Eğitimde Matematiğin Yeri ve Önemi

Yazar: Gülşen Y. | 17.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1153
Eğitimde Matematiğin Yeri ve Önemi
E ğitimde ve günlük hayatta matematik önemi nedir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı..

Evde başlayıp okulla devam eden, hem kişisel, hem ruhsal, hem sosyal, hem de bilgi dağarcığımızın geliştiği eğitim süreci, kişisel farklılıkların da ortaya çıktığı, hayatımızın önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Eğitim sürecinde her dersin, kişinin gelişimine, geleceğine ve ufkunun açılmasına katkısı bulunduğu yadsınamaz bir gerçekliktir.

Matematik; hayatın tam da merkezinde olma özelliğini taşıyan en önemli derslerden bir tanesidir. Matematik sanılanın ve bilinenin aksine, sadece sayılar ve sembollerden ibaret değildir. Onlar sadece matematiğin dilini ifade etmektedir. Matematik aslında bizlere farklı bakış açısı kazandıran, olayları değerlendirebilme  becerimizi geliştiren ve sebep sonuç ilişkisi kurmamızı sağlayan bir bilim dalıdır.

Durum böyle olunca, hem hayata dair kazanımların elde edilmesi, hem de geleceğin inşaa edilmesi sürecinde matematik dersinin önemi oldukça ön plana çıkmaktadır. 

Bu bilinci taşıyan ve çocuklarının geleceği kurması konusuna önem veren anne ve babalarımız, bu durumun farkındalığıyla hareket ederek çocuklarını bu konuda bilinçlendirip, okuldaki eğitimlerinde matematiğe gereken önemin verilmesi konusunda  gerekli uyarıda bulunuyorlar. Ancak Matematik dersi, birikimli bir ders olma özelliğine sahip olduğu için, öğrencilerin alt yapı eksikliğinin var olması, süreci maalesef olumsuz sonuçlara götürebiliyor. Çünkü var olan eksiklikler, yeni bilgilerin kavranmasını neredeyse imkansız hale getirdiğinden, matematikten uzaklaşma, ardından korkma ve notların düşmesi şeklinde devam eden bir kısır döngüye girilerek, sürekli aynı noktaya geliniyor. TYT matematik konuları başlıklı makalemizden üniversite sınavının ilk adımı TYT'de çıkan matematik sorularının konularını ve soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz. 

Artık bu süreçte ise matematik ders takviyesi zorunlu hale geliyor. Birebir özel ders,  dersin ve öğrencinin durumu ve özellikleri dikkate alınarak, doğru zaman ve zeminde; iletişim, anlayış, sabır ve hoşgörü sahibi bir öğretmenle öğrenci buluşturulmalıdır. Bu süreçte de öğrencinin matematiğe karşı önyargıları kırılmalı, hem de dersi yapabildiği duygu ve davranışı kazandırılarak, kendisine güven aşılanmalıdır. Matematik özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan konumuza en yakın, ihtiyaçlarınıza en uygun öğretmenleri araştırabilirsiniz. 

Öğrenci, zaman içerisinde edindiği bu kazanımların sonucunda ise dersten keyif almaya, soruları yapabilmeye başlıyor. Ardından kesin başarı elde edilmesi ise kaçınılmaz hale geliyor.

Tüm öğrencilerimizin eğitim sürecini en iyi şekilde değerlendirip, maksimum düzeyde kazanım sağlaması ve geleceğini en güzel şekilde hazırlaması dileğiyle... 

Etiketler

Yazar

Gülşen Y.

 1992 yılında Hacettepe üniversitesi matematik bölümünden mezun oldum. 31 yıllık mesleki deneyime sahip matematik öğretmeniyim. Devlet liselerinde matematik öğretmenliği ya...

Benzer Yazılar
Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü matematikçi Thales'in hayatı. Matematik ve Geometri alanında büyük adımlar atmış bilim insanı Thales, Mısır tarihinin ilk Matematikçisidir. Thales'in günümüzde kullanılan teoremleri nelerdir.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?