Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Yazar: Rabia S. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2361
Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın
Ç ocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Eğitimde artık çok farklı yöntemler denenmeye başladı.. Özel okulların artışıyla birlikte okullar arasında büyük bir rekabet ortamı oluştu. Ve bu rekabet ortamının getirdiği hırs ve ticari kaygı ile birlikte öğrenciler sayısal bir başarı, ticari bir madde gibi görülüyor.

Öğrencilerin diğer özellikleri ya da kendi başarısı üzerinde yoğunlaşılmadan istenilen alana ve başarıya manipüle ediliyor. Başarıyı sadece çok çalışmaktan geçtiğini düşünerek öğrencilerin yetenekleri ve yaratıcılığı söndürülüyor. Bu aşamada öğrenciye rehberlik eden ve bireysel eğitim veren eğitimciler öğrenciler için bir rahatlama sağlıyor. Etkili verimli ders çalışabilmenin tadına varıyor. Ve özel ders öğretmeninin ders çalıştıran anlatan değil de ona çalışırken yol arkadaşı, motivasyon öğesi, rehberi olması bireyin hedefi ve kendiliği için çok önemli bir etken.

Bir başka konu ise okullar, temel liseler, özel öğretim kurslarındaki akranlarıyla bir arada olan birey rekabet ortamını gördükçe sürekli strese girebiliyor. Akranlarına bakıp onları takip etmeye çalışıyor. Bazen kendisini yetersiz hissediyor. Sürekli başkasını geçme arzusu taşıyor. Halbuki çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır. Böylece kendisini tanıyıp başarısından daha zevk alacaktır.

Özel ders eğitiminde bireyin ortamı, yaşam koşulları, psikolojisi ve sosyal çevresine şahit olunduğundan daha etkili ve programlama aşamasında çocuğun kendisiyle yarışabilmesine olanak sağlayacaktır.. Çocuklarımızın sağlıklı başarıları için size destek olmaya hazır eğitimcilerle elele verin..


Teşekkür ve iyilik dileklerimle..
Psikolojik Danışman Rabia Sili.

 

Bir önceki yazımız olan "Özel Ders Verenlerin Mutlaka Kullanması Gereken 10 Araç" başlıklı makalemizde özel ders veren öğretmenlerin farklılık oluşturmaları için mutlaka kullanması gereken araçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Rabia S.

Benzer Yazılar
Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

10 Madde İle Matematikte Nasıl Başarılı Oluruz?

10 Madde İle Matematikte Nasıl Başarılı Oluruz?

Matematikte nasıl başarılı olunur. Matematikte başarılı olmanın 10 sırrını uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı.

AKADEMİK BAŞARIDA ÖĞRETMENİN ETKİSİ

AKADEMİK BAŞARIDA ÖĞRETMENİN ETKİSİ

Öğrencilerin akademik başarısında öğretmenlerin etkileri nelerdir. Öğretmenler nelere dikkat etmelidirler.

Geleceğimiz İçin Özel Dersin Önemi

Geleceğimiz İçin Özel Dersin Önemi

Günümüzde ihtiyaç haline gelen özel derslerin öğrencilerin eğitim hayatlarına katkıları nelerdir?Veliler nelere dikkat etmelidir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul