Daha Hızlı Okumak Mümkün mü?

Yazar: Rukiye B. | 20.09.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 294
Daha Hızlı Okumak Mümkün mü?
H ızlı okumak isteyenler için harika tavsiyeler! Daha hızlı okumak mümkün mü? İşte hızlı okumak için tavsiyeler.

Hızlı okumanın tarihçesi ikinci dünya savaşına kadar uzanır. Güvenlik gerekçesiyle geliştirilen bir sistem, kişinin görme alanının geliştirilebilecegini ve anlama düzeyinin arttırılabilecegini ortaya çıkarınca yapılan çalışmalar ile hızlı okuma gün geçtikçe başlıca bir branş haline gelmiştir.

Ülkemizde de uzun yıllardır hızlı okuma kursları ve hızlı okuma özel dersleri verilse de son zamanlarda giderek yaygınlaştı.

Bunda elbette internet kullanımının artması, online eğitimlerin artık sıradan hale gelmesinin payı var. Ancak önceki yıllarda hızlı okuma yalnızca akademik çalışmalar yapan, işi gereği pek çok kaynak okuması gereken kişiler için bir ihtiyaçtı. Ortalama bir okurun, bir öğrencinin hızlı okumasina gerek yoktu. Son bir kaç yıldır ise Milli Eğitim Bakanlığı ya da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan, merkezi sınavlarda adım adım artan ve 2021 yılında zirveye ulaşan daha uzun, daha zor ve yeni nesil soruların sorulması oldu.

Soru sayısı ve verilen zaman değişmeden çok daha uzun soruları çözmek durumunda kalan öğrenciler için daha hızlı okumak bir gereklilik haline geldi. Çünkü bir yıl boyunca düzenli ders çalışmış, sınava planlı şekilde hazırlanmış bir öğrenci konuları biliyor olmasına rağmen verilen sürede tüm soruları okuyamadan süre bittigi için çalıştığının karşılığını alamıyor, ve başarısız bir öğrenci olarak görünüyor.

Öğretmenler, öğrenciler ve veliler olarak sınav süresi ya da soru tipini değiştiremeyeceğimize göre değiştirebilecegimiz tek şey okuma hızımız. Malesef eğitim sistemimiz sınavlara odaklanmış durumda. Çocuklarımıza iyi bir hayat sağlamak için iyi okul, iyi kitaplar seciyor, sınavlara hazırlamaya uğraşıyorsak şu an en büyük sınav hazırlığı okuma hızını arttırmak olarak görünüyor.

Bu yüzden artık neredeyse her üniversite, her kişisel gelişim kursunda hızlı okuma eğitimleri görüyoruz.

İpucu: Eskişehir özel ders sayfamızdan konumunuza en yakın, ihtiyacınıza en uygun öğretmenimizi keşfedebilirsiniz. 

Peki gerçekten anlayarak hızlı okumak nasıl mümkün oluyor? 
 

Öncelikle göz kaslarınızı geliştirecek, görme alanınızı ve zihinsel becerilerinizi, dikkat sürenizi arttıracak egzersizler yapıyorsunuz. En önemli nokta, bu egzersizleri düzenli şekilde yapmak. Gelişimi görmek için çalışmak şart. Hiç spor yapmayan biri, bir gün spor yapmaya başlasa ertesi gün kol ve bacaklarında kas ağrısı yaşar. Aynı şekilde şimdiye dek kullanmadığımız göz kaslarmızı kullanmaya başladığımız için gözlerimizde ağrı, kızarıklık, sulanma yasayabiliyoruz. Bunlara bir süre dayanıp çalışmaya devam edersek çok daha hızlı okuyan ve okuduklarının tamamına yakınını anlar hale geliyorsunuz. İsteyin, çalışın, size uygun eğitimi kaliteyi göz ederek seçin ve kendinize inanın.

Çok daha kısa sürede yaptığınız okumalara ve tamamına yakınını anlıyor olduğunuza inanamayacaksınız. 

Etiketler

Yazar

Rukiye B.

16yillik sinıf öğretmeniyim. 10 yıldan fazla süredir özel ders veriyorum. Öğrenci Koçu ve Hızlı okuma eğitmeniyim. İngilizce seviyem C1.Özel ders talepleriniz için ulaşabilirsin...

Benzer Yazılar
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir

Hızlı Okuma Nedir? Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anlayarak hızlı okuma nedir? Hızlı okumak için neler yapmalıyız. Hızlı okumaya dair tüm detaylar blogumuzda

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?