Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?

Yazar: Banu C. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1249
Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?
M oleküler biyoloji ve Genetik tanım olarak; canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bir biyoloji dalıdır. Hangi alanlarda çalışmalar yapar?

Moleküler Biyoloji ve Genetik tanım olarak: canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bir biyoloji dalıdır. Bende bu yazımda sizlere moleküler biyoloji ve genetik mezunu olarak üniversite yaşamım boyunca aldığım lisans eğitimden bahsetmek istiyorum. Benim okuduğum üniversitede - Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi-  Genetik bölümü 4 senelik + 1 sene isteğe bağlı hazırlık aşamalarından oluşmaktadır. İsteğe bağlı hazırlığı ben direkt geçtim okumadım. Sebebi ise liseden beri var olan güçlü bir İngilizce temelimin olmasıdır. Eğer üniversite aşamasında sizlerinde isteğe bağlı hazırlık süreciniz var ise ve ingilizcenize güveniyorsanız zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim.

Lisans eğitimim boyunca neredeyse alanımla ilgili her teorik dersin bir de uygulama yani laboratuvar derslerini de gördüm. Ve asıl zorluk ama aynı zamanda eğlenceli kısım buydu. Çünkü çoğu kez aslında yaptığımız deneylerle yeni bir şeyler ortaya çıkarıyorduk. Bu bazen bir renk bile olurdu ama o bile heyecan veriyordu.

Her dersin kendine göre ayrı zorluğu vardı. Laboratuvarların da aynı şekilde her birinin kendine göre ayrı zorluğu vardır. Bazı laboratuvarlarda sadece el pratikliği gerekirken, bazılarında ise gözlem yeteneğinizin kuvvetli olması gerekiyordu.

Bölümümdeki dersler sağlam tekrar gerektiren derslerden oluşuyordu. Yani bir gün dahi bir dersi kaçırıp tekrar etmezseniz bir zincir misali geri kalan derslerde de kopukluk yaşayabiliyorsunuz. Bu nedenle moleküler biyoloji ve genetik bölümünü seçecek öğrencilerime tavsiyem mutlaka bilime heyecan duymalarıdır. Heyecan duyduğunuz bir alan olduğunda tekrar etmeniz, derslere istekli olmanız, laboratuvarda görev almak için çabalamanız daha kolay olacaktır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik okuduktan sonra hayata, dünyaya, hayvan ve bitkilere, en önemlisi de vücudumuzda olup biten her şeye farklı bir gözle bakacağınıza eminim.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü hedefleyen öğrenciler üniversite sınavlarında özellikle biyoloji testinde başarılı sonuçlar alması gereklidir. 

Ayt Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ayrıca Moleküler Biyoloji ve Genetikle ilgili olan başka sorularınız da varsa seve seve cevaplarım. :)

Biyoloji Öğretmeni - Banu Can 

Etiketler

Yazar

Banu C.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunuyum. Marmara Üniversitesinde Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. 3 yıl aktif öğretmenlik deneyimimin yanında özel ders tecrübelerimde b...

Benzer Yazılar
Biyoloji Dersi Sözel Midir Sayısal Mı? Biyoloji Çalışma Taktikleri

Biyoloji Dersi Sözel Midir Sayısal Mı? Biyoloji Çalışma Taktikleri

Biyoloji dersi sözel mi sayısal mı? Biyoloji çalışma yöntemleri nelerdir? Biyoloji dersinde başarılı olmak için ipuçları sizlerle.

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyokimya nedir? Türkiye de biyokimyanın gelişimini nasıl, gelecekte biyokimya bölümü öğrencilerini neler beklemektedir.

2022 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

2022 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları sizler için hazırladık. 2022 AYT Biyoloji konuları, ayt biyoloji soru dağılımı ve çok daha fazlası için hemen incele!

11. Sınıf Biyoloji Konuları Listesi

11. Sınıf Biyoloji Konuları Listesi

En güncel 11. sınıf biyoloji konuları ve ünitelerine listemizden ulaşabilir ve çalışmalarınızı bu konulara göre şekillendirebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?