Etkili Öğrenme

Yazar: HAYDAR Y. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2461
Etkili Öğrenme
E tkili öğrenme özel dersle mi yoksa sınıf ortamında mı sağlanır? İşte tüm cevaplar.

Özel derslerde öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve konuyu o seviyeye göre anlatır. Sınıf ortamında ise her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olması konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin herhangi bir noktasında ilgisi dağılan öğrenci tekrardan adapte olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz.

Öğrenci özel derslerde öğretmenin sorduğu soruların tek muhatabıdır. Bu yüzden derslere olan ilgisi her daim canlı kalır. Sınıf ortamında ise sorularla tüm öğrencilerin ilgisini canlı tutmak zor bir iştir.

Sınıf ortamında işlenen konuyla ilgili bir ya da bir kaç soru çözülürken özel derslerde konu hakkındaki en uç sorulara kadar değinilir. Konunun ulaşabileceği en zor kısımlara kadar değinilmesi sebebiyle özel dersler öğrenciye öz güven verir. 

Yukarıda bahsettiğim gibi sınıf ortamlarının kalabalık olması ve öğretmenin her öğrenciye zaman ayırma şansının olmadığı için konu eksikliği olan öğrencilerin özel derse yöneldiği bir gerçektir. Öğrenciler hem eğitim hayatlarında hem de ilerdeki mesleki hayatlarında daha iyi seviyeye gelmek için birebir dersler almaktadırlar. Öğretmen direk tek bir öğrenciyle etkileşim halinde bulunduğu için etkili öğrenme birebir derslerde oldukça fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan "Neden Ders Çalışıyorsunuz?" başlıklı makalemizde öğrencilerin derslerinden en verimli sonuçları almaları dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

HAYDAR Y.

18 yıllık sınıf öğretmeni, özel eğitim öğretmeni ve eğitim koçuyum. ilkokul öğrencilerine tüm derslerden, Ortaokul 5,6,7ve 8. sınıf öğrencilerine Matematik , Türkçe dersleri ve ...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul