Biyoloji Dersi Sözel Midir Sayısal Mı? Biyoloji Çalışma Taktikleri

Yazar: Yasin G. | 20.12.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5531
Biyoloji Dersi Sözel Midir Sayısal Mı? Biyoloji Çalışma Taktikleri
B iyoloji dersi sözel mi sayısal mı? Biyoloji çalışma yöntemleri nelerdir? Biyoloji dersinde başarılı olmak için ipuçları sizlerle.

Dünya üzerinde yer alan tüm canlıların incelendiği bilim dalına biyoloji adı verilir. Biyoloji biliminde canlıların tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenir. Yaşamı anlamlandırmaya yönelik olan tüm çalışmalar, biyolojinin konuları içerisinde yer alır. Bu konuların tümü birleşerek biyoloji dersinin ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Biyoloji dersi müfredat olarak sayısal sayılsa da içerisinde oldukça sözel bilgi barındıran bir derstir.

Biyolojiyi Öğrenme Taktikleri Çalışırken Kolaylık Sağlar

Biyolojiyi öğrenme taktikleri, biyoloji dersinde başarılı olmak isteyen öğrenciler içindir. Oldukça fazla merak edilmektedir. Biyoloji dersinde yaşamsal olaylar arasında bağlantı kurulur ve anlamlı bir çalışma ortaya çıkarılır. Bilgi ağırlıklı olan bu ders, kimi zaman tablo ve grafiklerden yardım alınarak anlatılır. Anlatılan bilgiler tabloların üzerine işlenir. Bazen de grafiklerin üzerinde gösterilerek anlatılmaya çalışılır.

Tablo ve şemaların yorumlanması ile veriler ortaya çıkar. Biyoloji dersinde ana konuların açıklanmasına yardımcı olur. Biyoloji, fen bilimleri dersleri alanında yer alır. Ancak diğer fen bilimleri derslerinin aksine, genelde konu anlatımlarına dayalıdır. Matematiksel işlemlerden çok fazla faydalanılmaz. Bununla birlikte, bu dersin tamamen ezbere dayalı olduğunu söylemek de mümkün değildir. Tablo ve grafikleri yorumlamak da bu dersin konuları arasındadır.

Her derste olduğu gibi biyoloji dersinde de bazı öğrenme taktikleri bulunur. Doğru öğrenme taktikleri ile öğrenciler kolaylıkla bu derste başarılı olabilir. Bunun için öğrencilerin ilk aşamada sabırlı ve özverili olması gereklidir. Ayrıca fen bilimleri dersine nasıl çalışılır başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Biyoloji dersinde başarılı olmak isteyen öğrenciler, biyolojiyi öğrenme taktikleri ile daha etkili öğrenme gerçekleştirebilirler.

Biyoloji Çalışma Yöntemleri
 

Biyoloji sayısal dersler arasında yer almasına rağmen, ezbere dayalı bazı kısımları bulunur. Bu kısımların daha iyi ezberlenmesi ve derste başarının sağlanması için bazı yöntemler uygulamak da fayda vardır. Bu yöntemler ile biyoloji çalışmak daha kolay hale gelir.

Biyolojiyi öğrenme taktikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Biyoloji öğrenmeye sıfırdan başlamak gerekir. Bu şekilde daha verimli ve aktif bir şekilde çalışmak kolaydır.
   
 • Çalışma esnasında küçük notlar almak, çalışma verimini yükseltir. Bu aşamada küçük yapışkan kağıtlardan yardım alınabilir.
   
 • Konuların gruplara ayrılarak çalışılması da çalışma yöntemlerinden birisi olarak sayılabilir.
   
 • Birbirine paralel olan konuları gruplandırmak, farklı konuları bir arada çalışırken yardımcınız olur.
   

Biyoloji Dersi Çalışma Taktikleri
 

Biyoloji dersi farklı konulara aynı anda hakim olunmasını ister. Bunu başarabilmek için öğrencilerin belli çalışma taktikleri uygulaması gerekir. Derse çalışamaya başlamadan önce, kişinin kendisini hazırlaması gerekir. Bu şekilde öğrenme süreci de daha hızlı olacaktır. Konuyu önceden okumak ve bilgi sahibi olmak da çalışma esnasında yardımcınız olur. Biyoloji dersine çalışırken eksik olduğun konularda bir öğretmene ihtiyacın varsa biyoloji özel ders sayfamızdan sizin için en uygun biyoloji öğretmenini bulabilirsiniz. 

Biyoloji dersinde başarılı olmak isteyen öğrenciler bazı taktiklere ihtiyaç duyar. Biyolojiyi öğrenme taktikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Mutlaka sebep sonuç ilişkisi kurularak öğrenime başlanmalıdır. Özellikle ezberden kaçınmalı ve olaylar sebepleri irdelenerek öğrenilmelidir.
   
