Geometri Nasıl Çalışılır?

Yazar: MERVE A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 12922
Geometri Nasıl Çalışılır?
G eometri Nasıl Çalışılır? Geometri dersine çalışırken öğrencilerin mutlaka dikkat etmesi gerekenleri listeledik. Bu yazımızla geometri dersinde daha artık başarılı olabilirsiniz.

Mantık yürütme, zeka gücü ve pratik düşünme yeteneği gerektiren geometri çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden biridir. Hatta bölümü sayısal olan matematikçi öğrencilerin dahi geometride zorlandığı görülmektedir. Geometrinin amacı geometrik kavramların amacını ve birbirleriyle olan ilişkilerini keşfetmek, şekillerle düşünebilmek ve üç boyutlu bir düşünce yapısı kazandırmaktır.

Geometri konuları çok uzun ve yorucu değildir aslında. Konular belli başlı bilgiler, kurallar ve özellikler içermektedir. Peki bir öğrenci geometri dersine nasıl çalışmalıdır?
 

 • Geometri çalışırken zor ve bilgi gerektiren konularda mutlaka özet çıkarmanızı tavsiye ederim. Ancak Geometri formül ezberlemek değildir asla, bu unutulmamalı. Aslında ezberlenmesi gerekiyormuş gibi görünen formüller sadece birkaç önemli formülden gelir. Formül ezberlenmeye kalkışmak, Geometriyi daha zor hale getirmektedir. Kısacası, mantığını bilmek işin temeli.
   
 • Zor anlaşılan bir ders olan geometri nasıl çalışılır sorusuna sunduğumuz önerileri dikkate alarak her konunun ardından mutlaka bol bol soru çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar fayda göreceksiniz. Test çözerken yapamadığınız sorularla vakit kaybetmek yerine tüm testi bitirdikten sonra çözemediğiniz sorularla uğraşın. Yapamadığınız sorular için vakit harcamaktan çekinmeyin. Çünkü bu süreçte şekillere farklı bakış açıları geliştirmiş olacaksınız.
   
 • Konulara sırasıyla çalışmak da önemlidir. Konu çalışıldıktan sonra mutlaka test çözülmeli ve soru bankasındaki sorular çözülerek konu iyice kavranmalıdır.
   
 • Geometride başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka çalıştığınız konuları tekrar etmeli, her konunun üzerine testler çözerek tekrarı kavramalısınız. Günde en az 20-25 geometri sorusu çözerseniz mutlaka bunu faydasını göreceksinizdir.Sadece sınavlarda değil günlük hayatta da faydasını göreceksiniz ☺️
   
 • Konuyu anlamadan soru çözümüne geçmeyin. Konuyu çok iyi bir şekilde kavradığınızdan emin olduktan sonra test ve soru bankası çalışmaya geçebilirsiniz. Aksi takdirde konuyu anlamadığınız için geometri sorularını çözmeniz de mümkün olmayacaktır.
   
 • Geometrinin en önemli kuralı ezbere değil, yoruma önem vermektir. Çok fazla soru çözerek yorum gücü geliştirmek gerekir. Ne kadar farklı bir bakış açısına sahip olursanız soruların çözümünde de o kadar kolay fikir geliştirebilirsiniz.

Geometri nasıl çalışılmalı diyenlerin dikkat etmesi gereken son nokta ise bu dersi başarmanın sevmeyle ilgisidir. Geometriyi sevmediğiniz sürece başarılı olmanız mümkün değildir. Bu nedenle bu dersi hobi olarak görmeli ve pratik çözümler geliştirebilmelisiniz.

Matematik - Geometri Öğretmeni - Merve Altunay

Etiketler

Yazar

MERVE A.

Özel Ders Tecrübesi✔️10 senedir Üniversiteye hazırlık,lise,ilkokul,ortaokul,DGS,KPSS öğrencilerine özel ders veriyorum. ✔️Öğrencilerde genelde Matematik ve Geometriyi formü...

Benzer Yazılar
Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri kitap önerisi ve geometri kitap tavsiyelerini sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde geometri derside başarı sizinle.

Geometri'de Cabri Uygulamasının Kullanımı ve Avantajları

Geometri'de Cabri Uygulamasının Kullanımı ve Avantajları

Geometri dersinde kullanabileceğiniz Cabri uygulamasının faydaları nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?