Eğitimde Matematiğin Yeri ve Önemi

Yazar: Gülşen Y. | 17.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 852
Eğitimde Matematiğin Yeri ve Önemi
E ğitimde ve günlük hayatta matematik önemi nedir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı..

Evde başlayıp okulla devam eden, hem kişisel, hem ruhsal, hem sosyal, hem de bilgi dağarcığımızın geliştiği eğitim süreci, kişisel farklılıkların da ortaya çıktığı, hayatımızın önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Eğitim sürecinde her dersin, kişinin gelişimine, geleceğine ve ufkunun açılmasına katkısı bulunduğu yadsınamaz bir gerçekliktir.

Matematik; hayatın tam da merkezinde olma özelliğini taşıyan en önemli derslerden bir tanesidir. Matematik sanılanın ve bilinenin aksine, sadece sayılar ve sembollerden ibaret değildir. Onlar sadece matematiğin dilini ifade etmektedir. Matematik aslında bizlere farklı bakış açısı kazandıran, olayları değerlendirebilme  becerimizi geliştiren ve sebep sonuç ilişkisi kurmamızı sağlayan bir bilim dalıdır.

Durum böyle olunca, hem hayata dair kazanımların elde edilmesi, hem de geleceğin inşaa edilmesi sürecinde matematik dersinin önemi oldukça ön plana çıkmaktadır. 

Bu bilinci taşıyan ve çocuklarının geleceği kurması konusuna önem veren anne ve babalarımız, bu durumun farkındalığıyla hareket ederek çocuklarını bu konuda bilinçlendirip, okuldaki eğitimlerinde matematiğe gereken önemin verilmesi konusunda  gerekli uyarıda bulunuyorlar. Ancak Matematik dersi, birikimli bir ders olma özelliğine sahip olduğu için, öğrencilerin alt yapı eksikliğinin var olması, süreci maalesef olumsuz sonuçlara götürebiliyor. Çünkü var olan eksiklikler, yeni bilgilerin kavranmasını neredeyse imkansız hale getirdiğinden, matematikten uzaklaşma, ardından korkma ve notların düşmesi şeklinde devam eden bir kısır döngüye girilerek, sürekli aynı noktaya geliniyor. TYT matematik konuları başlıklı makalemizden üniversite sınavının ilk adımı TYT'de çıkan matematik sorularının konularını ve soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz. 

Artık bu süreçte ise matematik ders takviyesi zorunlu hale geliyor. Birebir özel ders,  dersin ve öğrencinin durumu ve özellikleri dikkate alınarak, doğru zaman ve zeminde; iletişim, anlayış, sabır ve hoşgörü sahibi bir öğretmenle öğrenci buluşturulmalıdır. Bu süreçte de öğrencinin matematiğe karşı önyargıları kırılmalı, hem de dersi yapabildiği duygu ve davranışı kazandırılarak, kendisine güven aşılanmalıdır. Matematik özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan konumuza en yakın, ihtiyaçlarınıza en uygun öğretmenleri araştırabilirsiniz. 

Öğrenci, zaman içerisinde edindiği bu kazanımların sonucunda ise dersten keyif almaya, soruları yapabilmeye başlıyor. Ardından kesin başarı elde edilmesi ise kaçınılmaz hale geliyor.

Tüm öğrencilerimizin eğitim sürecini en iyi şekilde değerlendirip, maksimum düzeyde kazanım sağlaması ve geleceğini en güzel şekilde hazırlaması dileğiyle... 

Etiketler

Yazar

Gülşen Y.

 1992 yılında Hacettepe üniversitesi matematik bölümünden mezun oldum. 31 yıllık mesleki deneyime sahip matematik öğretmeniyim. Devlet liselerinde matematik öğretmenliği ya...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

10 Madde İle Matematikte Nasıl Başarılı Oluruz?

10 Madde İle Matematikte Nasıl Başarılı Oluruz?

Matematikte nasıl başarılı olunur. Matematikte başarılı olmanın 10 sırrını uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı.

Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Matematiğin günlük hayatta ne işe yaracağını dair merak ettiğiniz tüm sorularınızın işte cevabı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul