İlk Dersin Önemi

Yazar: Doğukan Ç. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2485
İlk Dersin Önemi
S ınıf ortamında ilk derste öğrencilerinizi tanırken kullanabileceğiniz mükemmel bir örnek.

Öğretmenliğe başlamak demek çocukları tanımak demektir. Çocuklar insanları tanımayı ve tahlil etmeyi öğretmenlerinden öğrenir. Bu hususta siz değerli öğretmenlerime ilk derse dair çok güzel bir uygulama sunacağım. Öğretmenlerimiz ilk derse girdiklerinde öğrencileri kapıda karşılamalıdır, bu daha çok ilk okula yeni başlayan öğrenciler üzerinde etki bırakmaktadır. Kısa zamanda çocuklarınızın ismini ezberleyiniz ve yavrularınıza ismi ile hitap edeniz bu onları değerli hissettirir. Orta okul ve lise kademelerinde ilk derste öğrenci tanımaya yönelik yöntemlere bakalım. Öncelikle bu kademelerde ilk derse tanışma öğrenci için ders kaynatma yöntemidir siz bu tuzağa düşmeyin .

Bırakın öğrencinin nereli olduğunu babasının ne iş yaptığını nereden geldiği sormayı kısa bir yöntemle onun kimlik değil kişilik bilgilerini öğrenin. Sınıfta öğrencilere bir kağıt çıkarmalarını söyleyin ve daha birbirlerini tanımıyorken onlara fiziksel ve sosyokültürel alanda en iyi yaptıkları üç şeyi yazmalarını söyleyiniz. Öğrenciler söz alarak en iyi yaptığı üç şeyi okurken arkadaşlarına sizce bu arkadaşınız bunlardan hangilerini yapabilecek yeterliktedir katılıp katılmadıklarını parmak kaldırarak sınıfa oylatın.

Örneğin;

- Deniz : Ben çok iyi bir yüzücüyüm Marmara Bölgesi 2. siyim .
- Öğretmen: Çocuklar Deniz sizce de iyi bir yüzücü mü ? Katılanlar parmak kaldırsın .

Yukarıda verdiğim örnekle çocuklar dış görünüşü tahlil ederek insanları tanımayı öğrenecekler ve yıl içinde arkadaşlarının tutum ve davranışları ile insanları tanımada ne kadar başarılı olduklarını öğrenecekler. Bu yazımda aslında ben siz değerli öğretmenlerime bir taşla birden fazla kuş vurmayı öğrettim .

Saygılarımla..  Sınıf Öğretmeni - DOĞUKAN ÇEVİK 

Etiketler

Yazar

Doğukan Ç.

Sınav kolejinde sınıf öğeetmenliği yapmaktayım.

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

İlkokul Öğrencilerine Özel Ders Vermek İstiyorum

İlkokul Öğrencilerine Özel Ders Vermek İstiyorum

İlkokul öğrencilerine özel ders vermek istiyorsanız ücretsiz olarak öğretmen hesabı oluşturabilir ve ders talepleri alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul