Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 20.04.2017 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4045
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?
E tkili ders programı öğrencinin kendisini tanıyıp, zaman dilimleri belirleyerek hazırlanan programdır.

Öğrenciler genel olarak ders çalışma programını bir başkasının hazırlamasını ister. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Hazır bulunan ve herkese verilen standart çalışma programları bireysellikten uzak olacaktır. Çalışma programını hazırlamaktan ziyade hazırlamayı öğretmek en doğru yol olacaktır. Hazırlık yaparken yapılması gereken öncelikli olarak kendimizi tanımaktır. ‘hangi saatlerde hangi derslere çalıştığımda kalıcı bilgiyi elde ediyorum?’ sorusunun cevapları analiz edilmelidir. Çalışma programında derslere ayrılacak süre, dinlenme zamanları ve uyku saatleri tam olarak belirlenmelidir. Ayrıca bir gün içerisinde tüm derslere çalışmak beyni karıştırmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.


Yapılan bir diğer yanlış ise kesin zamanlar belirleyerek program hazırlamaktır. Örneğin; 13.30’da eve gelinecek, 14.30’da ders çalışmaya başlanacak tarzında hazırlanan programlar öğrencinin motivasyonunun bozulmasına yol açacaktır. Yapılması gereken, pazartesi matematikten üslü ifadeler ve Türkçeden anlatım bozuklukları konularına çalışılacak ve her ders için bir saat konu tekrarı, bir saat test çözümü yapılacak tarzında bir program hazırlanmalıdır.


YGS-LYS, KPSS ve TEOG gibi sınavlara hazırlık öğrencileri çalışma programlarında kendileri için de vakit ayırmalıdır. Sonuç olarak; etkili ders programı öğrencinin kendisini tanıyıp zaman dilimleri belirleyerek hazırlanan program olacaktır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Başarının Sırrı Nedir?

Başarının Sırrı Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatlarında başarılı olmaları için dikkat etmesi ve uygulaması gereken en önemli SIR nedir?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Yaz Fırsattır

Yaz Fırsattır

Okullar başlayınca zaten çok yoğun çalışırım, bu yaz son tatilim diye mi düşünüyorsunuz?.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul