Herkes Bilgi Aktarabilir mi?

Herkes Bilgi Aktarabilir mi?
büşra G.
Öğretmen Seçimi
Ağu 3, 2018
1934

Ülkemizdeki en karmaşık, sıkıntılı, değişken konulardan birisidir 'eğitim'. Sistemi eleştirmenin yanı sıra bazen eğitimcilerin de iyi veya kötü yönde eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bir öğretmen adayı olarak kendime hep şu soruyu sordum 'Bilgilerimi, öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi karşı tarafa aktarmakta ne kadar iyiyim?' Her birey kapasitesi dahilinde bir şeyler öğrenebilir ancak her birey öğretme yeteneğine sahip değildir. Bu yetenek tabi ki formasyon dersleriyle, iyi bir eğitimle kazanılabilir, ama kazanılamadığı durumlara da sıkça rastlıyoruz. Kendi branşımdan örnek verecek olursam bir İngilizce Öğretmeni olarak her İngilizce bilenin İngilizce öğretemeyeceği kanaatindeyim. Yurt dışında büyümüş veya ana dili İngilizce olan kişileri tercih ederken -ki dili iyi kullandığı için tercih edilebilir.

Eğitim alanında ne kadar bilgisi var diye sorgulamak benim fikrimce öncelik olmalı. Bir öğretmenin iyi bir eğitmen olduğu gözlemlendikten sonra dil seviyesi, aksanı, deneyimi ve bilgi birkimi gibi konulardaki başarısına bakılmalı. Dil alanı dışındaki alanlarda da bu geçerlidir.

Kısaca, öğretmen seçimi öğretmenin bilgi birikiminden çok size kazandırılacak bilgi çokluğu ve iyi bir rehber olma özelliklerine göre değerlendirilmeli. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. :) 

Sizlerde öğretmen seçimi yaparken ailerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda fikirlerinizi blog yazıma yorum olarak fikirlerinizi yazabilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni - Büşra GÜLBABA

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır