İngilizce Yazmada Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yazmanın Önemi

Yazar: Sibel Ş. | 04.05.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 274
İngilizce Yazmada Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yazmanın Önemi
İ ngilizce Yazmada Dikkat edilmesi gerekenler ve yazmanın önemini uzman İngilizce öğretmenimiz sizler için hazırladı..

İyi ve doğru yazabilmek neden önemlidir?

İletişimin temellerinden olan ve en çok özen gösterilmesi gerekli ve kolay kolay yokedilemeyen en önemli iletişim aracıdır : Yazmak.  Yazmak da tıpkı konuşmak gibi dilin üretilen kısmıdır. İngilizce'de “productive skills” denilen yeteneklerden biridir.

Herkesin temel hedefi “KONUŞMA” yı öğrenmek ve başarmak olsa da iyi yazabilmek iyi konuşabilmek için bir gerekliliktir aslında. Konuşmada cümleleri oluşturup doğru ve anlaşılır şekilde üretip aktarımı doğru telaffuzla karşımıza iletişim kurmak amacımız vardır. Bunu yapmamızda hız da önemlidir. Online İngilizce dersleri için linkten öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Ancak yazarken telaffuza olmasa da doğru yazmaya ve konuşmadan daha fazla sürede cümle üretip ifadelerimizi başarabiliyoruz. 

Yazmayı iyi başaranlar konuşmayı da pratik ile daha iyi başarabiliyorlar. Yazarken kendimiz bir üretim yaptığımız için beynimiz kelimeleri, grameri, ifade şeklimizi pratik yapmış oluyor ve bu kabiliyet de bizim konuşma yeteneğimizi arttırıyor.

Yazarken veya konuşurken dikkat edilmesi gerekli bazı hususlara da değinmek isterim.

Seçtiğiniz iletişim şeklindeki amacınıza göre:
 

 1. Audience / Dinleyici veya okuyucu kitleniz kim - Kime hitap ediyorsunuz? : Genele / Bilgiliye/ Uzmana?
   
 2. Formality / Hitabınızdaki resmiyet ne olmalı? : Resmi / Resmi olmayan(günlük) / Doğal ?
   
 3. Domain / Alanınız ne ya da kim? : Akademik / İş-Profesyonel / Genel / Email / Gündelik / Yaratıcı
   
 4. Tone / Tonunuz ne olmalı? : Doğal / Kendinden emin / Neşeli / İyimser / Arkadaşça / Acil-Önemli / Analitik / Saygılı
   
 5. Intent / Niyetiniz ne? : Bilgilendirme / Tanımlama / İkna etme / Hikaye anlatma

İyi bir yazım ve konuşma için yukarda belirtilen hususlara göre içeriğinizi ve sürecinizi gerçekleştirebilirseniz her iki iletişimde de uzmanlaşabilir hale gelirsiniz.

Etkili yazım için effective writing şartlarını da yerine getirmek çok önemlidir. Yazınız amacına ulaşabilmelidir. Yazım amacınız ve üslubunuz net, anlaşılır ve temiz olmalıdır. Amacınız dışında gereksiz kelimelerle uzatılmamış, yazım amacınıza konunuza uygun içerik ve uzunlukta olmalıdır. İngilizce özel ders sayfamızdan konumunuza en yakın öğretmenimizi bulabilirsiniz. 

Öğretmenlik tecrübeme ve Amerika’daki yaşam, eğitim, ve çalışma tecrübelerime dayanarak ısrarla belirtmek isterim ki, anadili İngilizce olmayan bireylerin çoğu yukarda bahsettiğim teknikleri bilmediklerinde iletişimlerinde vakit kaybediyorlar ve çok kelime çok cümle kullanarak gereksiz uzun ve karmaşık bir iletişime sebep oluyorlar. Profesyonel olmak çokça uzatmak değil, ifade edilmek isteneni en şık ve “to the point” yani net ve hedef odaklı şekliyle uygulayabilmektir.

Yazmanın gücünü ve önemini çokça vurgulamaktı amacım.

NE kadar iyi yazabilirseniz o kadar daha iyi konuşabileceksiniz

Etiketler

Yazar

Sibel Ş.

Cambridge Universitesi'nden CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) sertifikalı Uzman İngilizce öğretmeniyim.  22 yıl Amerika'da yaşamış/çalı...

Benzer Yazılar
2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

Teknik Çeviri Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknik Çeviri Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknik çeviri nedir. Teknik çeviri yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Teknik çeviriye dair bilinmesi gereken tüm bilgiler sizlerle.

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Dil öğrenme bir beceri ister ve bunun için de tekrar ve pratik yapmak gerekir. İngilizce öğrenmeni altın sırlarını?

İngilizce Nasıl Çalışılır? Dört Temel Kural

İngilizce Nasıl Çalışılır? Dört Temel Kural

İngilizceye yeni başlayanlar nasıl çalışmalıdır. 4 temel ingilizce çalışma yöntemini uzman ingilizce eğitmenimiz sizler için hazırladı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?