Etkili Öğrenme

Etkili Öğrenme
HAYDAR Y.
Özel Ders Neden Gerekli
Kas 16, 2017
2087

Özel derslerde öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve konuyu o seviyeye göre anlatır. Sınıf ortamında ise her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olması konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin herhangi bir noktasında ilgisi dağılan öğrenci tekrardan adapte olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz.

Öğrenci özel derslerde öğretmenin sorduğu soruların tek muhatabıdır. Bu yüzden derslere olan ilgisi her daim canlı kalır. Sınıf ortamında ise sorularla tüm öğrencilerin ilgisini canlı tutmak zor bir iştir.

Sınıf ortamında işlenen konuyla ilgili bir ya da bir kaç soru çözülürken özel derslerde konu hakkındaki en uç sorulara kadar değinilir. Konunun ulaşabileceği en zor kısımlara kadar değinilmesi sebebiyle özel dersler öğrenciye öz güven verir. 

Yukarıda bahsettiğim gibi sınıf ortamlarının kalabalık olması ve öğretmenin her öğrenciye zaman ayırma şansının olmadığı için konu eksikliği olan öğrencilerin özel derse yöneldiği bir gerçektir. Öğrenciler hem eğitim hayatlarında hem de ilerdeki mesleki hayatlarında daha iyi seviyeye gelmek için birebir dersler almaktadırlar. Öğretmen direk tek bir öğrenciyle etkileşim halinde bulunduğu için etkili öğrenme birebir derslerde oldukça fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan "Neden Ders Çalışıyorsunuz?" başlıklı makalemizde öğrencilerin derslerinden en verimli sonuçları almaları dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır