3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?

Yazar: Nazli Hilal Ç. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2450
3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?
B akış açımı nasıl değiştiririm? Bakış açımızı değiştirme teknikleri nelerdir, bakış açımızı geliştirme yollarını sizler için hazırladık.

Sevgili Genç,
- Okul, sınavlar, kurslar, özel dersler derken yoğun temponun içinde kendini unuttuğun, nerede ve ne yapmakta olduğuna dair algınızı yitirdiğin oluyor mu?
- İnsanların tümü keyifli, mutlu, aradığını bulmuş gibi görünürken sen, kendini kaybolmuş ve rüzgârın kollarında amaçsızca savrulurken mi buluyorsun?

Yanıtlar evetse derin bir nefes alma, kendini dinleme vakti Genç Dostum!

Başlıkta 3 adım dediğime bakma, elbette bakış açımızı, dolayısıyla kendimizi değiştirebileceğimiz binlerce yol var. Ben bu yazımda bunlardan sadece birkaçına değineceğim. Kim bilir, sen de bu adımlardan biriyle ileriye doğru gitmenin yolunu bularak kendi adımını yaratabilirsin.

O zaman hazırsan başlayalım!

BU BİR: HAYATININ ANLAMINI BUL!

"Amma da yaptın hocam, kim bulmuş ki hayatın anlamını?" dediğini duyar gibiyim. Haklısın; sanatın, felsefenin, bilimin peşinden koştuğu bu arkadaşı senin de ha deyince bulman elbette mümkün değil ama ya araman gerekmeyecekse? Evet, Sevgili Genç, hayatın anlamını aramaya gerek yok, zaten var olanı anlamlı kıl yeter. Su mu içiyorsun, su içtiğini fark et ve en güzel şekilde su iç; ders mi çalışıyorsun, sistemi bir kenara bırak ve senden önce binlerce yıl önce açılan o patikada yürümenin keyfine var. Hayatın tek bir anlamı olması mümkün değil, olsaydı ve onu bulsaydın emin ol tüm keyfi kaçardı. Bu işler böyle. Ama tüm yaşamını anlam içinde yaşarsan sonsuz seçeneğin olur ve rüzgârla savrulmak yerine kendi rüzgârını yaratırsın.

BU İKİ: ELEŞTİREL DÜŞÜN!

Güzellikler bize gümüş tepsiyle sunulmaz. Öyle ki o gümüş tepsiye kavuşabilmek için tüm hayatımızı çalışarak geçiririz. Bu kovalamacada sıkıştığımızda kendimize şu soru sorabiliriz: "Ya şöyle olsaydı?"

Eleştirel düşünceye hoş geldin! Karşına çıkan fırsatlara, yenilgilere, kusurluya ve kusursuza bu soruyu yönelttiğin anda, zihnini açılan paralel evren koridorlarının yaptığı cereyanı hissedeceksin. Her şeyi bireysel algıladığın alandan çıkıp insan olmanın farklı boyutlarını keşfe çıkacaksın.

BU ÜÇ: SEÇİM YAP!

Seçim yapmak sana çok basit bir tavsiye gibi gelebilir. Oysa şöyle uzaklara dalıp bir düşündüğünde hayatına dair seçimlerini ailen, öğretmenlerin, yaşadığın ülke ve hatta akrabalarının yaptığını göreceksin. :) Şaka bir yana, demek isterdim ama "Akraba ne der?" gerçeğini görmezden gelemem. :) Okuduğun kitap, yediğin yemek, giydiğin son moda kombin... Hayatına sinen, seni sen yaptığını düşündüğün saymakla bitmeyecek "seçim"ler aslında sana sunulan birkaç alternatifin dar alanında kısa paslaşmalarından ibaret. Peki ne yapacaksın? Kendi seçimini kendin yaratacaksın. Nasıl mı? Seni hemen yukarıdaki başlığa alalım: sunulanı kabul ederek değil, eleştirel düşünerek ihtiyacını, arzuladığını daha rahat görebilerek... "Bana ne lazım?" dediğin anda ortada olmayan seçeneklerin bir bir belirginleştiğini ve bazılarını da kendinin yaratmaya başladığını göreceksin.

İşte benim size tavsiye edebileceğim binlerce yoldan 3'ü! Hayatın anlamını arama hayatının anlamını ara ve önünde uzun bir yol uzanmıyorsa o yolu kendin aç!

Mutlu kal! ^^

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - Nazli Hilal Çetinkaya 

Etiketler

Yazar

Nazli Hilal Ç.

Merhaba Gençler ve Genç Hissedenler, Bendeniz Nazlı Hoca'nız! :) İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezunum. Pedagojik formasyonumu yine aynı okuldan ald...

Benzer Yazılar
Hata ve Yanlış

Hata ve Yanlış

Hata ve yanlışlarımız hayatımızın her evresinde oluyor. Önemli olan onları değiştirip, değiştirmediğimiz.

Ölmeden İzlenmesi Gereken, Daha Önce Nasıl Olur da İzlemedim Diyeceğiniz 5 Film

Ölmeden İzlenmesi Gereken, Daha Önce Nasıl Olur da İzlemedim Diyeceğiniz 5 Film

Ölmeden önce izlenmesi gereken, daha önce neden izlemedim diyeceğiniz, size düşündürmeye itecek, ufkunuzu genişletecek ve vizyon katacak 5 film

Öğrencilerin Başkaları İle Kıyaslanması

Öğrencilerin Başkaları İle Kıyaslanması

Çocuklar başka çocuklarla neden kıyaslanmamalıdır. Öğrencilerin başkaları ile kıyaslanması hususunda ailelerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler

İçimizdeki Papatyalar

İçimizdeki Papatyalar

Aslında insanların bizim hakkımızda ne düşündüğü o kadar da önemli olmamalı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?