Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Yazar: MİNE S. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5835
Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları
D ers çalışmak nedir, aktif ders çalışma nasıl yapılmalıdır. Ders çalışma saati ayarlanırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler.

Ders çalışmak demek plan demektir, istikrar demektir? Ve en doğru zamanı bulmak demektir. ?

Doğru zaman ise her bireyin, öğrencinin yaşam tarzına göre, gün içinde hangi zaman aralığında ne kadar enerjik ve algılamaya açık olduğuna göre değişir. Plan yaptığımızda genelde bir ön yargı olur hep. Sabah sekizde kalk iki saat çalış on dk mola ver gibi gibi.. Fakat bu yapacağımız en yanlıştır. İnsan nasıl acıkmadan yemek yiyemiyor ise beyinde, algıda aynı şekildedir. Tabi bu demek değildir ki ben sadece istediğim zaman çalışayım.

Burada önemli olan istikrarlı bir şekilde kararlılıkla beraber kendimizi en iyi şekilde tanıyarak kendimize bir profil oluşturmak. Kendi profilinizi oluşturmak için öncelikle şu soruları kendinize sormalısınız;

 • Ben ne istiyorum? 
 • Ne kadar çalışmalıyım?
 • Nelerde eksiğim var?
 • Bunları nasıl giderebilir?
 • Hangi zaman aralığında bunu yapmalıyım?


Bunların cevabını kişi kendine verebilmeli gerekirse cevabını aradığımız sorular yazılmalı liste yapılmalı ve yol çizelgesi oluştulmalıdır. Ve bunlar belirlendikten sonra öğrenci görecektir ki zamanla bu alışkanlık haline gelmiş, bilinçli bir yolda ilerlemiş eksiklerini ve yapmak istediklerini en doğru zaman aralığında yapabiliyor.

Tüm Öğrencilerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Verimli Ders Çalışma Kuralı;

 1. Öncelikle karar vermek gerekir. Ders çalışmaya başlamak için istediğinizin gelmesini beklememelisiniz. Karar verdiğiniz an uygun andır.
   
 2. Çalışılacak ders ve amaç belirlenmelidir. Uzun süre masa da oturmak çok çalışmak anlamına gelmez. Harcanan zaman değil ne sonuç alındığı önemlidir.
   
 3. Çalışmalara ara verilerek yapılması verimliliği artırmaktadır. 40 dk'lık çalışma aralarına 10'ar dakikalık dinlenme molalarının verilmesi verimliliği artıracaktır
   
 4. Her öğrencinin verimli ders çalışma saati farklıdır. En iyi odaklandığınız zaman dilimi sizin en verimli sonucu alacağınız zamandır. Kimi öğrenci sabah saatlerinde verimli sonuçlar alırken, kimi öğrenci akşam saatlerinde daha verimli sonuçlar almaktadır.
   
 5. Büyük tatilleri (sömestr, bayram tatileri vb. gibi) eksikliklerinizi kapatmak için bir fırsat olarak görüp, bu günleri iyi değerlendirmelisiniz.


Başarılar arkadaşlar...

Etiketler

Yazar

MİNE S.

iletişim kabiliyeti yüksek, sevecen

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Ne Zaman Çalışmalı!

Ne Zaman Çalışmalı!

Bazıları sabah erken kalkıp dersine çalıştığında daha verim alırken , diğer öğrenciler ise okul sonrasında biraz dinlenip çalıştığında verim alabilir.

Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Aktif ders çalışma saati nedir, öğrenmeye katkısı nelerdir. Öğrenciler ders çalışma saatini nasıl keşfedebilirler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul