AYT Konuları ve Soru Dağılımları-YKS

Yazar: Yasin G. | 06.12.2020 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 474
AYT Konuları ve Soru Dağılımları-YKS
A yt konuları nelerdir? Yks'nin 2. adım olan 2021 AYT sınavında hangi konulardan sorumluyuz? AYT soru dağılımları nelerdir? AYT'de kaç soru vardır? Tüm detaylar blogumuzda

Bilindiği üzere YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 3. oturumdan oluşmaktadır. Bu yazımızda AYT konuları, 2021 AYT konuları ve AYT soru dağılımlarını inceleyeceğiz. Aşağıdaki hazırlandığımız listede tüm dersleri için ayrı ayrı ayt konularını ve ayt soru dağılımlarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. AYT konularına geçmeden önce YKS’nin 2. oturumu olan AYT sınavı ile ilgili bazı bilgilendirmeler yapalım. Ayt sınavı Tyt sınavında 1 gün sonra yapılmaktadır. 

AYT de kaç soru var?

  1. Matematik: 40 

  2. Fen Bilimleri: 40

  3. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1: 40

  4. Sosyal Bilimleri 2 Testinde: 40 

soru karşımıza çıkacak. 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmek isteyen adaylar AYT sınavına girmek zorundadır. Bu sınavdan sonra TYT sınavdaki puanıyla beraber AYT sınavındaki puanıyla tercih yapmaktadırlar. Dil bölümünden sınava girecek olan adaylar TYT ve YDT sınavındaki puanına göre tercih etmektedir. Şimdi asıl konumuza geçecek olursak AYT konuları nelerdir? AYT soru dağılımları nasıldır? Geçmiş yıllarda AYT de hangi konudan ne kadar soru gelmektedir? tüm merak ettiğiniz bu soruların cevabı için aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz.

2021 AYT Konuları 

AYT MATEMATİK KONULARI

AYT EDEBİYAT KONULARI

AYT FİZİK KONULARI

AYT KİMYA KONULARI

AYT BİYOLOJİ KONULARI

AYT GEOMETRİ KONULARI

AYT COĞRAFYA KONULARI

AYT TARİH KONULARI

AYT FELSEFE KONULARI

AYT DİN KÜLTÜRÜ KONULARI

Özel Ders Alanı ekibi olarak sizler için tüm dersler de ayrı ayrı AYT konuları ve AYT soru dağılımlarını tek tek hazırladık. Hangi dersin AYT konularını merak ediyorsanız yukarıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan soruların konu dağılımlarını da detaylı olarak inceleyebilirsiniz. En güncel ayt konularına ulaşmak için yukarıdaki linkleri kullanabilirsiniz. İlgili sayfalarda size tüm ayt konuları ve soru dağılımlarının detaylı olarak analizi karşınıza çıkacaktır. 

AYT Soru Dağılımları

Her branş için ayrı ayrı hazırladığımız AYT soru dağılımlarına da yine yukarıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

AYT sınavı için en çok merak edilen konular

  1. 4 yıllık bölüme yerleşmek için AYT sınavına girmem şart mı?

Cevap: Evet. Herhangi 4 yıllık lisans bölümüne yerleşmek isteyen öğrenciler AYT sınavına girmesi ve sınavdan almış olduğu puana göre tercih yapmaktadır.

  1. Şu bölümü kazanmak istiyorum, kaç net yapmam gereklidir?

Cevap: Sınavlara hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği soru budur. Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Bölümlere yerleşmeler sıralamalara göre olduğundan dolayı sınav puanınıza göre almış olduğunuz sıralamanız önemlidir. Bir sene sınav kolay olur yüksek bir puanla istediğiniz bölüme yerleşemeyebilir, bir sene sınav zor olur düşük bir puanla iyi bir bölüme yerleşebilirsiniz. Dediğimiz gibi sınavdan aldığınız puandan ziyade, sıralamanız önemlidir.

  1. Sayısal öğrenciyim AYT’de hangi testlerden sorumluyum?

Cevap: Sayısal bölümden sınava girecek öğrenciler Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumludur. 

  1. Eşit ağırlık öğrenciyim AYT’de hangi testlerden sorumluyum?

Cevap: Eşit ağırlık bölümden sınava girecek öğrenciler Matematik, Türk dili ve edebiyatı ve sosyal bilimler-1 testlerinden sorumludur. 

  1. Sözel  öğrenciyim AYT’de hangi testlerden sorumluyum?

Cevap: Sözel bölümden sınava girecek öğrencilerTürk dili ve edebiyatı, Sosyal bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerinden sorumludur. 

  1. Dil öğrenciyim AYT sınavına girmeli miyim?

Cevap: Hayır. Dil öğrencileri TYT sınavından sonra YDT (Yabancı Dil Testi) sınavına girmesi gereklidir. Dil bölümünden öğrenci kabul eden bölümlere YDT puanınıza göre tercih yapabilirsiniz. 

Ayt sınavlarına hazırlanan öğrenciler için AYT konuları, AYT soru dağılımları ve AYT sınavı hakkında en çok sorulan soruları cevapladık. Merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak aşağıdan bize yazabilirsiniz. Özel Ders Alanı ekibi size her zaman destek olacaktır. 

Ayrıca eğer eksik olduğunuz branşlarda özel ders veren öğretmen arıyorsanız linkten, online ders veren uzman bir öğretmen arıyorsanız ilgili linkten hangi dersi almak istediğinizi seçip ders talebi oluşturabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezunum, eğitim teknolojileri, digital pazarlama, seo alanında yardımcı olabilirim.

Benzer Yazılar
Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Birçok öğrenci net yükseltme konusunda istediği bilgiye ulaşamamaktadır. Net yükseltme taktikleri nelerdir? Hangi yollarla sınavlarda net sayımızı artırabiliriz.

TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Soru Dağılımı

Tyt matematik konuları nelerdir? Tyt sınavında matematikten hangi konularda sorular çıkmaktadır. 2020 ve geçmiş yıllar da tyt matematik soru dağılımları nasıldır?

AYT Matematik Konuları & 2020 AYT'de Neler Değişti?

AYT Matematik Konuları & 2020 AYT'de Neler Değişti?

AYT matematik konuları nelerdir. 2020 AYT sınavında öğrenciler matematikten hangi konulardan sorumludur. 2020 AYT sınavında yapılan değişiklikler nelerdir.

TYT Fizik Konuları ve TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT Fizik Konuları ve TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT fizik konuları ve TYT fizik soru dağılımın listesi. Bu makalemizde 2021 TYT fizik konuları ve geçmiş yıllardaki fizik soru dağılımlarına kapsamlı olarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?