminde hazır hocalar için de kendileri için sakin ve müsait bir program mevcutken imkan dahilinde eksiklerin kapatılması noktasında ders talep edilebilir. Bu noktayı da gözden geçirmek icap edebilir.

Şimdilik, hoşça kalın.

Etiketler

Yazar

Huzeyfe Y.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Lisans mezunu olup İstanbul Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2010 yılında girdiğim hem YGS hem de LYS sınavında ...

Benzer Yazılar
Yaz Tatilinde Gidilmesi Gereken 10 Yer

Yaz Tatilinde Gidilmesi Gereken 10 Yer

Yaz tatilinde herkesin mutlaka gidip görmesi gereken 10 yer ve nedenleri.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?