Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları
MİNE S.
Aktif Ders Çalışma Saati
Mar 14, 2018
4657

Ders çalışmak demek plan demektir, istikrar demektir? Ve en doğru zamanı bulmak demektir. ?

Doğru zaman ise her bireyin, öğrencinin yaşam tarzına göre, gün içinde hangi zaman aralığında ne kadar enerjik ve algılamaya açık olduğuna göre değişir. Plan yaptığımızda genelde bir ön yargı olur hep. Sabah sekizde kalk iki saat çalış on dk mola ver gibi gibi.. Fakat bu yapacağımız en yanlıştır. İnsan nasıl acıkmadan yemek yiyemiyor ise beyinde, algıda aynı şekildedir. Tabi bu demek değildir ki ben sadece istediğim zaman çalışayım.

Burada önemli olan istikrarlı bir şekilde kararlılıkla beraber kendimizi en iyi şekilde tanıyarak kendimize bir profil oluşturmak. Kendi profilinizi oluşturmak için öncelikle şu soruları kendinize sormalısınız;

 • Ben ne istiyorum? 
 • Ne kadar çalışmalıyım?
 • Nelerde eksiğim var?
 • Bunları nasıl giderebilir?
 • Hangi zaman aralığında bunu yapmalıyım?


Bunların cevabını kişi kendine verebilmeli gerekirse cevabını aradığımız sorular yazılmalı liste yapılmalı ve yol çizelgesi oluştulmalıdır. Ve bunlar belirlendikten sonra öğrenci görecektir ki zamanla bu alışkanlık haline gelmiş, bilinçli bir yolda ilerlemiş eksiklerini ve yapmak istediklerini en doğru zaman aralığında yapabiliyor.

Tüm Öğrencilerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Verimli Ders Çalışma Kuralı;

 1. Öncelikle karar vermek gerekir. Ders çalışmaya başlamak için istediğinizin gelmesini beklememelisiniz. Karar verdiğiniz an uygun andır.
   
 2. Çalışılacak ders ve amaç belirlenmelidir. Uzun süre masa da oturmak çok çalışmak anlamına gelmez. Harcanan zaman değil ne sonuç alındığı önemlidir.
   
 3. Çalışmalara ara verilerek yapılması verimliliği artırmaktadır. 40 dk'lık çalışma aralarına 10'ar dakikalık dinlenme molalarının verilmesi verimliliği artıracaktır
   
 4. Her öğrencinin verimli ders çalışma saati farklıdır. En iyi odaklandığınız zaman dilimi sizin en verimli sonucu alacağınız zamandır. Kimi öğrenci sabah saatlerinde verimli sonuçlar alırken, kimi öğrenci akşam saatlerinde daha verimli sonuçlar almaktadır.
   
 5. Büyük tatilleri (sömestr, bayram tatileri vb. gibi) eksikliklerinizi kapatmak için bir fırsat olarak görüp, bu günleri iyi değerlendirmelisiniz.


Başarılar arkadaşlar...

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır