Almanca Öğrenme Yöntemleri? Hangi Seviyeye Ne Kadar Sürede Gelirsin?

Yazar: Yasin G. | 02.10.2023 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1020
Almanca Öğrenme Yöntemleri? Hangi Seviyeye Ne Kadar Sürede Gelirsin?
A lmanca öğrenme yöntemlerini sizler için hazırladık. Hangi seviyeye kaç saatlik bir eğitimle gelebilirsin? a1,a2,b1,b2,c1,c2 seviyeleri için kaç saat eğitim gerekli?

Gençler başta olmak üzere çoğu insan başka kültürlere tanık olmak, yeni hayatlar kurmak için Avrupa hazırlıkları yapıyor. Kimileri eğitim hayatına yurtdışında devam edeceği şekilde hazırlanıyor, kimileri mezun olup meslek edindikten sonra… Bazıları da içinde büyüdüğü mesleği Avrupa ülkelerinde yürütmek ve hatta büyütmek için planlar yapıyor. Fakat tüm bunların öncesinde gidilmek istenen ülkenin dilini öğrenmek gerekli. Özellikle son dönemde Almancaya karşı ayrı bir ilgi var. Bu ülkenin iş gücüne ihtiyaç duyması, ülkemizdeki pek çok insanın bir yakınının bu ülkede bulunması bu ilgiyi artırıyor. Bu noktada Almanca öğrenme yöntemleri birçok kişi için araştırılan konuların başında geliyor. Almanca özel ders sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz.

 

Yabancı bir dili öğrenme, ünlü G.O.R.A. filmindeki gibi “yükle” talimatıyla yapılamıyor. Bunun için öncelikle istekli olma gerekiyor. Ardından çalışma disiplinine sahip olmak ve elbette profesyonel yardım alınması önemli. Bunun için de son derece başarılı kurslar hizmet veriyor. Tabii ki kurslar tek öğrenme merkezleri değil. Özellikle internet sayesinde sayısız kaynağa ulaşım mümkün. Videolar, örnek diyalogların yer aldığı içerikler, testler; Almanca öğrenimini isteyenlerin hizmetinde. Almanca öğrenim yöntemleri teknoloji sayesinde çok farklı. Tek yapmak gereken, doğru planlamayı yaparak işe başlamak.

Örneğin ben hem kurslara gittim hem de internet kaynaklarından yararlandım. Günümün çoğunu Almancaya ayırdım. Boş kaldığım vakitlerde diyalogların tekrar edildiği videoları dinledim, testler çözüp, Almanca çizgi filmler izledim. Telefonda sosyal medyada vakit geçirmek yerine Almanca öğrenme yöntemleri uyguladım. Örneğin basit oyunlar oynayarak hem kelime dağarcığımı hem de dil pratiğimi geliştirmeye çalıştım.

Sıfırdan Almanca Öğrenmek Kolay Mı?
 

Her şeye sıfırdan başlamak, çoğu zaman zordur. Fakat “başlamak bitirmenin yarısıdır” Ben bu bilinçle hareket ederek öncelikle Almanca kapısından girmeye hazır olup olmadığımı test ettim. “Almanca öğreneceğim” diye düşünmedim. “Almanca öğreniyorum” diye düşündüm. Bu nedenle hiçbir şeyi ertelemedim. Benim yaptığım ilk iş, eğitimi profesyonellere bırakma oldu. Öncelikle müsait vakitlerime denk gelen bir kursa kaydoldum.

Benim için Almanca öğrenme yöntemleri içinde kurs öncelikliydi. Çünkü neyi hangi sırayla öğrenmem gerektiğini bu sayede anladım. Temelimi kurs sayesinde sağlam attıktan sonra, ozeldersalani.com platform üzerinden online eğitim veren bir Almanca hocası ile çalışmaya başladım. Hem özel özel hocamın hem de kurs hocalarımın yönlendirmesiyle internet üzerindeki kaynaklara ulaştım. Telefonuma ve bilgisayarıma yüklediğim uygulamalarla bilgilerimi destekledim. Boş kaldıkça kelime dağarcığımı artıracak uygulamalarda vakit geçirdim. Ayrıca saymayı, renkleri öğreten çocukluk düzeyi çizgi filmleri izleyerek adeta her şeye sıfırdan başladım. Başta da söylediğim gibi her şeye sıfırdan başlamak zordur. Fakat doğru rehberle yola çıkıyorsanız o zaman pek çok işi halletmek daha kolaydır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, özverinizdir. Eğer gerçekten öğrenmeye niyetliyseniz, “zor diye bir şey yoktur.”

Almanca, Türkçeden ya da İngilizceden farklı telaffuzlar ve gramer yapısına sahip. Bu nedenle Almanca öğrenme yöntemleri araştırırken ilk başlarda zorlanabilirsiniz. Fakat kulak algınız geliştikçe her şey kolay hale geliyor. Kısa sürede duyduğunuz Almanca kelimeleri ayırt etmeye, sonrasında da anlamaya başlıyorsunuz. Azminizi sürdürdükçe de ilerlemeniz kaçınılmaz oluyor.

Almanca Öğrenmeye Nasıl Başlanır?
 

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: “Almanca, isteyerek öğrenilir.” Eğer yurtdışında yeni bir hayat kurma planları yapıyorsanız ve Almanca konuşulan ülkeleri seçtiyseniz bu dili öğrenmelisiniz. Bu ülkeye ne amaçla gideceğiniz, burada ne yapacağınız da çok önemli. Fakat öncelikli olarak kendinizi ifade edebilmeniz ve sorulan sorulara cevap verebilen hale gelmelisiniz. Bu da temel düzeydir. Temel düzey Almanca ile basit işlerde çalışabilirsiniz. Aile birleşimi için gerekli olan düzey de budur. Fakat bunun için öncelikle istekli olmalı ve disiplini elden bırakmamalısınız.

Bunun için Almanca öğrenme yöntemleri arasında şunlara öncelik verebilirsiniz:

 • Kurs: Öncelikli olarak bir kursa kaydolmalısınız. Çünkü kurslarda profesyonel öğretmenler, eğitim bilimlerini kullanarak dil öğretiyorlar. Özellikle Almanca gibi farklı bir grameri olan bir dili doğru öğrenmenin en önemli yolu kurslardır. Vakit darlığı yaşıyorsanız, günümüz teknolojisi ile online kurslara katılmak mümkün. Buradaki öğretmenler sayesinde öncelikle “Almancayı nasıl öğreneceğinizi” öğrenmelisiniz. Öğretmenlerin öğretilerini de birebir takip etmelisiniz.
   
 • Teknoloji: Geçmişte dil öğrenme yöntemleri çok sınırlıydı ve bugünden daha fazla gayret göstermeniz gerekiyordu. Fakat teknoloji çok farklı öğrenme enstrümanları kazandırdı. Ben telefonuma farklı uygulamalar indirdim. Bu uygulamaların bazıları kelime öğretirken bazıları da oyun oynayarak eğitim veriyor. Ayrıca Almanca öğrenme yöntemleri içinde hem yazma hem de konuşmayı geliştiren uygulamalar bulmak mümkün. Yine internet sayesinde ana dili Almanca olan ya da sizin gibi öğrenenlerle iletişim kurarak pratik yapma şansınız var.
   

Almancada Hangi Seviye Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 

Öğrenme tamamen kişiye bağlı bir olgudur. Almancada A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar gidebilirsiniz. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak cevap vermem gerekirse, başlangıç ve ileri düzeye ulaşma bölümleri biraz zorlayıcı gelebiliyor. Eğer Türkçe dışında bir dil bilmiyorsanız, İngilizce eğitiminiz lise düzeyindeyse biraz daha gayret göstermelisiniz.

Almancanın yapısını anlayarak yeni kelimelere alışmak biraz vaktinizi alabiliyor. Fakat temeli atıldıktan sonra ilerlemek daha kolay. Bunun için kendinize zaman tanımalısınız. Ben öğrenmek için acele etmedim. Her şeyi sindirerek anlamaya çalıştım. Almanca öğrenme yöntemleri denerken, A1 seviyesinden sonraki aşamalar bana kısmen daha kolay geldi. Kelime dağarcığı gelişip, grameri kavradıktan sonra işiniz hem kolay hem zor. Çünkü deyimleri eş anlamlıları anlamak, geniş kaynakları okuyarak anlamak ve bunları yorumlamak için vakit gerekiyor. Fakat şunu unutmayın, içine girdiğinizde her şey daha kolay oluyor.

Almanca Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
 

Oldukça geniş bir coğrafyada 130 milyondan fazla insan Almanca konuşuyor. Belçika’da yaşayan biriyle, İsviçre’nin Alman kantonunda konuşulan dil birbirinin neredeyse aynısı. Bazı aksan ve ifade farklılıkları var. Fakat siz öncelikli olarak temel Almancaya yönelmelisiniz. Bu aşamada Almanca öğrenme yöntemleri, artık neredeyse sınırsız imkanlar veriyor. Ben, bir Almanla birebir diyalog kuruncaya kadar hayli aşamadan geçtim. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum:

 • Online Kursa katılın: Bu kurslarda işin uzmanları, hiç bilmeyenlere yepyeni bilgiler aktarıyor. Bu nedenle Almanca için de öncelikle kursu öneriyorlar. Kurslarda anadili Almanca olan ya da çok iyi derecede Almanca konuşan öğretmenlerden ders alıyorsunuz. Fakat kurs ile her şey bitmiyor.
  Almanca öğrenme yöntemleri için kurs başlangıçta iyi fakat geliştirmek tamamen size kalmıştır. Online almanca kursu sayfamızdan seviyenize en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 


   
 • Video izleyin: Almanya, kendi dilini öğrenmek isteyenlere sayısız kaynak veriyor. Hem Türkçe hem de Almancanın bir arada yer aldığı videoları izleyin. Anlamadığınız yeri geri sarıp tekrar dinleme şansınız var.
   
 • Uygulama indirin: Telefon, tablet ya da bilgisayarınıza Almanca eğitim veren uygulamalar indirin. Bu uygulamalar çok farklı. Örneğin şeker patlatma oyunu gibi aşamaları geçtiğiniz eğlenceli uygulamalar var. Bunun yanında size günlük olarak kelimeler veren uygulamalar da mevcut. Sosyal medyada vakit geçireceğinize bu uygulamaları kullanabilirsiniz.
   

Burada bahsettiğim Almanca öğrenme yöntemleri içinde bunları sıklıkla kullandım. Böylelikle, nerede hata yaptığımı anlayıp düzeltmeler yaptım. Aynı zamanda telaffuz sorunumu da çözdüm. Online kurs ve uygulamalar sayesinde Almancada istediğim seviyeye ulaştım. 

Almanca öğrenmek için seviyenize en uygun kitaplar başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Keyifli okumalar :)

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca dil seviyeleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? A1'den C2'ye kadar seviyeleri ve açıklamaları burada! Almanca öğrenmek için hangi seviyede olduğunuzu öğrenin.

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca sayılar listesi blogumuzda. 0 - 100 arası almanca sayıları şimdi öğrenin! Almanca saymayı hemen öğren.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?