 • Biyoloji dersinde yer alan Latince kelimeleri, kodlama yöntemi ile daha kolay öğrenebilirsiniz. Kodlama yöntemini kullanmak çalışma sürecinizi daha verimli hale getirir.
   
 • Tekrar ederek çalışmak biyoloji öğrenme sürecinizi daha hızlı hale getirir.
   

Kolay Biyoloji Öğrenme
 

Biyoloji dersinde başarılı olmak için belirli bir stratejide ilerlenmesi gerekir. Bu stratejilerin doğru belirlenmesi, kişilerin öğrenme süreçlerini de hızlandırır. Derse başlamadan önce konular gözden geçirilmeli ve gelecek dönemde nasıl bir çalışma yöntemi izleneceğine karar verilmelidir.

Biyolojiyi öğrenme taktikleri hakkında bilgi sahibi olmak, bu süreci daha hızlı hale getirir. Biyoloji öğrenmeyi kolaylaştıran yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başlamadan önce tüm konuları gözden geçirmek ve eksik olan alanları tespit etmek gerekir.
   
 • İlgili konuyu farklı kaynaklar üzerinden taramak çalışma sürecini daha eğlenceli hale getirecektir.
   
 • Konular arasında gerekli mantıksal bütünlükler kurulmalıdır.
   
 • Biyoloji ile ilgili bilgiler farklı kaynakların kullanılması ile pekiştirilmelidir.
   

Öğrenme stilinin ne olduğuna karar verilmesi de biyoloji öğrenme sürecinizi daha hızlı hale getirir.

Biyoloji Çalışma Stilleri
 

Her dersin çalışma yöntemi birbirinden farklıdır. Öğrenciler ilk olarak hangi derse nasıl çalışacağına dair bir ön hazırlık yapmalıdır. Dersler öncelikle derste ayrıntılı şekilde öğrenilmelidir. Ardından farklı kaynaklar kullanılarak tekrar edilmelidir. Böylece konular detaylı şekilde pekiştirilmiş olur.

Biyolojiyi öğrenme taktikleri öğrenme stilini yönlendirici örnekleri içinde barındırır. Mantıksal olan bilgilerin ön aşamada belirlenmesi de çalışmayı yönlendirir. Canlı varlıklara olan ilgi de biyoloji de başarılı olmanın koşulları arasında yer alır.

Biyoloji Latince kelimeler ağırlıklı olan bir derstir. Bu nedenle derslerin ardından bu kelimelerin de tekrar edilmesi gerekir.

Biyoloji Dersinde Başarılı Olmak
 

Biyoloji dersi ayrıntılardan oluşan bir derstir. Konularda yer alan ayrıntılar, dersin bütününü oluşturur. Bu ayrıntıları zihinde tutmak çalışma sürecinizi daha işlevsel bir hale getirir. Ders konuları gruplandırma yapılarak çalışılmalıdır. Bu gruplandırmalar, dersin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Konulara çalışmadan önce ön hazırlık yapmak da öğrencileri öne geçirir. Farklı konuların yer aldığı biyoloji dersi mutlaka notlar eşliğinde çalışılmalıdır. Önceden özetlenen konular, bu notları oluşturur. Önemli noktaların altını çizmek de notların daha belirgin hale gelmesini ve dolayısıyla daha kalıcı olmasını sağlar. Online biyoloji dersleri sayfasından online eğitimler alabileceğiniz biyoloji öğretmenlerini inceleyebilirsiniz. 

Yazılan notlar ezberlenmemeli, mantığı kavranmalıdır. Bu şekilde, çalışılan konu daha rahat şekilde öğrenilir. Öğrenilen konular, çalışmanın ardından test çözülerek pekiştirilmelidir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Fizik Dersinin Önemi

Fizik Dersinin Önemi

Fiziği önemi nedir. Fizik biliminin hayatımızdaki yeri ve önemi. Fizik; içinde matematik ve geometriyi de barındırdığı için kompleks ve üst düzey bir derstir. Yüksek analiz ve sentez becerisi gerektirir.

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS Sistemi

Yeni LGS(liselere geçiş sınavı) sistemi ile öğrencileri neler beklemektedir. LGS öğrencileri nelere dikkat etmelidir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?

Moleküler biyoloji ve Genetik tanım olarak; canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bir biyoloji dalıdır. Hangi alanlarda çalışmalar yapar?

Özel Derste Öğretmen-Öğrenci İlişkisi

Özel Derste Öğretmen-Öğrenci İlişkisi

Özel derste öğretmen öğrencisi ilişkisi nasıl olmalıdır. Özel derslerde öğretmen ile öğrenci arasındaki ilişkinin önemi nedir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?