Etkili Öğrenme

Yazar: HAYDAR Y. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2577
Etkili Öğrenme
E tkili öğrenme özel dersle mi yoksa sınıf ortamında mı sağlanır? İşte tüm cevaplar.

Özel derslerde öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve konuyu o seviyeye göre anlatır. Sınıf ortamında ise her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olması konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin herhangi bir noktasında ilgisi dağılan öğrenci tekrardan adapte olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz.

Öğrenci özel derslerde öğretmenin sorduğu soruların tek muhatabıdır. Bu yüzden derslere olan ilgisi her daim canlı kalır. Sınıf ortamında ise sorularla tüm öğrencilerin ilgisini canlı tutmak zor bir iştir.

Sınıf ortamında işlenen konuyla ilgili bir ya da bir kaç soru çözülürken özel derslerde konu hakkındaki en uç sorulara kadar değinilir. Konunun ulaşabileceği en zor kısımlara kadar değinilmesi sebebiyle özel dersler öğrenciye öz güven verir. 

Yukarıda bahsettiğim gibi sınıf ortamlarının kalabalık olması ve öğretmenin her öğrenciye zaman ayırma şansının olmadığı için konu eksikliği olan öğrencilerin özel derse yöneldiği bir gerçektir. Öğrenciler hem eğitim hayatlarında hem de ilerdeki mesleki hayatlarında daha iyi seviyeye gelmek için birebir dersler almaktadırlar. Öğretmen direk tek bir öğrenciyle etkileşim halinde bulunduğu için etkili öğrenme birebir derslerde oldukça fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan "Neden Ders Çalışıyorsunuz?" başlıklı makalemizde öğrencilerin derslerinden en verimli sonuçları almaları dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

HAYDAR Y.

18 yıllık sınıf öğretmeni, özel eğitim öğretmeni ve eğitim koçuyum. ilkokul öğrencilerine tüm derslerden, Ortaokul 5,6,7ve 8. sınıf öğrencilerine Matematik , Türkçe dersleri ve ...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?