Gölge Öğretmen Nedir?

Yazar: Yasin G. | 03.02.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 8933
Gölge Öğretmen Nedir?
G ölge öğretmen nedir, gölge öğretmen ücretleri ne kadardır? Tüm merak ettikleriniz için blogumuza bekleriz.

Gölge Öğretmen

Gölge öğretmen, ilkokul yıllarında özel ihtiyaçları olan çocuklarla birebir ve doğrudan çalışan bir eğitim asistanıdır. Bu asistanlar, çeşitli öğrenme güçlüklerini bilen ve buna göre nasıl destekleyeceklerini bilen kişilerdir. Bir gölge öğretmenin desteğinin alınması, çocuğun ihtiyaç duyduğu ekstra ilgiyi alırken normal bir sınıfa katılmasına olanak tanır. Gölge öğretmenler genellikle yardımcı öğretmenler, öğrenci yardımcıları, öğretmen yardımcıları vb. şekilde de adlandırılır. Okullarda çocuklara akademik & sosyal beceriler ve sorumluluk bilinci öğretilir. Öğretmenler, çocukların bilgilerini geliştirmelerine ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Okul derslerini öğrenmenin yanı sıra, öğretmenler çocukların oyun kurallarını ve sosyal etkileşimi, paylaşmayı ve önemsemeyi anlamalarına yardımcı olur. Buna rağmen, tüm çocuklar akranlarıyla aynı hızda öğrenmez ve bazı alanlarda ek desteğe ihtiyaç duyabilir. Gölge öğretmenin veya bire bir desteğin rolünün başladığı yer burasıdır.

Gölge Öğretmenler Ne Yapar?

Çocuğun karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesi için görevler belirler. Öğretim müfredatını çocuğa uyacak şekilde kişiselleştirir. Çocuğun derslerini aksatmamasını sağlar. Her sınıfın temel bir düzeni vardır ve gölge öğretmenler bu düzeni çocuğun bunu takip etmesine ve sosyal etkileşimin dinamiklerini anlamasına yardımcı olur. Öğretmen, öğrenci ve veli arasında bir köprü olur. Çocuğun kaydettiği ilerlemeleri ebeveynle paylaşır. Çocuğun bağımlı şekilde yaşamasını değil bağımsız şekilde ama destek alarak ilerlemesine yardımcı olur. Bu çok önemlidir ve uzun vadeli bir hedef olmalıdır. Gölge eğitimde başarının temelinde yatan şeylerden biri öğretmenler ve aile ile iş birliği içinde olmaktır. Çocuğun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için anlamlı ilişkiler kurulmalıdır. Gölge öğretmen, öğrenciye sınıflarında devamlılık sağlamaya yardımcı olur, sorumluluk verir, bağımsızlığı teşvik eder ve öğrenmeyi teşvik eder.

Gölge öğretmenin rolü, öğrencinin öğrenme sürecindeki boşlukları doldurmasına yardımcı olarak okulda öğrenciye destek olmak, öğrencinin kendine güvenini sağlamasında yardımcı olmak ve öğrencinin önemli konulara odaklanmasına yardımcı olarak sınıf içi katılıma teşvik etmektir. Her çocuk benzersizdir; bu nedenle, her gölge öğretmen tarafından kullanılan yaklaşım ve öğretim yöntemleri ve teknikleri, öğrencinin ihtiyaçlarına göre tasarlanır.

Bir gölge öğretmenin tipik bir gününü duyduğumuzda, etkilenmemek mümkün değildir! Destek ve istikrar sağlamak için okul günü boyunca bir öğrenciye eşlik etmek, gölge öğretmenin yaptığı pek çok şeyden sadece biridir. Gölge öğretmenin çalıştığı sınıf veya yıl düzeyine bakılmaksızın, tüm gölge öğretmenler benzer bir rol oynarlar: öğrencilerinin okul ortamına uyum sağlamasına yardımcı olmak ve büyümesi için gerekli adımları atmak. Gölge öğretmen, öğrenme farklılıkları olan öğrencilere akademik, sosyal, davranışsal ve duygusal destek sağlamak için sınıfta öğretmenle birlikte çalışan yetenekli bir eğitimci olarak da adlandırılabilir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde artan gölge öğretmen sayısı, öğrencilerine sağladıkları hayati hizmetin açık bir göstergesidir.

Bir öğrencinin gelişiminde çoğu zaman öğretmenin karakteri ve eğitim felsefesi de anahtar bileşenlerdir. Başarılı gölge öğretiminin temel bileşenleri sabır ve iş birliğidir ve iyi bir iş birliği hedeflere ulaşmanın anahtarıdır. Gölge öğretmenler, öğrencilerin yeteneklerini, benzersizliklerini ve potansiyellerini fark etmelerine yardımcı olurken, sınıf öğretmeninin de aynısını yapmasına yardımcı olur. Nihayetinde gölge öğretmenler, öğrencilerin mükemmel eğitim için eşit fırsatlara sahip olmaları için temel oluşturur.

Tohum otizm vakfı tarafından hazırlanan gölge öğretmen makalesinide incelemenizi tavsiye ederiz.

tohumotizm.org.tr/golge-ogretmen-nedir/

Gölge Öğretmen Arıyorum

Çocuğunuzun hedeflenen eğitim seviyesine gelebilmesi ve akranlarını yakalayabilmesi için destek alması gerektiği noktada bir gölge öğretmene ihtiyaç duyuyorsanız, Özel Ders Alanı bu fırsatı size sunuyor. Bünyemizdeki birçok eğitmen özel eğitim alan ve bu doğrultuda destek arayan öğrencilere hizmet veriyor. Bu imkandan yararlanmak ise çok kolay. Yapmanız gereken sitemize üye olarak şehrinizdeki gölge öğretmenlerden size uygun olanına talep göndermek ya da genel bir ders talebi açarak ilanınıza uygun öğretmenlerin size ulaşmasını beklemek. Dilerseniz ücretsiz danışma hattımızdan iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. 

Gölge Öğretmen Özel Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

Gölge öğretmen eğitim fiyatları eğitmenin şehri, uzmanlık seviyesi, deneyimleri gibi kriterlere bağlı olarak değişebilmektedir. Ortalama olarak 60-250 TL’dir.

Linkten Gölge Öğretmenlerimize Ulaşabilirsiniz

https://www.ozeldersalani.com/golge-ogretmen

Gölge öğretmenim, nasıl eğitmenlik yapabilirim?

Yapmanız gereken sitemize üye olarak bir eğitimci profili oluşturmanız. Profilinizi oluştururken gerekli kriterleri detaylı bir şekilde doldurmanızda büyük fayda vardır. Özellikle size özel kılan kriterlerin sizi ön plana çıkaracağını unutmayın. Örneğin daha önce vermiş olduğunuz dersler, katıldığınız seminer veya kurslar, mezuniyet dereceniz, yaptığınız araştırmalar veya yazdığınız makaleler sizi eğitmenler arasında ön plana çıkaracaktır. Ayrıca yazacağınız blog yazıları ve sosyal medyada Özel Ders Alanı’nı etiketleyerek yapacağınız paylaşımlar da sizi daha tanınır kılacaktır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bütün Çocuklar Özeldir. Her Birey Aynı Kalıba Giremez

Bütün Çocuklar Özeldir. Her Birey Aynı Kalıba Giremez

Bazı çocuklarımız sahip oldukları özellikler gereği farklılıklar gösterirler. Tek bir programla milyonlarca çocuk yetiştirilmeye çalışılıyor. Herkes aynı kalıba sokuluyor.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm nedir? Otizm belirtileri nelerdir? Otizm belirtileri ne zaman başlar? İşte tüm bilgiler.

Diskalkuli Nedir?

Diskalkuli Nedir?

Diskalkuli Nedir? Diskalkuli belirtileri nelerdir? Diskalkuli dair bilinmesi gereken tüm bilgiler blogumuzda..

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Down sendromlu çocukların eğitimleri nasıl olmalıdır. Tüm detaylar blogumuzda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?