İlk Dersin Önemi

İlk Dersin Önemi
Doğukan Ç.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Tem 25, 2018
1715

Öğretmenliğe başlamak demek çocukları tanımak demektir. Çocuklar insanları tanımayı ve tahlil etmeyi öğretmenlerinden öğrenir. Bu hususta siz değerli öğretmenlerime ilk derse dair çok güzel bir uygulama sunacağım. Öğretmenlerimiz ilk derse girdiklerinde öğrencileri kapıda karşılamalıdır, bu daha çok ilk okula yeni başlayan öğrenciler üzerinde etki bırakmaktadır. Kısa zamanda çocuklarınızın ismini ezberleyiniz ve yavrularınıza ismi ile hitap edeniz bu onları değerli hissettirir. Orta okul ve lise kademelerinde ilk derste öğrenci tanımaya yönelik yöntemlere bakalım. Öncelikle bu kademelerde ilk derse tanışma öğrenci için ders kaynatma yöntemidir siz bu tuzağa düşmeyin .

Bırakın öğrencinin nereli olduğunu babasının ne iş yaptığını nereden geldiği sormayı kısa bir yöntemle onun kimlik değil kişilik bilgilerini öğrenin. Sınıfta öğrencilere bir kağıt çıkarmalarını söyleyin ve daha birbirlerini tanımıyorken onlara fiziksel ve sosyokültürel alanda en iyi yaptıkları üç şeyi yazmalarını söyleyiniz. Öğrenciler söz alarak en iyi yaptığı üç şeyi okurken arkadaşlarına sizce bu arkadaşınız bunlardan hangilerini yapabilecek yeterliktedir katılıp katılmadıklarını parmak kaldırarak sınıfa oylatın.

Örneğin;

- Deniz : Ben çok iyi bir yüzücüyüm Marmara Bölgesi 2. siyim .
- Öğretmen: Çocuklar Deniz sizce de iyi bir yüzücü mü ? Katılanlar parmak kaldırsın .

Yukarıda verdiğim örnekle çocuklar dış görünüşü tahlil ederek insanları tanımayı öğrenecekler ve yıl içinde arkadaşlarının tutum ve davranışları ile insanları tanımada ne kadar başarılı olduklarını öğrenecekler. Bu yazımda aslında ben siz değerli öğretmenlerime bir taşla birden fazla kuş vurmayı öğrettim .

Saygılarımla..  Sınıf Öğretmeni - DOĞUKAN ÇEVİK 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır