Çocuklara Dikkatlerini Kaybetmeden Uzaktan Nasıl Öğretilir?

Yazar: Sezai B. | 21.04.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 595
Çocuklara Dikkatlerini Kaybetmeden Uzaktan Nasıl Öğretilir?
U zaktan eğitimde öğrencilerin dikkatini kaybetmemesini nasıl sağlanmaktadır. Öğrencilerin uzaktan eğitim esnasında dikkatli bir şekilde derse katılmalarını sağlamanın yolları

Çevrimiçi eğitim ve öğretim, öğretmenlere ve öğrencilere inanılmaz esneklik sağlar. Çoğu durumda, uzaktan öğretim, bir sınıfa gidip gelirken zaman kaybetmekten daha etkili ve rahat olabilir. Ancak konu çocuklara öğretmek olduğunda, çevrimiçi öğrenme zor bir olasılık olabilir. Evde onlara sunulan sayısız dikkat dağıtıcı şeyle rekabet ediyorsunuz. Aynı zamanda, etkili çocukluk eğitiminin temel yönleri olan dokunsal ve kinestetik öğrenmeyle meşgul olma yeteneğinizi de ortadan kaldırıyorsunuz.

Öğrencilerinizin öğrenimlerinde meşgul olma, eğlenme ve yolunda ilerleme şansınızı artırmak için bu ipuçlarını izleyin.

Olumlu ve eğlenceli tutun

En sadık ve çalışkan çocuk bile sıkıcı derslerle yorgun hissedebilir, hatta cesareti kırılabilir. Sıkıcı veya hoş olmayan şeyler yapmaya mecbur hissetmek de öğrenmenin sıkıcı olduğu izlenimini yaratabilir ve bu da çocuğu yıllarca engelleyebilir. Çocuğa yaratıcı ve ödüllendirici bir deneyim veren içerik ve öğrenme etkinlikleri sağlayarak, yaşam boyu öğrenenler haline gelmelerine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklara öğretmeye kararlıysanız, becerileri tanıtmak ve uygulamak için ilgi çekici ve oyun benzeri yollar aradığınızdan emin olun. Materyalin saklanmasını sağlamak için pasif tüketim yerine aktif katılımı teşvik etmeye çalışın.

Çocuk bir kavramı kavramakta güçlük çekse bile, öğretmen genel bir zevk deneyimi yaratırsa, çocuğun sürece sadık kalması ve zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenmesi daha olasıdır.

Öğrencileri sorumluluk duygusuyla meşgul edin

Çocuğa bir etkinlik seçeneği sunmak, bağımsızlık duygusu oluşturmanın ve öğrenciye öğrenme sürecinde bir ortak gibi hissetmenin bir yolunu vermenin hızlı bir yoludur. "Bir resim çizelim mi yoksa şarkı söyleyelim mi?" Gibi bir etkinlik seçeneği sunarak çocuğa ileriyi düşünme, seçim yapma ve benlik duygusu geliştirme konusunda paha biçilmez pratikler verebilir. Bu “kendi maceranızı seçin” tarzı derslere katılarak, öğrencilerinizi daha uzun süre meşgul tutabilir ve öğrenme sürecinin sonuçlarına daha fazla bağlı hissedebilirsiniz.

Öğrencilerinizi bir etkinlik seçmeye teşvik ederek, çocuğun kişiliğini daha derin bir şekilde anlayabilir ve bir dersi planlarken etkinlikler için daha uygun seçenekler sunabilirsiniz. İçeriğe kişisel bir katılım ve bağlılık duygusu yaratmak, elde tutmayı artırmanın ve deneyimi öğrenci için olumlu ve anlamlı tutmanın güçlü bir yoludur.

Öğrenme sürecini durdurmadan sık sık ara verin

Bir çocuğun dikkat süresi daha kısadır ve daha çabuk yorulur. Ancak bu, derslerinizi kısa kesmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, görevleri değiştirmek için daha fazla fırsat içerecek dersi hızlandırmayı öğrenin. Derse sözlü bir alıştırma ile başlarsanız, yazma veya çizim içeren bir şeye geçmek, çocuğun dersi duraklatmadan dinlenmesine yardımcı olacaktır. Aktivite başına 5 - 10 dakika ayırarak (ve planlanan bir veya iki aktivite öğrencinin ilgisini çekmiyorsa birkaç tane ayırarak) her dersi eğlenceli ve heyecan verici bir deneyim gibi hissettirebilirsiniz.

Duyu ve hayal güçlerini harekete geçirin

Görevler arasında geçiş yapmak, çocukta birden fazla düşünme biçimini devreye sokmanın da güçlü bir yoludur. Tek bir öğrenciniz veya bir grubunuz olsun, sözlü, görsel, yazılı ve kinestetik öğrenme tarzları arasında geçiş yapmak dersleri daha eğlenceli hale getirir. Ayrıca, öğrencinin bilgi saklamasını da geliştirebilir.

Bu yaklaşıma multimodal öğrenme denir ve bir çocuğu dikkat dağınıklığına yatkın uzaktan öğrenme ortamına dahil etmek için gereklidir. Çocuğun duyu yoluyla derinlemesine ilgilenmesini sağlayarak (örneğin, bir şeylerin nasıl hissettiğini, koktuğunu veya tadına benzediğini açıklamak veya bir hikayeye bağlam vermek için ayrıntılı bir sahne hayal etmek gibi), son derece unutulmaz deneyimler üretme becerisini geliştirmesine yardımcı olursunuz.

Alıştırmalarla dikkati odaklayın

Odaktan bahsetmişken, öğrencilerinizin yorulduklarında veya dikkati dağıldıklarında dikkatini çekmenin güçlü bir yolu, “…… öğreniyoruz” alıştırmaları aracılığıyla sözlü olarak konuşmaktır. Bir kavramı uygulamak ya da örneklemek için okuma, dinleme ya da biraz hareket yapıyor olsanız da, çocuğun yaptıkları hakkında sesli olarak konuşmasını sağlamak, etkinliğe tam olarak odaklanmaya yardımcı olur. Alıştırmalar ayrıca çocuğun becerilerini bir bağlama oturtmasına yardımcı olur - eylemleri istenen sonuçlarla ilişkilendirir. “Ayakkabılarımızı bağlamayı öğreniyoruz” diyerek çocuk, süreci kendileri için yararlı bir bakış açısıyla görmek için dikkat penceresini genişletebilir. "Kesir eklemeyi öğreniyoruz" gibi bağlamı tekrarlayarak, çocuk aynı zamanda farklı becerileri ve alt becerileri takip etmeyi öğrenir ve büyüyen yetenek repertuarında güvenle gezinmelerine yardımcı olur.

Onlar hakkında bilgi edin

Seçimle gelen öğrencinin daha büyük katılımı gibi, kendilerini aktivitede yansıttığını görmek, çocuğun dikkatini çekmeye yardımcı olur. Çocuğu kendi yaşamından örnekler kullanmaya dahil etmek veya kendi yaşam bağlamını materyalle birleştirmek, öğrendiklerinizi alakalı ve akılda kalıcı hale getirecektir. Çocuğun günlük deneyimini öğrenme materyaline bağlayarak, öğrencinin yeni materyali dünya görüşüne entegre etmesini kolaylaştırırsınız. Tanıdık nesneleri, yerleri ve endişeleri kullanarak, malzemeyle canlı duygusal bağlantılar kurmanıza yardımcı oluyorsunuz.

Hepsini bir araya koy

Çocuklara çevrimiçi öğretirken, çocuğun ev ortamından kolayca elde edilebilen dikkat dağıtıcı şeylere ve teknolojiyle eğlenceye kadar bir dikkat dağıtıcı dünyayla rekabet ettiğinizi unutmayın. Çocuğu kendi dünyasında sabit tutarak ve olumlu, eğlenceli deneyimler sunarak, dikkatli özdenetim gibi temel becerileri öğrenmelerine yardımcı oluyorsunuz. Onlara dikkat dağınıklığı ile baş etmenin yollarını göstererek, öğrencilerinizi tüm yaşamları boyunca onlara yardımcı olacak daha büyük bir başarı ve mutluluk seviyesine hazırlıyorsunuz.

Matematik Öğretmeni - Sezai B

Etiketler

Yazar

Sezai B.

8 yıldır Öğrenme Garantili Matematik ve Geometri özel dersi veriyorum. Bu işi profosyonel şekilde yapmaktayım. Bu nedenle vermiş olduğum derslerde öğretemediğim dersin ücretini ...

Benzer Yazılar
Dijital Dünyada Geleceğin Eğitimi: Online Eğitim

Dijital Dünyada Geleceğin Eğitimi: Online Eğitim

Covid-19'dan sonra eğitimde yaşanan gelişmeler, online eğitime geçiş süreçleri nelerdir. Eğitimde teknoloji kullanımına ayak uydurmak isteyen öğretmenler neye dikkat etmelidir.

Uzaktan Eğitimin Tarihçesi ve Bize Öğrettikleri

Uzaktan Eğitimin Tarihçesi ve Bize Öğrettikleri

Ülkemizde uzaktan eğitimin tarihçesi nedir? Covid-19 salgınıyla beraber uzaktan eğitime geçiş sürecinde hem öğretmenler hem öğrenciler neler yaşadı.

Adım Adım Online Derslerde Verimliliği Artırmak

Adım Adım Online Derslerde Verimliliği Artırmak

Uzaktan eğitimin nasıl daha verimli olur, Öğrenciler online eğitimin en verimli sonuçları almak için hangi adımları izlemelidir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul