Diskalkuli Nedir?

Yazar: Tansılu A. | 07.11.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 714
Diskalkuli Nedir?
D iskalkuli Nedir? Diskalkuli belirtileri nelerdir? Diskalkuli dair bilinmesi gereken tüm bilgiler blogumuzda..

"Diskalkuli" terimi 1940'larda ortaya çıktı, ancak 1974'te Çek araştırmacısı Vadislav Kosk'un araştırmasına kadar kesin olarak tanımlanmadı. Bu hastalık okul çağındaki çocukların yaklaşık %6'sında görülebiliyor. Genelde birinci sınıfta belli olmasa da ikinci, üçüncü sınıfta kendisini göstermeye başlıyor. 

İki tür diskalkuli vardır. Hastalığın görüldüğü insanların çoğunda doğuştan geliyor. Bununla birlikte, "edinilmiş diskalkuli" adı verilen ikinci türü, inme veya başka bir yaralanma nedeniyle yaşamın farklı aşamalarında ortaya çıkabilir. Turner sendromu, epilepsi ve Martin-Bell sendromu olan kişilerin diskalkuliye yakalanma olasılığı diğer insanlara göre daha yüksek. Yine, bir çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu varsa veya annesi hamilelik sırasında alkol kullanmışsa veya çocuk yetersiz gelişmişse, diskalkuli riski yüksektir.
 

Diskalkuliye sahip olan kişilerin belirtileri;
 

 • Sorunu çözmek için bir strateji oluşturamamak
   
 • Zayıf bellek nedeniyle yapılan hesaplama hataları
   
 • Kesirlerin anlamada zorlanmak
   
 • Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma zorluğu
   
 • Analog saat okuma zorluğu
   
 • Sayıları birbirleriyle karşılaştıramama: negatif ve pozitif sayıları birbirinden ayırt edememe
   
 • Zamanla ilgili kavramları anlamada zorluklar
   
 • Yön belirleme zorluğu
   

Bu semptomlar diskalkuliyi belirlemede önemlidir, ancak diskalkulinin bunlardan sadece biri olduğu söylenemez. Farklı insanlarda farklı belirtiler görülebilir.

Diskalkuli, disleksi ile ilişkili spesifik bir sapmadır. Disleksi, altıncı kromozomdaki baskın gen ile ilişkilidir. Böylece, ebeveynlerden birinde disleksi / disgrafi / diskalkuli varsa, çocuğa da bulaşabilir.

Diskalkuliyi tedavi etmek için kesin bir yöntem henüz yok. Ancak, diskalkuliye sahip kişiye günlük yaşamını zorlaştıran eksikliklerden kurtulacağı özel bir eğitim verilebilir. Öncelikle genç yaşlardan itibaren öğrencilere özel dikkat gösteren özel bir eğitim modeli oluşturulmalı. Bu süreçte matematiksel kavramları ve işlemleri ayrıntılı bir şekilde açıklamak için daha fazla zamana ihtiyaç vardır ve çocuklara odaklanmaları öğretilmesi gerekir. Bu şekilde söz konusu kişiler temel matematiği öğrenebileceklerdir. Disleksi özel ders sayfamızdan sizler için en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Kaynaklar:

 1.   https://www.mentalfloss.com/article/62436/11-facts-about-math-disorder-dyscalculia
   
 2.   https://www.matematiksel.org/diskalkuli-nedir-ne-degildir/

Etiketler

Yazar

Tansılu A.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Matematik Bölümü (İngilizce) tezli yüksek lisans öğrencisiyim, tez dönemimdeyim....

Benzer Yazılar
Bütün Çocuklar Özeldir. Her Birey Aynı Kalıba Giremez

Bütün Çocuklar Özeldir. Her Birey Aynı Kalıba Giremez

Bazı çocuklarımız sahip oldukları özellikler gereği farklılıklar gösterirler. Tek bir programla milyonlarca çocuk yetiştirilmeye çalışılıyor. Herkes aynı kalıba sokuluyor.

Gölge Öğretmen Nedir?

Gölge Öğretmen Nedir?

Gölge öğretmen nedir, gölge öğretmen ücretleri ne kadardır? Tüm merak ettikleriniz için blogumuza bekleriz.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm nedir? Otizm belirtileri nelerdir? Otizm belirtileri ne zaman başlar? İşte tüm bilgiler.

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Down sendromlu çocukların eğitimleri nasıl olmalıdır. Tüm detaylar blogumuzda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?