Fen Bilimleri Dersine Nasıl Çalışılır?

Yazar: Pınar Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 13572
Fen Bilimleri Dersine Nasıl Çalışılır?
F en bilimleri dersinde başarılı olmanın yolları nelerdi. Fen bilgisi derslerine nasıl çalışmalıyım? sorusunun cevabını uzman fen bilimleri öğretmenimiz sizler için 4 adımda özetledi.

Fen bilimleri dersine şu 4 adımları sayesinde daha verimli çalışabilirsiniz.

 • Dersi Derste Dinleyin!
 • Unutmanın Panzehiri
 • Fen Hayatın Kendisidir
 • Soru Çözmek

Bu adımları nasıl uygulayacağınızı detaylı olarak aşağıda açıkladık. Tüm detayları inceleyip artık fen bilimleri dersinde daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. 

1.Adım: Dersi Derste Dinleyin!

Çok sıradan bir söz gibi kulağa gelse de fen bilimleri dersini derste dinlemek ve anlamak oldukça önemlidir. Öğretmeniniz derste size ek bir defter tutturmayacaksa dahi siz can alıcı noktaları mutlaka renkli kalemlerinizle not edin ve kenarlarına küçük semboller ekleyin.

Dersteki konsantrasyonunuzu olabilen en uzun sürede tutun ve ilgi odağınızı dağıtmamaya özen gösterin.
Dersten önce kendinizi mutlaka motive edin. Yeteneklerinizin farkında olun ve 'Yapabilirim' duygusunu kendinize sürekli aşılayın.

2.Adım: Unutmanın Panzehiri

Dersi derste dinledik, öğrendik değil mi? Şimdi hepinizin aklından aynı düşünce geçiyor. Öğrendiğimiz şeyi neden unutalım ki? Öğrenme hiçbir zaman tek başına kalıcı değildir. Öğrenmenin kalıcı olabilmesi ve unutmanın önüne geçilebilmesi için 'Tekrar' şarttır.

Bilinenin aksine en fazla unutma ilk günün sonunda gerçekleşir. Bu nedenle eve geldiğinizde derste öğrendiklerinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. 40-45 dakikalık bir dersin tekrarı 5-10 dakika arasında olmalıdır. Uzun tekrar sürecine girmenize gerek yoktur, tekrar bir zaman kaybı değildir.

Tekrar ederken öğrendiklerinizi ve zihninizden geçirdiklerinizi küçük bir kağıda not edin. Bu durum daha sonra hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

3.Adım: Fen Hayatın Kendisidir

Öncelikle fen bilimleri dersini kafanız da büyütmemelisiniz, tam aksine hayatın kendisi olduğunu unutmamalısınız.
Öğrendiklerinizi günlük hayatla ilişkilendirin, makarna yaparken suyun kaynadığını, tuz ruhu ve çamaşır suyunu temizlik yaparken neden karıştırmadığınızı düşünün.

4.Adım: Soru Çözmek

Artık sınavlarda bilgi üzerine değil yorum üzerine sorular gelmektedir. Bu yüzden bol soru çözmek yorum gücünüzü artıracaktır. Sınavda hiç karşılaşmadığınız bir durumla karşılaşsanız dahi doğru yorumlayabileceksiniz.
Soruları okurken kilit kelimelerin altını çizin ya da yuvarlak içine alın. Sorunun sizden ne istediğini iyi anlayın. Soruyu kendi düşünce sisteminize doğru çekmeyin.

Fen Bilgisi Dersine Çalışmanın Püf Noktaları;

 • Fen Bilimleri dersine olması gerekenden daha fazla ilginiz olduğunu düşünüyorsanız ilgi çekici kitaplar ya da dergiler okuyabilirsiniz. (TÜBİTAK- Gençlik Kitapları)
   
 • Çalışırken karşılaştığınız formülleri komik şifrelendirmeler yaparak aklınızda tutabilirsiniz. Örneğin; basınç formülü işlenirken (P=F/S=G/S) ProFeSör GülSüm diye aklınıza yerleştirin.
   
 • Ders esnasında telefonunuzu yanınızda bulundurmayın. Hatta telefonunuzu başka bir odaya koyun.


*Hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız tek bir şeye çok ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak. - Mustafa Kemal Atatürk .

Fen Bilimleri Öğretmeni - Pınar Ergün

Etiketler

Yazar

Pınar Ö.

SERTİFİKALARIMEĞİTİM KOÇLUĞUVERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİDOĞRU ZAMAN YÖNETİMİÇOCUĞUNUZUN YAŞAM KOÇU OLUN POZİTİF DİSİPLİNEĞİTİM KOÇLUĞU ÜCRETİ TÜM HAFTAYI KAPSAMAKTADIR.*...

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Öğrenciler sınav stresini nasıl azaltabilir. Nelere dikkat edilmelidir. Stresinizi azaltmanın tüm yolları. Sınavlarda başarılı olmak için sınav stresi ile nasıl başa çıkılır.

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı Yeni Üniversiteye Giriş Sistemini Açıkladı

YÖK Başkanı üniversite giriş sınavı ile ilgili yeni sistemi açıkladı.

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

Sözel Öğrenciler için TYT Sınavı

TYT sınavına giren sözel bölümü öğrenciler hangi testlere dikkat etmelidir, hangi derslerden puan alabilirler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul