Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime
Onay Ş.
Teknoloji ve Eğitim
Ağu 28, 2018
2883

İngilizcede Türkçemizde de olduğu gibi yaygın kullanılan pek çok kelime yer almaktadır. Kelime haznemizi geliştirmek dil öğrenme sürecimizde oldukça işimize yaramaktadır. Fakat yeni karşılaşılan bir kelimeyi uzun süreli belleğe yollayabilmek kimi öğrenciye oldukça zor gelmektedir.

Aslında kelime ezberlemenin oldukça zevkli ve kolay birçok yöntemi vardır. Bu hususta önemli olan asıl şey öğrencinin kendini iyi tanımış olmasıdır. Öncelikle öğrenci hangi yöntemin kendine en uygun ve yararlı olduğunu kısa süreli deneme yanılma yoluyla kolaylıkla keşfedecektir. Sözlük kullanma, içeriğe bakarak bilinmeyen kelimeyi tahmin edebilme, eş veya zıt anlamlarıyla birlikte çalışma ya da günümüzde oldukça yaygın olan internetten yararlanma kullanılabilecek pek çok yöntemden sadece birkaçıdır. Görsel zekası baskın olan öğrencilerimiz için bilgi kartları(flashcards)kullanmak veya evde uygun bir duvarı renk renk yeni kelimelerle renklendirmek onlar için oldukça eğlenceli ve bir o kadar da yararlı bir yöntem olabilir.Öğrencinin yaş skalası dikkate alınarak ilgisini çeken aktiviteler bulmak aslında hiç de zor değildir.

Siz de yeni kelimeler öğrenmek için en uygun stratejinizi keşfedebilir ve kelime haznenizi her geçen gün arttırabilirsiniz.

Unutma:
“Her şey denemek ile başlar.”

İngilizce Öğretmeni - Onay Şirin

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır