Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?
Banu C.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
May 26, 2020
571

Moleküler Biyoloji ve Genetik tanım olarak: canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bir biyoloji dalıdır. Bende bu yazımda sizlere moleküler biyoloji ve genetik mezunu olarak üniversite yaşamım boyunca aldığım lisans eğitimden bahsetmek istiyorum. Benim okuduğum üniversitede - Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi-  Genetik bölümü 4 senelik + 1 sene isteğe bağlı hazırlık aşamalarından oluşmaktadır. İsteğe bağlı hazırlığı ben direkt geçtim okumadım. Sebebi ise liseden beri var olan güçlü bir İngilizce temelimin olmasıdır. Eğer üniversite aşamasında sizlerinde isteğe bağlı hazırlık süreciniz var ise ve ingilizcenize güveniyorsanız zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim.

Lisans eğitimim boyunca neredeyse alanımla ilgili her teorik dersin bir de uygulama yani laboratuvar derslerini de gördüm. Ve asıl zorluk ama aynı zamanda eğlenceli kısım buydu. Çünkü çoğu kez aslında yaptığımız deneylerle yeni bir şeyler ortaya çıkarıyorduk. Bu bazen bir renk bile olurdu ama o bile heyecan veriyordu.

Her dersin kendine göre ayrı zorluğu vardı. Laboratuvarların da aynı şekilde her birinin kendine göre ayrı zorluğu vardır. Bazı laboratuvarlarda sadece el pratikliği gerekirken, bazılarında ise gözlem yeteneğinizin kuvvetli olması gerekiyordu.

Bölümümdeki dersler sağlam tekrar gerektiren derslerden oluşuyordu. Yani bir gün dahi bir dersi kaçırıp tekrar etmezseniz bir zincir misali geri kalan derslerde de kopukluk yaşayabiliyorsunuz. Bu nedenle moleküler biyoloji ve genetik bölümünü seçecek öğrencilerime tavsiyem mutlaka bilime heyecan duymalarıdır. Heyecan duyduğunuz bir alan olduğunda tekrar etmeniz, derslere istekli olmanız, laboratuvarda görev almak için çabalamanız daha kolay olacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik okuduktan sonra hayata, dünyaya, hayvan ve bitkilere, en önemlisi de vücudumuzda olup biten her şeye farklı bir gözle bakacağınıza eminim.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü hedefleyen öğrenciler üniversite sınavlarında özellikle biyoloji testinde başarılı sonuçlar alması gereklidir. 

Ayt Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ayrıca Moleküler Biyoloji ve Genetikle ilgili olan başka sorularınız da varsa seve seve cevaplarım. :)

Biyoloji Öğretmeni - Banu Can 

Yazıyı Paylaş
Etiketler
biyoloji
biyokimya
moleküler biyoloji
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır