5 Adımda Günlük Plan Oluşturma

Yazar: Fatih K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4388
5 Adımda Günlük Plan Oluşturma
G ünlük plan oluşturup zamanı verimli kullanmak için yapmanız gereken 5 adım. Bu adımlara göre bir günlük plan örneği hazırlayıp düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

“Hiçbir şeye zamanım yok”, “Yapmam gereken bir ton iş var.”, “Bunalmış durumdayım”. Eğer bu cümleler bir yerden tanıdık geliyorsa, büyük ihtimalle zamanınızı planlamak konusunda sorunlar yaşıyorsunuz. Bu yazımda planlama konusunda birkaç ipucu vererek sizi bu sorunlardan kurtarmaya çalışacağım.

1.) Plan Taslağı Hazırlama

Yapılması gerekenleri küçük maddeler halinde yazın. Bunu yapmanız hem programın akışı içinde size ipucu verecektir hem de hangi maddeye ne kadar süre ayırmanız gerektiğiyle ilgili yol gösterici olacaktır.

2.) Yapmanız Gerekenleri Gruplandırın

Gün içerisinde birden fazla yapmanız gereken iş olabilir. Bu gibi zamanlarda birbiriyle bağlantılı işleri gruplandırmanız, farklı aktiviteler arasında geçiş yaparken harcadığınız zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizde yardımcı olacaktır.

3.) Saatlerinizi Bölün

Güne yeni başladığımızda yapılması gereken birçok iş var gibi hissederiz ve kimi zaman nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Böyle durumlarda çalışacağınız süreyi küçük aralıklara bölmek ve o aralıklarda kendinizi oyalamadan yapacağınız işe odaklanmak gününüzün geri kalanında daha planlı hareket edebilmenize olanak sağlar.

4.) Yenileme İçin Belirli Aralıklar Seçin

Bir işle uğraşırken sürekli dikkat halinde olmak, farkında olmasakta vücudumuz için çok yorucu olabilmektedir. Hem enerji toplamak hem de sıradaki işe daha motive başlamak için, belirlediğiniz zaman aralıklarında vereceğiniz küçük molalar daha etkili çalışmanızı sağlayacaktır.

5.) Yapılmayacaklar Listesi Hazırlayın

Yapılacaklar listesi yanında bir de yapılmayacaklar listesi hazırlayarak, istemediğiniz işlerle kendinizi meşgul etmekten kaçınmış olursunuz. Ayrıca yapılmayacaklar listesi sayesinde hoşunuza gitmeyen ve zararlı olduğunu düşündüğünüz alışkanlıkları da sınırlandıra bilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

UYARI : GÜNE ERKEN BAŞLAMAK HER ZAMAN GÜNÜNÜZÜ PLANLI BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İÇİN YARDIMCINIZ OLACAKTIR.

Toparlayacak olursak;

Günlük plan oluşturmada işinize yaracak 5 madde; 

  • Plan Taslağı Hazırlama
  • Yapmanız Gerekenleri Gruplandırın
  • Saatlerinizi Bölün
  • Yenileme İçin Belirli Aralıklar Seçin
  • Yapılmayacaklar Listesi Hazırlayın

Etiketler

Yazar

Fatih K.

 -İlköğretim birinci kademe ( İlkokul) 1.- 2. - 3. ve 4. sınıflar Fen Bilimleri Alanı takviye dersleri. - İlköğretim ikinci kademe ( Ortaokul ) 5.- 6.- 7. ve 8. sınıfl...

Benzer Yazılar
En Yaygın 6 Online Toplantı Uygulaması ve Kullanımları

En Yaygın 6 Online Toplantı Uygulaması ve Kullanımları

En yaygın olarak kullanılan çevrimiçi toplantı uygulamaları nelerdir. 6 online toplantı uygulamarı hakkında bilgi ve kullanımına blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

Eğitim Koçu Nedir? Ne İş Yapar?

Eğitim Koçu Nedir? Ne İş Yapar?

Eğitim koçu nedir? Ne iş yapar? diye araştırma yapıyorsanız tam sizlik bir makale. Uzman eğitim koçumuz tecrübelerini ve çalışmalarınız sizler için hazırladı.

Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Ders çalışmak nedir, aktif ders çalışma nasıl yapılmalıdır. Ders çalışma saati ayarlanırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?