Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın
Rabia S.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Tem 20, 2017
1899

Eğitimde artık çok farklı yöntemler denenmeye başladı.. Özel okulların artışıyla birlikte okullar arasında büyük bir rekabet ortamı oluştu. Ve bu rekabet ortamının getirdiği hırs ve ticari kaygı ile birlikte öğrenciler sayısal bir başarı, ticari bir madde gibi görülüyor.

Öğrencilerin diğer özellikleri ya da kendi başarısı üzerinde yoğunlaşılmadan istenilen alana ve başarıya manipüle ediliyor. Başarıyı sadece çok çalışmaktan geçtiğini düşünerek öğrencilerin yetenekleri ve yaratıcılığı söndürülüyor. Bu aşamada öğrenciye rehberlik eden ve bireysel eğitim veren eğitimciler öğrenciler için bir rahatlama sağlıyor. Etkili verimli ders çalışabilmenin tadına varıyor. Ve özel ders öğretmeninin ders çalıştıran anlatan değil de ona çalışırken yol arkadaşı, motivasyon öğesi, rehberi olması bireyin hedefi ve kendiliği için çok önemli bir etken.

Bir başka konu ise okullar, temel liseler, özel öğretim kurslarındaki akranlarıyla bir arada olan birey rekabet ortamını gördükçe sürekli strese girebiliyor. Akranlarına bakıp onları takip etmeye çalışıyor. Bazen kendisini yetersiz hissediyor. Sürekli başkasını geçme arzusu taşıyor. Halbuki çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır. Böylece kendisini tanıyıp başarısından daha zevk alacaktır.

Özel ders eğitiminde bireyin ortamı, yaşam koşulları, psikolojisi ve sosyal çevresine şahit olunduğundan daha etkili ve programlama aşamasında çocuğun kendisiyle yarışabilmesine olanak sağlayacaktır.. Çocuklarımızın sağlıklı başarıları için size destek olmaya hazır eğitimcilerle elele verin..


Teşekkür ve iyilik dileklerimle..
Psikolojik Danışman Rabia Sili.

 

Bir önceki yazımız olan "Özel Ders Verenlerin Mutlaka Kullanması Gereken 10 Araç" başlıklı makalemizde özel ders veren öğretmenlerin farklılık oluşturmaları için mutlaka kullanması gereken araçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Etiketler
özel dersin önemi
başarı
farkındalık
özel ders neden gerekli
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır