İngilizce Öğrenirken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngilizce Öğrenirken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler
Elif Afşar
Özel Ders Avantajları
Eyl 12, 2018
306

Bir dili öğrenmek için her şeyden önce öğrencilerin motive edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne yazık ki çocuklar da yetişkinler de dili öğrenmek merak etmek yerine dil bilgisini öğrenmekle kalıyorlar. Elbette ki dil bilgisi temel oluşturmak için önemli ama bunun yanında öğrendikleri üzerine pratik yapmak hem kişide başardım duygusunu hissetirecek, hem de kişi konuştukça öğrenmek için çaba gösterecek.

Yabancı dil öğrenmek her ne kadar zaman gerektirse de öğretmenin kişiye olan yaklaşımının da bir o kadar önemli olduğunu düşünüyorum. En önemlisi kişi hata yapmaktan korkmamalı, öğretmen tolerans göstermeli. Bana sorarsanız hayatımız da bile hata yaptıkça doğruyu buluyorsak, dil öğrenmede de korkmadan konuşmak yanlış da olsa konuşmak kişiyi hem geliştirecek hem de özgüven kazandıracaktır. Hata yaparak dilin öğrenileceğine inanıyorum.

Günümüzde yabancı dil bir lüksten ziyade zorunluluk halini almıştır. Yabancı dil öğrenerek sadece iş hayatında değil aynı zamanda günlük hayatta da birçok avantajı elinde bulundurma imkanı kazanılıyor. Yeni bir dil öğrenmek yeni bir kültür yeni bir dünya keşfetmek demektir. Bizlerde sadece ingilizce öğretmiyoruz ingilizce konuşmayı öğretiyoruz çünkü ülkemizde yabancı dil öğrenenlerin yüzde doksan beşi ingilizce konuşamıyor. Bu sebeple birlikte hem ingilizce öğrenelim hem konuşmayı öğrenelim hemde yeni bir dünya keşfedelim..

Her açıdan bakıldığında özel ders kişiye özgüven katar. Özellikle ingilizce özel ders almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.Öğretmenden öğretmene fark vardır. Özellikle ingilizce için konuşuyorum bilindik tekniklerle artık ingilizce zor öğreniliyor. İngilizce öğretmeninde mutlaka bulunması gereken bazı özellikler;

  • Öncelikle bilindik ingilizce öğrenme formülü üzerinden öğretmekten vazgeçilmesi lazım
  • Kolaydan başlanıp zora doğru gidilmesi lazım
  • Kelime ezberletmekten vazgeçin cümle içinde kelime öğretin
  • Öğretmen yüzde 20 dir geri kalanı öğrencidir mantığından vazgeçin öğretmen yüzde 80 dir geri kalan öğrencidir
  • Anlayan öğrenciye göre değilde anlamayan öğrenciye göre dersi anlatın

İngilizce Öğretmeni - Elif Afşar

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır