Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 20.04.2017 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3328
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?
E tkili ders programı öğrencinin kendisini tanıyıp, zaman dilimleri belirleyerek hazırlanan programdır.

Öğrenciler genel olarak ders çalışma programını bir başkasının hazırlamasını ister. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Hazır bulunan ve herkese verilen standart çalışma programları bireysellikten uzak olacaktır. Çalışma programını hazırlamaktan ziyade hazırlamayı öğretmek en doğru yol olacaktır. Hazırlık yaparken yapılması gereken öncelikli olarak kendimizi tanımaktır. ‘hangi saatlerde hangi derslere çalıştığımda kalıcı bilgiyi elde ediyorum?’ sorusunun cevapları analiz edilmelidir. Çalışma programında derslere ayrılacak süre, dinlenme zamanları ve uyku saatleri tam olarak belirlenmelidir. Ayrıca bir gün içerisinde tüm derslere çalışmak beyni karıştırmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.


Yapılan bir diğer yanlış ise kesin zamanlar belirleyerek program hazırlamaktır. Örneğin; 13.30’da eve gelinecek, 14.30’da ders çalışmaya başlanacak tarzında hazırlanan programlar öğrencinin motivasyonunun bozulmasına yol açacaktır. Yapılması gereken, pazartesi matematikten üslü ifadeler ve Türkçeden anlatım bozuklukları konularına çalışılacak ve her ders için bir saat konu tekrarı, bir saat test çözümü yapılacak tarzında bir program hazırlanmalıdır.


YGS-LYS, KPSS ve TEOG gibi sınavlara hazırlık öğrencileri çalışma programlarında kendileri için de vakit ayırmalıdır. Sonuç olarak; etkili ders programı öğrencinin kendisini tanıyıp zaman dilimleri belirleyerek hazırlanan program olacaktır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezunum, eğitim teknolojileri, digital pazarlama, seo alanında yardımcı olabilirim.

Benzer Yazılar
Aktif Ders Çalışma Saatleri Nelerdir?

Aktif Ders Çalışma Saatleri Nelerdir?

Verimli ve aktif ders çalışmanın en önemli ilkesi, zaman kontrolünün sağlanmasıdır.

Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Yaz Fırsattır

Yaz Fırsattır

Okullar başlayınca zaten çok yoğun çalışırım, bu yaz son tatilim diye mi düşünüyorsunuz?.

Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?