Dil Öğreniminde Sıkça Tekrarlanan Hatalar

Yazar: Gökhan B. | 28.05.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 107
Dil Öğreniminde Sıkça Tekrarlanan Hatalar
D il öğreniminde sıkça tekrarlanan hataları uzman İngilizce öğretmenimiz kaleme kaldı. Keyifli okumalar..

     Günümüz dünyasında bilginin ne kadar hızlı yayıldığına şahit oluyoruz. En küçük gelişmenin kıtalar arası geçiş hızı bile muazzam. Bu bilgilerin de daha çok geliştirme ve üretme kapasitesinin yüksek olduğu batı medeniyetlerinden çıktığı aşikar. Bu bilgileri ve gelişimleri yakından takip etmek eğitim ve iş hayatımızı olumlu etkileyecektir. Böyle bir dünyada en değerli kavramlardan biri olan zamanı etkili kullanmak adına bir takım çalışmalar yapmamız gerekiyor ve bunların başlıcası bilgiyi hızlı şekilde alıp vermek adına yabancı bir dile veya dillere hakim olmaktır, fakat bu kazanımda neden fazla başarılı olamadığımızdan bahsetmekte fayda var.

     Birinci hatamız ülke olarak grammar(dil bilgisi) takıntımızdır. Grammar okul hayatında not için kullanılmış bir ölçüm bilgi grubu olduğunu unutuyoruz. Dilin artık bir iletişim aracı olduğunu( telefon, mektup…vb.)anlamalıyız. Not gerçeğinin okulda kaldığını aklımıza sokup doğru kelimeyi seçip karşımızda bulunan kişiye derdimizi anlatmamız gerektiği noktasına odaklanmalıyız. Fiilin birinci ikinci hali stresinden kurtulmalıyız. Cümlenin sonuna yesterday derseniz karşınızdaki sizi anlayacaktır. Bu yüzden gereksiz gerilip heyecanlanmaya gerek yoktur. Size ders veren kişinin sizi öncelikle bu hatadan caydırıp, özgüven aşılaması yapmalıdır. İngilizce özel ders sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

     İkinci sırada en çok karşılaşılan hata ise kişinin telaffuz hataları yapacağı kaygısına kapılıp konuşmaktan çekinmesidir. Öncelikli olarak kendimizden örnek vermek gerekirse ülkemizde çoğunluk esas aksan olan İstanbul şivesini kullanmaz harfler yutulur bazen yıllarca yanlış öğrendiğimiz kalıplar ( sıhhatler olsun yerine saatler olsun) kullanılır fakat karşımızda bulunan kişi bizi anlar. Bu durum dünyada aynı şekildedir. Britanyalı bir kişi ile konuşulurken r harfini ğ olarak telaffuz etmezseniz kişinin sizi yine anlayacağını göreceksiniz. Online İngilizce dersleri sayfamızdan online dersler alabileceğiniz en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz.

     Yukarıda belirttiğim en çok karşılaşılan hatalar ne yazık ki grup halinde yapılan çalışmalarda sizi demoralize ederek ödediğiniz paranın ve ayırdığınız zamanın boşa gitmesine sebep olacaktır. Ayrıca bu işi ucuza yapan konuya hakim olmayan günü kurtarmak için vaktinizi alan kişilerle ne yazık ki bir ilerleme kaydetmezsiniz. Bu yüzden işin ehli profesyonellerle yapacağınız çalışmalar size daha fazla verim sağlayacaktır. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler umarım biraz da olsa sizi aydınlatabilmişimdir. İyi dersler herkese.   

Etiketler

Yazar

Gökhan B.

Haliç üniversitesinden mezunum. 2008 den bu yana bir süresi yarı zamanlı olmak üzere dil kurslarında görev aldım. 2011 de resmi olarak Marmaris Amerikan Kültür de çalışmaya başl...

Benzer Yazılar
Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Rusça Çeviri: En İyi Rusça Çeviri Uygulamaları

Rusça Çeviri: En İyi Rusça Çeviri Uygulamaları

Türkçe Rusça çeviri uygulamalarını sizler için hazırladık. En iyi Rusça Türkçe çeviri uygulamaları ve tavsiyeler sizlerle.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul