En İyi Matematik Hocası Nasıl Seçilir?

Yazar: Yasin G. | 21.04.2020 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1549
En İyi Matematik Hocası Nasıl Seçilir?
İ yi bir matematik öğretmeni nasıl olmalıdır. Matematik özel ders aldıracağınız öğretmeni belirlerken mutlaka bilmeniz gereken tavsiyeleri sizler için sıraladık. Keyifli okumalar

Uzun süredir özel ders veren bir öğretmen olarak özel ders alacaklara öğretmen seçiminde birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Her meslekten insanın özel ders verdiği platformlarla karşı karşıyayız. ODTÜ ..... den mezun (öğretmenlik dışında) dan özel ders. Boğaziçi..... den mezun ......dan özel ders (öğretmenlik dışında). Evet okullar çok iyi eminim bilgi birikimleri de mükemmeldir. Ama... dedim ve ara verdim.

Okuduğum üniversitede profesör bölüm başkanımız cebir dersimize girerdi. Derya deniz bir hocaydı fakat.... Fakat en iyi anladığımız ve yararlandığımız ders dışardan gelen bir fizik hocasının anlattıklarıydı ve parlak da bir kariyeri yoktu. Sadece milli eğitimde çalışan sıradan bir öğretmenimizdi. Ama 40 biliyorsa 40 da biz bilirdik. Diğer hocam 100 bilir ama bize 10 u sirayet etse dua ederdik.

Şimdi devam etmek istiyorum. Kendini geliştiren bu konuda ispatlamış kişileri dışarda tutarsak bu işin okul kısmı(ismi) malesef önemli değil, okul derecesi de önemli değil. O kriterler onun çok iyi bir öğrenci olduğunu gösterir, iyi bir öğretmen olduğunu değil. Bir bakarsınız .... Üniversitesi mezunu bir fen bilgisi öğretmeni arkadaş, ODTÜ ... mühendisliğini 1. bitirmiş birinden LGS konularını aktarmada daha başarılı olur.

Öğretmenlik çok bilme değil, çok iyi aktarabilme mesleğidir. Asgari düzeyde alanına hakim, aktarma düzeyinde mükemmel olmak bu işin püf noktasıdır.Alanında mükemmel hakimiyeti olanlar özel ders vermiyor, üniversitede hocalık yapıyor.

Gelelim tavsiye kısmına

İyi bir öğretmenin - iyi bir matematik öğretmeni'nin belirlemede uygulamanız gereken tavsiyeler şunlardır;

  1. Özel ders aldığınız kişinin okuduğu okul, bölümü öğretmenlikse evet önemlidir .Ama değilse kusura bakmasınlar hiç önemli değildir. EBOB -EKOK anlatmak ya da türev öğretmek için çok fazlasına gerek yok. Ama pedegoji illaki gerekli..
     
  2. Özel ders alacağınız öğretmenden demo talep edin. Dersi sunuş şeklini öğrenciniz deneyimlesin.
     
  3. İlk ders için ücretsiz ders veren öğretmenleri öncelikli olarak tercih edin. Daha iyi kendine güvenme şekli olacağını zannetmiyorum. Devam ederseniz ilk dersin ücretini de ödeme noktasında anlaşırsınız ki genelde devam edersiniz bu arkadaşlarla. Hocalardan bunu talep edin. En iyi referans kendinizsiniz.
     
  4. Özel ders arz-talep ekseninde fiyatlandırılan bir sektördür. Talep arttıkça fiyat ta artar. Bu normal bir durumdur fakat makul sınırlar dışındaki ücretlerde ders veren kişilere yönelmeyiniz. Unutmayın o ücret direk o seviyelerde oluşmadı,aynı meziyetlere sahip ama tanınmayan kişiler her zaman vardır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

Dikkat Etmek Gerek!

Dikkat Etmek Gerek!

Özel ders çocuğun öğreniminin mi bir parçası olacak yoksa bunun yanında eğitici rolleri de olmalı mı?

Herkes Bilgi Aktarabilir mi?

Herkes Bilgi Aktarabilir mi?

İngilizce öğretmen seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir, aileler hangi konulara özen göstermelidir.

Matematiği Seçtiğim Zamanlar

Matematiği Seçtiğim Zamanlar

Bir matematik öğretmeninin matematiğine nasıl sevdiğini anlatması ve tutkusunu ifade etmesi.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?