Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?

Yazar: Banu H. | 13.09.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1611
Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?
G eometri kitap önerisi ve geometri kitap tavsiyelerini sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde geometri derside başarı sizinle.

Geometri dersi, mantık ve akıl yürütme gibi beceriler gerektirir. Öğrenciler, formüllere gösterdikleri önem kadar, akıl yürütmeye de önem göstermelidir. Pratik düşünme gücünü ilerletmek adına sık sık soru çözümleri yapılmalıdır. Bu şekilde düşünme gücü kuvvetlendirilir. 

Bölümü sayısal olan öğrencilerin bile en çok zorlandığı derslerden birisi geometri dersidir. Geometri kaynak önerisi olarak doğru kaynaklardan çalışıldığında başarı zor değildir. Doğru kaynaklar ile pratik yapmak, başarıya götürür. Bu aşamada, soru çözümlerinin dikkatle yapılması gerekir. Bilinmeyen konu ve sorular düzenli bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. 

Geometrinin amacı doğru ilişkiler kurmayı öğrenmektir. Geometrik kavramları birbirleri ile doğru şekilde ilişkilendirmek gerekir. Geometri kavramlar arasındaki ilişkileri doğru kurmamızı sağlar. Bu şekilde denklem çözme yeteneği de gelişmiş olur. Şekillerle düşünme yeteneği de, geometri soru çözümü esnasında gelişir. Bu ders, üç boyutlu bir düşünme tekniği kazandırır. 

Geometri dersinde, özet çıkararak ilerlemek, öğrencinin dersi anlamasını kolaylaştırır. Formüller, belli kalıplar içinde özet çıkarılarak ezberlenmelidir. Ancak, bu dersin salt formül ezberlemek olduğu düşüncesi de yanlıştır. Formülleri uygun düşünce teknikleri ile desteklemek gerekir. Formüllerin mantığını irdeleyerek çalışmak, öğrenmeyi daha kalıcı hale getirir. 

Öğrenilen her konunun ardından, belli miktarda soru çözmek de önemlidir. Bu şekilde konu daha iyi pekiştirilir. Soru çözümü ne kadar arttırılırsa, öğrenme süreci de o kadar hızlanacaktır. 

Geometri Kaynak Önerisi
 

 • Geometri Sıfır (Yayınevi; Karekök Yayınları)
   
 • Antrenmanlarla Geometri Serisi (Yayınevi; Antrenman Yayıncılık)
   
 • 40 Seans TYT Geometri (Yayınevi; Okyanus Yayıncılık)
   
 • 7 Adımda TYT AYT Geometri Soru Bankası (Yayınevi; Tonguç Akademi Yayınları)
   
 • Iceberg TYT Geometri Konu Anlatımı (Yayınevi; Okyanus Yayıncılık)
   
 • Konsensüs TYT-AYT Geometri Soru Bankası (Yayınevi; Editör Yayınevi)
   
 • TYT AYT Geometri Soru Bankası (Yayınevi; Endemik Yayınları)
   
 • TYT AYT Geometri Soru Bankası (Yayınevi; Bilgi Sarmal Yayınları) 
   

Size sunduğumuz geometri kaynak önerisi ile çalışmalarınızdan en iyi verimi alabilirsiniz.  Yukarıdaki listemiz hem geometri soru bankası önerisi, hem de geometri kitap önerileri için geçerlidir. 

Geometri Ders Çalışma Taktikleri 
 

Geometri dersi, taktikler ile öğrenilen bir derstir. Farklı yöntemler ile geometri öğrenme süreci hızlandırılabilir. Ayrıca farklı kaynaklar kullanılarak en doğru sonuca ulaşmak mümkündür. Bu aşamada pratik yapmaya önem verilmesi gerekir.

Geometri çalışma taktikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Zor konuların üzerine gidilmeli, asla ertelenmemelidir. 
   
 • Konular özetlenerek çalışılmalı ve birbirileri arasındaki ilişki düzgün bir şekilde kurulmalıdır. 
   
 • Sadece formül ezberlemek yanlış bir tutumdur. Geometri kaynak önerisi doğrultusunda soru çözümleri yapılması gerekir. 
   
 • Konulara belli bir sıra dahilinde çalışılması gerekir. Bu öğrenme sürecini daha kolay hale getirir. 
   
 • Konu çalışılmasının ardından, mutlaka belli miktar soru çözülmesi gerekir. 
   
 • Belli aralıklar ile geometri konu tekrarı yapılmalıdır. 
   

Geometri Çalışma Programı 

Ders çalışma programları belli stratejiler halinde hazırlanır. Her dersin programı birbirinden farklıdır. Konuları ele alış biçimi de farklılık gösterir. Özellikle sayısal derslerde, çalışma stratejileri oldukça önemlidir. Öğrenciler, uygun ders çalışma stili ile başarıya ulaşabilir. Bu aşamada uzman bir eğitmenin hazırladığı çalışma takvimine uymak önem taşır. 

