Hayatın İçindeki Matematik

Yazar: Ahmet A. | 02.10.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 569
Hayatın İçindeki Matematik
H ayatımızında ki matematik ve hayatın içerisinde yer alan matematiği uzman matematik öğretmenimiz kaleme aldı..

Bilmeliyiz ki öğrencilerimizin matematik ders başarısı sevmesi ve ilgilenmesi ile hemen hemen doğru orantıya sahip. Bir bireyin herhangi bir alana ilgisinin ve sevgisinin arttırmasını sağlayacak yöntemlerden biri de o alanı ne kadar tanıdığıdır. Matematik dersinin günlük yaşamın her alanında karşımıza çıktığını kavrayamayan ve bunu göremeyen öğrenciler, matematiği sadece zor bir ders olarak bilmektedirler. Bu durumda öğrencilerin öğrenme arzusu oluşmamaktadır.

Peki bu durumda sizlere düşen görevler nelerdir? Öncelikle kendim yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Öğrencilik hayatımda yaz tatillerinde ısıtıcı elemanları (Rezistans) imalathanesinde çalıştım. Çalıştığım yerde İmalat malzemelerinin bulunduğu tahta üzerinde pi=3,14 yazıyordu. Muhtemelen imalathanede çalışan kişiler pi kavramını, çemberin çevresinin çapına bölümü olduğunu bilmiyorlardı. Pi sayısını ise çember şeklinde rezistansları en baştan yapabilmek için kaç cm çubuk rezistans ihtiyaç olduğunu belirlemek için kullanıyorlardı. Tam bu anda dedim ki evet, evet işte matematiğin tamda hayatın içinde olduğunu anlatabileceğim bir örnek. Sonra düşündüm acaba daha hayatın nerelerinde matematik vardı. 

Birden aklıma annemin yemek tarifleri defteri geldi. Tabi eskiden teknoloji bu kadar gelişmediği için her şey deftere not alınırdı. Bir kek tarifinde görmüştüm 1/2 su bardağı şeker 3/4 su bardağı süt yazıyordu. Kesirler evet bunlar yine karşıma matematik çıkmıştı. Sonra markete gittim bir su istedim 2,75 TL dedi. Ondalık gösterimdi bu. Yolda yürürken mağaza vitrinlerinde yazıyordu sezon sonu indirimi %75 diye, iki amcanın muhabbetine kulak misafiri olmuştum evine parke döşetecekmiş. Evinin parke yapılacak alanın 60 metrekare bir parkenin ise yaklaşık 2 metrekare olduğunu söyledi, sonrasında 60/2 yaparak 30 tane yeter muhtemelen diye yorumladı. Günlük hayatta matematik ne işe yarar başlıklı makaleminizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Zihnimi yordukça matematiğin her alanda olduğunu daha net fark ediyordum. Matematik dersini sadece zor bir ders olarak gören öğrencilerimize matematiğin hayatımızın her anında olduğunu ve onu karşımıza almak yerine yanımıza aldığımızda ve birlikte yürüdüğümüzde başarısının arttığını kendisi görecektir. Değerli öğretmenlerim, değerli velilerim, öğrencilerimizin hayatın içindeki matematiği görmesini sağlayın ve matematiği onlara yaşatın. Bir yemek tarifinde kullanılan ürünlerin miktarını , bir odayı boyarken ne kadar boya gerekli olduğunu, aracınıza benzin aldığınızda kaç km gidebileceğinizi, 100 TL ile marketten ürün aldığında para üstünü hesaplamayı gibi hesaplamaları mutlaka öğrencilerimize yaptılarım. Online matematik dersi araştırması yapıyorsanız sayfamızdan en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilir ve ders talebi oluşturabilirsiniz. 

Çünkü matematik hayattan bağımsız bir ders değil, hayatla iç içe olan bir derstir.

Etiketler

Yazar

Ahmet A.

2018 Karadeniz Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunuyum. Öncesinde Anadolu Öğretmen Lisesinde eğitim aldım. Özel okul ve kolejlerde çalışmaktayım.(Uğur Ok...

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?