Geometri'de Cabri Uygulamasının Kullanımı ve Avantajları

Yazar: Öznur G. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3711
Geometri'de Cabri Uygulamasının Kullanımı ve Avantajları
G eometri dersinde kullanabileceğiniz Cabri uygulamasının faydaları nelerdir.

Okulumun bana kattığı en güzel düşünce ve alışkanlıklardan biri "Matematik ve Geometrideki ezberi boz." düşüncesi olmuştur. Çocuklara ezberletmeye çalıştığımız formüllerin mantığının nereden geldiğini ya da o formülün nasıl yazıldığını hiç düşündük mü? Onlara sadece bu sorunun çözümü böyledir ya da bu soruda bu formül kullanılır demekle onları ne kadar tatmin etmiş oluruz? Öğrencilerin hayal gücünü kaybetmemesi için ve aslında o karmaşık formüllerin özünün çok basit bir mantıktan geldiğini anlaması için bir şeyleri kendilerinin keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bu konuda da size özellikle geometri branşında kullanabileceğimiz CABRİ programını öneriyorum.

CABRİ diğer matematik ya da hesaplama programlarına göre daha basit ve sade bir arayüze sahiptir. Ve örneğin GEOGEBRA programında olduğu gibi her özellik (teğet çiz,açı ortayını bul gibi) için ayrı tuşlar bulunmamaktadır. İşte burada öğrencinin düşünmesi, sorgulaması ve mantığını anlaması beklenmektedir. Yani öğrenci hazır bir şekilde bir tuşu kullanarak bir sonuç öğrenmeyecek. O tuşun işlevini başka özellikler kullanarak kendisi oluşturacak. Ayrıca öğrencilerin başta kavramakta oldukça sıkıntı çektiği değişken kavramını da dijital ortamda rahatlıkla gösterebiliriz. Sonuç olarak öğrencileri öğrenme sürecine dahil etmek için ve onlara bir şeyler keşfetmenin mutluluğunu yaşatmak için kullanmanızı tavsiye edeceğim bir programdır.

Umarım anlaşılır bir yazı olmuştur. İlk blog yazım olduğu için hatalarımın kusuruna bakmayın.

Kendinize iyi bakın:)

ÖZNUR GÜNIŞIK

Etiketler

Yazar

Öznur G.

Konuları eğlenceli şekilde tekrar etmek ve sıralamada en üst sıralara yerleşmek için aşağıdaki oyunları oynamalı ve en yüksek puanı almalısın:) Yapman gereken linki kopyalayıp a...

Benzer Yazılar
Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi, sıradan sunumlardan sıkılan, kaliteli, eğlenceli ve dikkat çekici sunumlar hazırlamak isteyenlerin uygulamasıdır.

Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri Kaynak Önerisi; Doğru Kaynakla Geometri Nasıl Çalışılır?

Geometri kitap önerisi ve geometri kitap tavsiyelerini sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde geometri derside başarı sizinle.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?