Başlayamıyorum, Yapamıyorum Diyenlere 5 Altın Tavsiye

Yazar: Ahmet Seyfettin D. | 25.08.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1479
Başlayamıyorum, Yapamıyorum Diyenlere 5 Altın Tavsiye
B ugün size tembelliğin, miskinliğin, bir türlü başlayamamanın üstesinden gelmek için 7 tane yöntemden bahsedeceğim.

 İnsanların en çok yaşadığı sorunlardan biri de istiyorum ama yapamıyorum şikayeti olabilir. Ya şu kitapların bu projelerin başına bir türlü oturamıyorum, olmuyor gibi yakınmalar. Peki insanlık marsta suyu bulmuşken, bütün dünyayı avucumuza sığdırabilecek teknolojiyi üretmişken, siz bu yapamıyorum başlayamıyorum bahaneleriyle mezara kadar gitmeye niyetli misiniz?  Yoksa bu durumun üstesinden gelmek için bir çaba içinde misiniz? Bugün size tembelliğin, miskinliğin, bir türlü başlayamamanın üstesinden gelmek için 7 tane yöntemden bahsedeceğim.
 

 1. Sebeb - Sonuç 

 Kimse sebebsiz yere bir işi yapmak istemez.  Bana durduk yere bahçeyi kaz deseler kazmam ama bir ay sonra kahvaltıda yiyeceğim domateslerin, şimdi kazacağım çukura ekeceğim fidanlardan çıkacağını bilsem, düşünmeden kazarım. Ellerimin üşümesi, üstümün çamur olması dert olmaktan çıkar. Sadece alacağım gülün üzerindeki minik dikenleri olur.  Zaten dikensiz gül olmaz bu ayrı konu. Daha toprağı kazmadan, tabağınızdaki domatesleri görebiliyorsanız, o toprağı kazmak size ağır gelmez. Uzun bir dönem eşeklik edeceğime, kısa bir dönem inek olmam her zaman daha iyidir.
 

 2.Keyife üşenmemek

 Hiçbir insan film izlemeye, ya da iyi bir tatlı yemeye üşenmez. Lakin bir tatlı için ikiyüz mekik, bir film için yüz şınav çekeceksin deseler mevzu değişir. Böyle olsaydı muhtemelen yılda bir iki film izler belki de hiç tatlı yemezdik. Kısacası demek istediğim şu ; Genellikle eylem gerektirmeyen şeylere üşenmeyiz, ancak sadece konfor alanından çıktığımız zaman gelişebiliriz. İlham tembellere değil, isteyenlere gelir. İşe üşenmek diye bir kavram yoktur, işe üşenen insan diye bir kavram vardır
 

3. Bahar Temizliği

 Size engel olan, sizi mutsuz eden şeylerden en kısa sürede kurtulmanız gerekiyor.En kaliteli ağaç çevresindeki dostlarını değiştiremez, ancak insan böyle değildir. Bir insan; en çok konuştuğu üç insanın ortalamasıdır. Size bir şey katmayan, sizi mutlu etmeyen insanlardan uzak durun. Sizin başarınızla mutlu olacak, derdinize ortak olacak kaliteli dostlar edinin. Temizlememiz gereken başka bir şey ise kesinlikle televizyon. Evet, televizyon icat edildiği zamanlarda gerçekten dünyaya güzel hizmetlerde bulunmuştur. Lakin şunu kabullenmek gerekiyor. Artık televizyon çağın gerisinde kalan demode bir icattır. İnsanlığa katabilecek bir şeyi artık yoktur. Onda olup internette olmayan hiçbir şey kalmamıştır. Ayrıca internette hızlı izleme, reklam gibi boş şeyleri izlememe, sadece istediğin yerleri izleyebilme gibi birçok avantajı vardır. Bunun gibi nice temizlememiz gereken şeyler, maalesef hayatımızda fazlasıyla mevcuttur. Güzel bir temizlik, burnunuz kötü kokulara alışıp fark edilmez hale gelmeden yapılmalıdır
 

4. Değiştirmezsen, değişmez

 Einstein ne demiş; ' Hep aynı şeyler yapıp, farklı sonuçlar bekleyen sadece ahmaktır.' Eğer çalışıyor, çabalıyorsanız ve bir türlü olmuyorsa demekki bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Belki de kusur şoför de değil, arabadadır. Hep akşam mı çalışıyorsunuz, sabah çalışın. İki saat mi okuyorsunuz, dört saat okuyun. Yeni stratejiler insana her zaman iyi gelecektir.
 

5. Suyu delen kuvveti değil, sürekliliğidir.

 Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla pes etmeyenlerdir. Eğer pes etmek üzereyseniz neden başladığınızı hatırlayın. Bu yüzden ilk tavsiyem, bu beş tavsiyeler arasında en önemlisidir. İyi bir sebep sizi yolda tutacaktır Bu tavsiyemi tek cümleyle özetlersek; 'Başarı bir çocuksa annesi azim, babası ise sabırdır ' diyebiliriz.

Etiketler

Yazar

Ahmet Seyfettin D.

 Atılım Üniversitesi (İngilizce) Matematik bölümü mezunu,  Hacettepe Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası ayrıca Gebze Teknik Üniversitesinden onaylı '...

Benzer Yazılar
3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?

3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?

Bakış açımı nasıl değiştiririm? Bakış açımızı değiştirme teknikleri nelerdir, bakış açımızı geliştirme yollarını sizler için hazırladık.

Yavru Kuşlar

Yavru Kuşlar

Bir işe girişirken sadece ve sadece kendinize , çabanıza, emeğinize ve azminize güvenin

Motivasyon ve Zaman Kontrolü

Motivasyon ve Zaman Kontrolü

Motivasyon ve zaman kontrolü, farklı konular olsa da zaman kontrolü olmadığı sürece size hiç bir şey katmayabilir. Zaman kontrolü için bilinmesi gerekenler.

Hata ve Yanlış

Hata ve Yanlış

Hata ve yanlışlarımız hayatımızın her evresinde oluyor. Önemli olan onları değiştirip, değiştirmediğimiz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?