Ali Nesin ile Matematiğe Bir Bakış

Yazar: Yunus Emre Ö. | 01.08.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1040
Ali Nesin ile Matematiğe Bir Bakış
A li Nesin'in matematik canavarı kitabının incelemesi ve Ali Nesin'in matematik olan bakışı blogumuzda..

Sevgili Ali NESİN yıllarca kitap fuarlarında bulunmuştur. Anne ve babalar hep küçük çocuklarının anlayacağı bir matematik kitabı istemişlerdir ve üzüle üzüle böyle bir kitabın olmadığını söylemiştir. Bu üzüntü içine dert olmuş, 12'den 70'e kadar herkesin anlayacağını düşündüğü dilde bir kitap yazmıştır... (Matematik Canavarı) Hedefi tam olarak 12 yaş üstü için tasarlanmış olup hedeflediği okur kitlesine hem merak uyandırmak hem de matematiğe hem bakış açısı kazandırmak olmuştur. Bu arada eğer online matematik dersi için linkten en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Kitabın Önsözünde okullarda asla öğretilmeyen şöylesine bir yazı var;

"...Anlaşılmayan yazılar atlanıp bir sonraki yazıya geçilebilir, hatta öyle yapılmalı. Çünkü yazıları kolaydan zora doğru sıralamadım. Matematikçiler de matematik kitabı okurken anlamadıkları yerleri atlarla(ama daha sonra yazıya geri dönerler!)..."


Şimdi bunun üzerine Matematik Canavarı adlı kitaba bir göz atalım :)

Kitap içerisinde birçok bölümden oluşmakta, sadece matematik yapmayıp beyin cimnastiği ile farklı ufuklara yelken açabilmekteyiz. Gerçekten içerisinde bulunan yazıları okuduğumuz zaman, olaylar içerisinde ne kadar sığ düşündüğümüzü, hayal gücümüzün ne kadar çok köreldiğini görebiliriz.

Şimdi size ufak bir alıntı yaparak bunu kanıtlamış olacağım.(Ali hocam da birazdan bahsedeceğim soruya bayıldığını ifade ediyor.)

Elimizde şöyle bir örüntü bulunsun:

14 91 62 53 64 96 48 11 00(on dört, doksan bir altmış iki....sıfır sıfır)

Böyle bir dizi verilmiş ve bize sonraki sayının ne olduğu soruluyor. Lütfen elinize kağıt kalem alın ve bu soruya biraz da olsa kafa yorun.

İlk bakışta sıfır sıfır garip geliyor, en azından benim öğrencilerim genellikle o kısma şaşırırdı. Sonrasındaysa sayılar arasında bir ilişki kurmaya çalışır bir şeyler ekler bir şeyler çıkarır... Kısacası işlemler işlemler... ama şunu asla düşünmez, burada işlem mi yapmalıyım yoksa daha geniş bir pencereden bakarak mı yaklaşmalıyım... Eğer problem üzerinde biraz zaman harcadıysanız gelin beraber çözümleyelim ve ne kadar basit olduğunu birlikte görelim.

Önce bu sayılar arasındaki boşluğu atıp sayıları birleştirip yazalım bakalım ne olacak.

149162536496481100 

Şimdi sanki işler daha çok karışmış gibi görünüyor değil mi ? Naçizane tavsiyem burada kendinize tekrar güvenip biraz daha kafa patlatın. Olmazsa okumaya devam edersiniz ;)

Eğer bulamadıysak bu sefer de sayıları ayıralım.

1 4 9 16 25 36 49 64 81 100(bir, dört, on altı, ... yüz) Artık bir şeylerin farkına varmış olmalıyız. Bunlar kare sayılar, yani sırası ile 1'in karesi, 2'nin karesi...10'un karesi diye devam etmekte. Bundan sonraki gelecek sayımız elbette 11'in karesi olmalı. 12'nin karesi... diye devam etmektedir. Onu da şöyle devam ettirebiliriz.

... 11 00 12 11 44 16 91 96

Fark edildiği üzere aslında burada okullarda bir örüntü üzerinden sadece işlemler yapılarak ilerleniyormuşcasına bir algı yaratılmış ve bu algı kırılmıştır. Farklı bir düşünce yapısı sergilemek sadece matematikte değil hayatımız her noktasında bizi öne taşıyacaktır(en azından ben öyle düşünüyorum:)

Ben sizlere kitapta bulunan birkaç satırlık bir problemden bahsettim. Bunun gibi birçok beynimizi geliştirecek cimnastik bulunmakta. 

Kitap 138 sayfadan oluşmakta ve içerisinde matematiksel ve geometrik problemler de bulunmaktadır. Elinize alıp keyifle okuyup düşünebileceğiniz bir kitap olmakla beraber naçizane matematiğe biraz da ilgisi olan her insanın okuması gerektiğini düşünüyorum. 

Size de ufak bir problem bırakarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

"Ali hocam buna benzer bilmeceler uydurulabilir diyerek, Çavlan adında bir genç arkadaşımızın probleminden bahsediyor ve oldukça keyifli. 

1, 4, 8, 13, 17, 23, 30, 34, 42,... Gelecek sayıyı bulalım :)

Bu bilmeceye uzun süre kafa yormanızı tavsiye ediyorum. Ancak o zaman, dizinin ilk üç sayısında bir tuhaflık sezeceksiniz :) 1, 4, 8 diye başlayan bir dizide mutlaka bir olağanüstülük vardır... Bol şans. 
Sevgi ve Matematik ile esenlikler dilerim. Ankara matematik özel ders sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yunus Emre Ö.

Bazen yoğunluktan mesajlar gözümden kaçmakta, lütfen arayın :)Selamlar, Ankara Üniversitesi Matematik Bölümünde Okumaktayım. Liseden beri tek hayalim "MATEMATİKÇİ" olmaktı, bu u...

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul ile derslerinizde etiket bulutu oluşturun ve derslerinizi eğlenceli hale getirin

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?