Çalışma programları konu sıralaması ve zorluk derecesine göre farklılık gösterir. Bu çizelgeyi hazırlamak, adayın önündeki konuları görmesini sağlar. Bu şekilde, ders çalışma süresini daha iyi ayarlar. Program süresince öğrenci, kendisine uygun bir çalışma süresi belirlemelidir. 

Geometri kaynak önerisi üzerinden çalışmak da, çalışma sürecini hızlandırır. Özellikle sayısal dersler ezber ve soru çözme taktikleri ile çalışılmalıdır. 

TYT Geometri Çalışma Teknikleri 

Geometri dersi, özellikle sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için önem taşır. Sınavda geometri dersinden belirli bir net yapılması gerekir. Sınava çalışma sürecinde doğru taktikler ile bu süreç daha verimli halde geçirilebilir. Genellikle zor olduğu düşünülen geometri, doğru çalışma programı ile kısa sürede halledilir. Bunun yanı sıra size yukarıda belirttiğimiz birçok geometri kaynak önerisinien verimli şekilde çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. 

Geometri çözüm teknikleri ile bu alanda başarıya ulaşmak mümkündür. Ayrıca formülleri doğru taktikler ile ezberlemek de önemlidir. Geometri çalışılırken belli bir yol izlenmelidir. Analitik düşünce yöntemleri, özellikle bu ders için oldukça önem taşır. 

Düşünme teknikleri pekiştirildikçe, bu ders için başarılı olma yüzdesi de o oranda artış gösterir. 

İpucu: TYT Matematik konuları başlıklı yazımızdan TYT'de çıkan matematik konularının listesine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Geometri Soruları Nasıl Çözülür?

Geometri mantık yürütme ve zekanın aynı anda kullanıldığı bir alandır. Ayrıca formülleri ezberlemek ve yerinde kullanmak da aynı oranda önem taşır. Tüm bu etkenleri belirli bir kombinasyon içinde kullanmak, sonuca daha hızlı götürür. Uzaydaki şekiller arasındaki bağlantıları inceleyen geometri, birtakım formülleri de içinde barındırır. 

Hacim, alan, uzunluk ve açı gibi konularda doğru sonuçlara ulaşmak için çözüm önerileri sunar. Geometri sorusu çözülürken formüller doğru yerde kullanılmalıdır. Formülleri uygun yerlere yerleştirmek, çözüme daha kolay ulaşılmasını sağlar. 

Geometri, birçok bilim dalının temelini oluşturur. Ayrıca doğru düşünme tekniği becerisi kazandırır. Geometride bazı amaçlar bulunur. İlk aşama, şekillerin birbirileri ile olan ilişkisini açıklamaktır. Sonrasında, sonuca varmaktır. 

Geometri Konu Tekrarı 

Geometri konuları, işin özü kavrandığında eğlenceli hale gelir. Bazı taktikler ile her soruyu kolaylıkla çözmek mümkündür. Konular dahilinde belli başlı bilgiler ile ilerlenmelidir. Geometri kaynak önerisi kitaplarında, konular daha açıklayıcı ve öz şeklinde anlatılır. Soru çözümleri için daha işlevsel çözüm önerileri sunulur. Bu şekilde çözümler daha hızlı şekilde yapılır. Online geometri dersleri sayfamızdan soru çözümleri konusunda öğretmenlerimizden destek alabilirsiniz. 

Geometri konu tekrarının daha faydalı olması adına, öncesinde özet çıkarılması daha uygun olur. Bu şekilde tekrarlar daha fazla kuvvet kazanır. Öğrencilerin, bilgileri tekrar etmesi kendilerine ekstra bir avantaj sağlar. Özellikle zor anlaşılan konular için belli uzunluklarda özet çıkarılmalıdır.

Özet çıkarma işleminin ardından, bolca soru çözümü yapılmalıdır. Soru çözümleri esnasında, çalışılan her konu da pekiştirilmiş olur. 

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
En Güncel 10. Sınıf Kimya Konuları

En Güncel 10. Sınıf Kimya Konuları

En güncel 10. sınıf kimya konuları ve ünitelerine listemizden ulaşabilir. 10. sınıf kimya dersine çalışma ile ilgili tüm detaylar burada!

Yazım Kuralları Konusunda Çıkan Sorular ve Cümlelerin İncelenmesi

Yazım Kuralları Konusunda Çıkan Sorular ve Cümlelerin İncelenmesi

Yazım kuralları konusunda son 20 yılda çıkan sorular ve cümlelerin incelenmesi sizler için hazırladık. Yazım soruları hakkında tüm detaylar burada.

9.Sınıf Fizik Konuları - En Güncel Liste

9.Sınıf Fizik Konuları - En Güncel Liste

Güncellenen MEB müfredatına uygun 9. sınıf fizik konuları sizlerle! Bu yazımızda en güncel 9. sınıf fizik konularını inceleyebilir ve çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

En Güncel 9.Sınıf Kimya Konuları

En Güncel 9.Sınıf Kimya Konuları

En güncel 9. sınıf kimya konuları ve ünitelerine listemizden ulaşabilir ve çalışmalarınızı bu konulara göre şekillendirebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?