İlkokulda Çocuğun Temel Matematiği Sevmesi

Yazar: Duygu G. | 03.10.2022 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 549
İlkokulda Çocuğun Temel Matematiği Sevmesi
Ö ğrencilerin matematiği sevmesi için neler yapılmalıdır? En temelden matematik nasıl sevilir?

Matematik hayatımız boyunca en çok karşılaştığımız ve sorumlu olduğumuz derslerin başında gelmektedir. 1-8. sınıf arası görüp lgs'de sınava tabi tutuluruz, 9-12. sınıf arası görüp yks'de sınavına gireriz. Üniversite bitip akademik olarak devam etmek istersek ALES'te matematikten sorumlu oluruz ya da üniversite bitip çalışmak ve devlete atanmak istediğimizde KPSS sınavına girer ve yeniden matematikten sorumlu oluruz. Buradan anlayacağımız matematik hayatımızın her yerini kapladığı ve bizim temel olarak bilmemiz gereken derslerin başında gelmektedir.

Bu nedenle ilkokulda matematik dersini sevmek ve onu iyi kavramak çok önemlidir. Bunun içinde çocuklarımızın bu derste çok iyi olması için önce dersi sevip yeterince pratik yapması kendileri için yapabilecekleri en iyi yatırımlardan biridir. İzmir matematik özel ders sayfamızdan konumunuza en yakın öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

Peki bir çocuk matematiği kendi kendine sevebilir mi? Her çocuğun anlama yeteneği farklıdır. Bazıları bir konuyu 10 dakika da anlarken, bazı çocuklarımız daha yavaş olup 40 dakika da anca anlayabilir. Bu anlama kapasitesi konusunda da ortam çok önemlidir. 30-40 kişilik sınıflarda, sesin çok olduğu, her çocuğun farklı sorusu olduğu bir sınıfta matematik öğrenmek çok zordur. Bu nedenle bir çocuğun matematiği sevmesi ve öğrenmesi için ona özel yöntemlerle, tek bir soru üzerinden değil de sadece ona özel onlarca soru çözülerek öğrenmesi gerekebilir. Başta ailelerimiz daha küçük biz hallederiz deseler de, ilerleyen yıllarda çocuklarımız için çok daha büyük zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle lütfen matematiği bir çocuk için ders/ödev olarak görmekten ziyade, hayatını şekillendiren bir olgu olarak görelim. Siz de göreceksiniz çocuklarınız matematiği sevdikçe okulu da, işlem yapmayı da daha çok sevecek ve başarılı oldukça bunun mutluluğunu tadarak hayatı boyunca başarı peşinde ilerleyecektir.

Etiketler

Yazar

Duygu G.

9 yıldır ilköğretim matematik, türkçe,ingilizce, fen, sosyal ve okuma-yazma konusunda özel ders vermekteyim. Bu süreçte edindiğim en önemli tecrübe her öğrencinin kendine has öz...

Benzer Yazılar
Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Başarının Sırrı Nedir?

Başarının Sırrı Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatlarında başarılı olmaları için dikkat etmesi ve uygulaması gereken en önemli SIR nedir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?