Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?
Yasin G.
Aktif Ders Çalışma Saati
Nis 20, 2017
3228

Öğrenciler genel olarak ders çalışma programını bir başkasının hazırlamasını ister. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Hazır bulunan ve herkese verilen standart çalışma programları bireysellikten uzak olacaktır. Çalışma programını hazırlamaktan ziyade hazırlamayı öğretmek en doğru yol olacaktır. Hazırlık yaparken yapılması gereken öncelikli olarak kendimizi tanımaktır. ‘hangi saatlerde hangi derslere çalıştığımda kalıcı bilgiyi elde ediyorum?’ sorusunun cevapları analiz edilmelidir. Çalışma programında derslere ayrılacak süre, dinlenme zamanları ve uyku saatleri tam olarak belirlenmelidir. Ayrıca bir gün içerisinde tüm derslere çalışmak beyni karıştırmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.


Yapılan bir diğer yanlış ise kesin zamanlar belirleyerek program hazırlamaktır. Örneğin; 13.30’da eve gelinecek, 14.30’da ders çalışmaya başlanacak tarzında hazırlanan programlar öğrencinin motivasyonunun bozulmasına yol açacaktır. Yapılması gereken, pazartesi matematikten üslü ifadeler ve Türkçeden anlatım bozuklukları konularına çalışılacak ve her ders için bir saat konu tekrarı, bir saat test çözümü yapılacak tarzında bir program hazırlanmalıdır.


YGS-LYS, KPSS ve TEOG gibi sınavlara hazırlık öğrencileri çalışma programlarında kendileri için de vakit ayırmalıdır. Sonuç olarak; etkili ders programı öğrencinin kendisini tanıyıp zaman dilimleri belirleyerek hazırlanan program olacaktır.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır